Posiedzenie Zarządu PZPC z okazji Jubileuszu EWF
- Pomysł zorganizowania takiego spotkania członków Zarządu zrodził się 27 sierpnia 2008 roku - powiedział Zygmunt Wasiela, otwierając posiedzenie. - Janusz Przedpełski, który był pierwszym prezydentem EWF, marzył żeby spotkać się w Polsce na takiej uroczystości. Kilka godzin później zmarł. My - Jego wychowankowie - zdecydowaliśmy zrealizować marzenia jednego z twórców Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów.
Następnie głos zabrał dr Antonio Urso. Przejął on stery w EWF od dwukrotnego mistrza olimpijskiego Waldemara Baszanowskiego - jednej z najwspanialszych postaci światowych ciężarów. Nazwiska Janusza Przedpełskiego i Waldemara Baszanowskiego było w czasie uroczystego posiedzenia Zarządu PZPC wymienione wielokrotnie. - Mamy prawo być dumni z dziecka, które urodziło się w Warszawie - mówił Tamas Ajan, który brał udział w pracach na rzecz powołania EWF. - Rozwijało się w świetnej rodzinie. Inaczej o niej nie możemy powiedzieć skoro jej członkami byli m.in. Waldemar Baszanowski i Janusz Przedełski. Właśnie rodzina cały czas wspierała rozwój tego dziecka. Jestem bardzo rad, że z nami jest wdowa po ś.p. Januszu Przedpełskim, Pani Maria Przedpełska.
Tomas Ajan mówił o roli Polski w historii europejskich i światowych ciężarów. - Nie tylko z inicjatywy Polski powstała EWF - powiedział szef IWF. - Tutaj rozgrywane były po raz pierwszy międzynarodowe imprezy tak jak odbywające się od wtorku młodzieżowe mistrzostwa Europy do 23 lat.
Wiele osób z kraju i zagranicy nie mogło przyjechać do Władysławowa. Sprawy rodzinne zatrzymały m.in. red. Mieczysława Szyka, wieloletniego dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej. Był on świadkiem wydarzeń sprzed czterdziestu lat w hali warszawskiego Torwaru. W przesłanym do władz EWF i PZPC liście podziękował za zaproszenie na obrady Zarządu PZPC we Władysławowie oraz życzył dalszych sukcesów. Jego list odczytał prezes Zygmunt Wasiela. - Przekazałem w Polskę i Europę informację o powstaniu Jubilata - napisał m.in. redaktor Mieczysław Szyk. W trakcie obrad wyświetlany był film z mistrzostw świata w Warszawie w 1969 roku, a na pomoście można było zobaczyć m.in. Baszanowskiego, Żabotyńskiego, Nassiriego, Foeldiego, Batiszczewa i wiele innych sław światowych ciężarów z tego okresu.
Dr Antonio Urso wręczył Zygmuntowi Wasieli specjalny dyplom, w dowód uznania i za wkład Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów w rozwój tej dyscypliny w Europie i świecie. - Janusz Przedpełski i Waldemar Baszanowski mogą być przykładem dla nas - powiedział Antonio Urso. - EWF może być dumna ze swoich osągnięć, uzyskanych wyników oraz zorganizowanych zawodów na najwyższym poziomie.
Tomas Ajan podkreślił, że nie możemy zapomnieć o ludziach, którzy brali udział w zakładaniu EWF. On sam brał udział w pracach komisji, która położyła podwaliny pod powstanie Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów. - Naszą działalność zaczęliśmy latem 1968 roku, a zakończyliśmy w pierwszej połowie 1969 roku - wspominał Tomas Ajan. Wymienił on zasłużonych działaczy EWF m.in. Helmuta Atzrodta (NRD), Gottfrieda Schoedla (Austria), Celestine Bovi (Francja), Stanisława Zgondka. Z polskich działaczy, poza wymienionymi wyżej, w historii EWF zapisali się: Marian Jankowski, Michał Firsowicz, Jerzy Halter, Marek Krochmalski, Jarosław Krzywański, Andrzej Skiba, Bogusław Mokranowski, Wacław Czurak i Andrzej Matusiak.
Słowa podziękowań padły pod adresem kierownictwa Centralnego Ośrodka Sportu i Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Cetniewo. - Dziękuję za możliwość zorganizowania tutaj młodzieżowych mistrzostw Europy - powiedział Zygmunt Wasiela. - W tych Ośrodkach przygotowują się nasze zawodniczki i zawodnicy. Warunki do szkolenia są bardzo dobre, a osiągane wyniki widoczne.
Marino Ercolani Casadei przypomniał, że w Cetniewie jest już trzeci albo czwarty raz. - Zawsze z przyjemnością tutaj wracam - powiedział. - W przygotowaniu mamy książkę o historii 40-lecia Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów.