Studenci na pomoście
- Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w poniedziałek więc jeszcze nie mamy zamkniętej listy uczestników - mówi dr Jarosław Sacharuk, wykładowca na miejscowej AWF oraz szef Rady Trenerów Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. - W latach poprzednich brało udział około pięćdziesięciu osób, klasyfikowano dziesięć-dwanaście uczelni. Startować mogą wszyscy, którzy studiują oraz oczyście dźwigają ciężary. Na liście zgłoszeń mamy przedstawicieli szkół wyższych m.in. z Katowic, Gdańska, Ciechanowa, Bydgoszczy czy Łodzi.
Oczywiście nie zabraknie zawodników z Białej Podlaskiej, gdzie istnieje jedyna w Polsce sekcja akademicka. Na miejscowej AWF jest również specjalizacja trenerska. - W świecie ciężary w środowisku akademickim są popularne - mówi dr Sacharuk. - Przed dziesięć lat akademickie mistrzostwa świata były organizowane przez Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów (IWF). Teraz impreza przeszła pod egidę FISU i sztangiści-studenci będą walczyć o medale co dwa lata.
Jak wspomnieliśmy jedyna sekcja akademicka w Polsce istnieje w Białej Podlaskiej. Dr Sacharuk dodaje, że coś się w tej sprawie zaczęło ruszać w Częstochowie. Nasz sport raczej popularnością pod Jasną Górą nie zagrozi żużlowi i siatkówce, ale może w najbliższych latach rozwinie.
- W AZS Biała Podlaska trenuje trzydzieści osób - mówi Jarosław Sacharuk. - Są to studenci i młodzież z miasta oraz okolicznych miejscowości. Karolina Kukawska i troje jej rodzeństwa mieszka 30 km od Białej Podlaskiej. Na treningi dowozi je ojciec. Tak w tej rodzinie lubi się ciężary. Gwiazdami mistrzostw w Białej Podlaskiej mogą być Katarzyna Ostapska i Kornel Czekiel, którzy u nas studiują.