Ministerstwo Sportu i Turystyki dyscyplinuje system współzawodnictwa w sporcie młodzieżowym
Jak nas poinformował Jerzy Eliasz Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu Kwalifikowanego i Młodzieżowego Ministerstwa Sportu i Turystyki, w piśmie skierowanym do wszystkich związków i stowarzyszeń sportowych, porządkowane są sprawy związane z systemem współzawodnictwa w sporcie młodzieżowym dotyczące wymogów regulaminowych od 2009 roku wszystkich uczestników tego systemu.
Jak pisze dyr. J. Eliasz w zawodach systemu mogą uczestniczyć wyłącznie zawodnicy i zawodniczki posiadający licencję zawodnika uprawniającą do uczestnictwa w sporcie kwalifikacyjnym, wydaną przez właściwy związek sportowy na podstawie art. 29.1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o sporcie kwalifikowanym (Dz.U. z 2005 r., Nr. 155, poz. 1298 z późn. zm.). Ta sama dyrektywa dotyczy klubów sportowych - w zgłoszeniu do zawodów jest obowiązek podania nazwy klubu, zgodnej z wpisem w licencji uprawniającej do uczestnictwa w sporcie kwalifikowanym w danej dyscyplinie sportu, wydanej przez właściwy polski związek sportowy na podstawie art. 6.1 ustawy jak wyżej oraz numer licencji. Ale o tych sprawach już wcześniej sygnalizowaliśmy na naszej stronie.
Dalej w piśmie dyr. J. Eliasz przypomina o zasadach oceny wyników. Klasyfikacją punktową objęte są:
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w sportach indywidualnych (MMM),
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych (OOM - MPJm),
Mistrzostwa Polski Juniorów (MPJ)
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w konkurencjach olimpijskich (MMP)
Według szczegółowych regulaminów współzawodnictwa w poszczególnych dyscyplinach sportu punktacja są objęci wyłącznie zawodnicy - obywatele Polski, legitymujący się licencją. Punkty uzyskane przez w/w zawodników doliczane są do punktacji klubowej jedynie w przypadku kiedy klub posiada licencję.
W przypadku kiedy zawodnik posiadający ważną licencję jest niestowarzyszony lub reprezentuje klub nie posiadający licencji, zdobyte przez niego punkty dolicza się wyłącznie do punktacji gminy właściwej dla miejsca zameldowania tego zawodnika w czasie zawodów.
Zgodnie z dyrektywą Ministerstwa Sportu i Turystyki za właściwy przebieg zawodów sportowych odpowiedzialny jest sędzia główny polskiego związku sportowego. Dalej opisane są obowiązki sędziego głównego. Wszyscy sędziowie sędziujący zawody w systemie Sportu Młodzieżowego muszą posiadać licencję sędziego sportowego przyznaną przez właściwy polski związek sportowy na podstawie art. 48.1 ustawy.
Do nadzorowania wykonania powyższych obowiązków, wynikających z niniejszego pisma, upoważnieni są przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Komisji Sportu Młodzieżowego Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego. Szczegółowe regulaminy współzawodnictwa w poszczególnych dyscyplinach sportu zamieszczone będą na stronach internetowych Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego.
PZPC uprzejmie prosi o przekazanie tej informacji podczas zebrań sprawozdawczo - wyborczych OZPC odbywających się w listopadzie i grudniu br.