Przed Memoriałem Janusza Przedpełskiego
- Dlaczego Puławy? - dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w tym mieście Antoni Rękas nie zastanawia się ani chwili nad udzieleniem odpowiedzi na to pytanie. - Janusz Przedpełski bardzo lubił nasze miasto. Chętnie tutaj przyjeżdżał. Wielokrotnie podkreślał, że jest takie czyste i zielone. Interesował się naszymi sprawami. Lubił ludzi i ich szanował, nie tylko zresztą mieszkańców Puław. Współpracowałem z nim w Radzie Głównej Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. Gdy Janusza Przedpełskiego zabrakło zrodził się pomysł, żeby właśnie w naszym mieście ciężarowymi zawodami uszanować pamięć tego wspaniałego Człowieka. Memoriał będzie rozgrywany co roku, zawsze w innym mieście.
Patronat nad I Memoriałem Janusza Przedpełskiego objął prezydent miasta Janusz Grobel. Rywalizacja odbędzie się w sali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przed dwoma laty została tam oddana do użytku piękna siłownia z pięcioma pomostami. - Janusz Przedpełski był na jej otwarciu - powiedział dyrektor Rękas. - Nie doczekał ubiegłorocznych mistrzostw Polski do 17 lat, których byliśmy gospodarzami. W Memoriale mają wystąpić członkowie kadry narodowej. Rywalizacja rozpocznie się o 12.00. Jako pierwsze do walki o zwycięstwo przystąpią sztangistki.
Po sześć zawodniczek i zawodników w klasyfikacji Sinclaira otrzyma nagrody pieniężne. Jak podkreślił dyr. Rękas 6 września w Puławach spodziewani są nie tylko kadrowicze, ale również wielu działaczy, trenerów i byłych zawodników, którzy w różnym okresie współpracowali z Januszem Przedpełskim.
Janusz Przedpełski ur. 9 września 1926 w Sochaczewie, zm. w nocy z 27 na 28 sierpnia 2008 we wsi Krze Duże. Podczas II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim, za co otrzymał Warszawski Krzyż Powstańczy, był również więźniem niemieckiego obozu jenieckiego. W 1954 roku rozpoczął pracę w Radzie Wojewódzkiej LZS. Zainteresował się wówczas sportami siłowymi: zapasami i przede wszystkim podnoszeniem ciężarów. W 1957 r. został wiceprezesem do spraw organizacyjno-sportowych, a dwa lata później szefem PZPC. Stanowisko to pełnił do 2006 roku. W 1969 r. był także jednym z głównych założycieli Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów (EWF), której szefował do 1983 roku. Był również pomysłodawcą rozgrywania mistrzostw świata i Europy w kategorii juniorów. W czasie jego prezesury PZPC był organizatorem wielu ważnych imprez w tej dyscyplinie sportu z mistrzostwami świata w Warszawie w 2002 roku.