Gala Mistrzów w Chełmie
Na pomoście rywalizowało sześć kobiet i dziesięciu mężczyzn z różnych kategorii wagowych. Jak podkreślił prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Zygmunt Wasiela Gala Mistrzów była doskonałą promocją sportu ciężarowego w kraju. Na pomoście w Chełie wystartowali m.in.. mistrz świata Marcin Dołęga, Gruzin Arsen Kosabijew czy srebrny medalista olimpijski z Pekinu, Francuz Vencelas Dabaya. - Połączenie rywalizacji ciężarowców z występami artystycznymi i spotkaniami z wybitnymi sportowcami z innych dyscyplin, m.in. pływaczką Otylią Jędrzejczak, jest bardzo dobrą promocją naszej dyscypliny - powiedział Zygmunt Smalcerz.
W opinii mistrza olimpijskiego z Monachium Zygmunta Smalcerza przed podnoszeniem ciężarów w Polsce rysuje się znakomita przyszłość. - Mamy w kraju wielu obiecujących młodych sztangistów m.in. najmłodszy z rodziny Dołęgów - Daniel. Jeśli będzie dobrze prowadzony, może osiągać największe światowe sukcesy. Także Adrian Zieliński, mistrz świata i Europy juniorów, ma przed sobą fantastyczną przyszłość - powiedział Zygmunt Smalcerz.
Patron imprezy trzykrotny brązowy medalista olimpijski Marian Zieliński urodził się 24 grudnia 1929 roku w Chełmie. Był sztangistą stołecznej Legii (1953-70). Jego pierwszym trenerem klubowym był Józef Styczyński. Jedna z najwspanialszych karier w sporcie ciężarowym rozpoczęła się w czasie do dywizyjnej spartakiady, a jak podaje red. Bogdan Tuszyński w encyklopedii "Polscy Olimpijczycy XX wieku" "idealnie zbudowanego piórkowca dostrzegł bardziej doświadczony zawodnik Klemens Roguski." Marian Zieliński był pierwszym Polakiem, który w tej dyscyplinie stanął w igrzyskach na podium (1956 w Melbourne). Również jako pierwszy ustanowił rekord świata (1958), a rok później wywalczył tytuł mistrza świata. Po zakończeniu kariery sportowej był trenerem. Zajmował się malarstwem, rzeźbił w drewnie, wykonywał prace jubilerskie w srebrze. Laureat Medalu Kalos Kagathos (2003). Zmarł 13 października 2005 roku w Warszawie.
Foto Jerzy Łukasiak
|
|