Nasi w gronie nagrodzonych przez ministra sportu
Ponad 600 trenerom minister sportu i turystyki przyznał dyplomy oraz nagrody finansowe za tegoroczne osiągnięcia szkolonych przez nich zawodników. Reprezentanci Polski zdobyli w 52 dyscyplinach - olimpijskich i nieolimpijskich - 729 medali w mistrzostwach świata i Europy. Minister Adam Giersz przyznał, że widzi problem finansowania trenerów. Jedynie ci, którzy pracują w centralnym szkoleniu, otrzymują godziwe wynagrodzenie. Pozostali, a w sumie zatrudnionych jest w polskim sporcie około 10 tysięcy, mają zbyt niskie zarobki. - Wiele klubów jest w bardzo złej kondycji finansowej, co odbija się na pensjach trenerów. My, jako ministerstwo, nie możemy z budżetu państwa wspomagać klubów. To zadanie leży po stronie gmin, samorządów - powiedział Giersz.
Z opinią szefa resortu zgadza się Mirosław Choroś. - W klubach często pracują pasjonaci - powiedział trener Mirosław Choroś. - Są zwykle słabo albo nie są w ogóle wynagradzani. Na dole rozpoczyna się budowa polskiego sportu i trzeba zrobić wszystko, żeby tym szkoleniowcom pomóc. Oni kochają swoje dyscypliny. Powinni zacząć godnie zarabiać.
Minister Giersz powiedział, że sytuacja może ulec poprawie z chwilą wejścia w życie nowej ustawy o sporcie, w projekcie której jest odpowiedni zapis. Szef resortu ma nadzieję, że do końca marca sejm przyjmie ustawę. - Na samym talencie daleko się nie zajdzie. Trzeba systematycznie wzbogacać wiedzę, mieć dostęp do jej najnowszych zdobyczy, pogłębiać doświadczenie. Szkoleniowcom przyszliśmy z pomocą tworząc w tym roku Akademię Trenerską - dodał Giersz.
W konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich seniorzy wywalczyli w tym roku 20 medali mistrzostw świata: 7 złotych, 6 srebrnych i 7 brązowych w ośmiu dyscyplinach. Natomiast w mistrzostwach Europy - 19 medali (4-8-7) w jedenastu dyscyplinach. W tym elitarnym gronie znalazło się również podnoszenie ciężarów.
Eugeniusz Andrejuk