Zbliża się kolejny XV Zjazd Sprawozdawczo – Wyborczy Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów
Zarząd PZPC obradujący w dniu 9 września 2008 roku w Warszawie podjął na podstawie statutu uchwałę o zwołaniu w terminie do 28 stycznia 2008r., XV Zjazdu Sprawozdawczo - Wyborczego PZPC. Przypomnijmy, że XIV Zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy obradował w dniu 28.01.2005r.w Ciechanowie. Kadencja władz Związku zgodnie z § 20 statutu trwa cztery lata, a ich wybór odbywa się podczas Krajowego Zjazdu Delegatów w głosowaniu tajnym. Tak będzie i tym razem. Pragniemy jeszcze przypomnieć, że zgodnie z uchwałą Zarządu PZPC z dnia 14.12.2006r, zwołany został Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZPC na dzień 27 stycznia 2007r., w Warszawie. Zjazd ten dokonał przyjęcia w formie uchwały poprawek do statutu PZPC jednogłośnie.
Minister Sportu decyzją DSK-594/2007/WCz z dnia 16 lutego 2007r. zatwierdził zmiany uchwalone przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZPC z dnia 27.01.2007r., zaś Sąd Rejonowy dla M.St. Warszawy XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie dokonał zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jednolity tekst statutu PZPC jest zamieszczony na stronie internetowej PZPC w linku statut. Oryginał tego statutu jest do wglądu w siedzibie PZPC w Warszawie ul. Marymoncka 34.
Zgodnie z uchwałą z dnia 9 września 2008r., w biurze PZPC podjęto działania zmierzające do właściwego przygotowania XV Krajowego Zjazdu Delegatów PZPC.
Aktualnie biuro PZPC jest w fazie przygotowywania sprawozdania merytorycznego z 4-letniej działalności Zarządu i Prezydium, zaś pion szkolenia przygotowuje ocenę sportową i szkoleniową za miniony okres. Ustępujące władze zobowiązane są do rozliczenia się z uchwały zjazdowej. Należy odnotować nasze sukcesy sportowe i organizacyjne, ale też porażki i sprawy, które nie zostały załatwione. W tym miejscu rodzi się apel do naszych klubów sportowych, sekcji podnoszenia ciężarów, Okręgowych Związków Podnoszenia Ciężarów, sportowców i działaczy o aktywny udział w kampanii sprawozdawczo - wyborczej, najpierw w klubach przy wyborze delegatów na Zjazd OZPC, a następnie szerokiej dyskusji o nurtujących nas problemach na zjazd okręgów.
Apelujemy o rzetelną ocenę pracy Zarządu PZPC, poszczególnych jego członków oraz ocenę pracy działaczy wybranych do OZPC. Ta ocena powinna zawierać takie elementy jak aktywność, zaangażowanie, jakość pracy, możliwość pozyskiwania środków finansowych dla klubu i OZPC. Należy zwrócić uwagę na dyspozycyjność, możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, spojrzenie na działalność klubu, OZPC, Związku przez pryzmat menadżera sportu oraz nowe sposoby szkolenia, wrażliwość na działalność sportową i społeczną, efektywność działania, walkę ze złem, z patologiami w sporcie, walkę z dopingiem itp.
Dyskutujmy o realiach życia codziennego w naszej dyscyplinie w sposób jawny, nie ukrywając się pod pseudonimami lub za plecami młodych zawodniczek i zawodników. Diagnozę łatwo jest postawić ale gorzej z realizacją. Musimy stawiać na nowoczesność w szkoleniu, w zarządzaniu sportem, w pozyskiwaniu środków finansowych, promocji dyscypliny, odmłodzeniu dyscypliny. Pamiętajmy o maksymie „nie zawsze co młode to dobre, a co stare to złe". Z tych słów można wybrać dobre i złe kierunki. To wszystko zależy od podejścia do danego tematu czy sprawy. Dlatego tak ważna jest rozmowa, dyskusja podczas debat w okręgach i na krajowym zjeździe.
W działalności PZPC musi być równowaga. Ważne są kluby duże z osiągnięciami sportowymi
ale i te małe, które mają problemy i trudno wiążą koniec z końcem. Wybrany działacz czy sportowiec do władz Okręgu czy PZPC nie powinien patrzeć na działalność przez pryzmat swojego klubu. Jego spojrzenie na ciężary musi być szersze. Należy wyzbyć się takich pojęć jak: „wy w związku...", „wy w OZPC...". Przy nałożeniu kary dyscyplinarnej trzeba przeanalizować jakie ma ona dać efekty wychowawcze dla ogółu i dla jednostki. To samo tyczy się budowy kalendarza na dany rok. Jeżeli uda się wypracować wspólny plan to go realizujmy lub dokonajmy zmian w przypadkach od nas niezależnych.
Bardzo ważnym elementem w rozmowach przedzjazdowych i podczas zjazdu powinna być rola poszanowania godności reprezentanta kraju na mistrzostwach Europy i świata oraz poszanowania godła i elementów narodowych. Tutaj mamy wiele do zrobienia.
Powinny się odbyć debaty nad modelem szkoleniowca, trenera, instruktora podnoszenia ciężarów. Będziemy organizować kursy instruktorskie i zapraszamy absolwentów średnich szkół, wybitnych zawodników do zdobycia zawodu trenerskiego w Wyższej Szkole Trenerskiej. Tu swoje kwalifikacje, na studiach licencjackich, mogą podnosić działacze z naszej dyscypliny. Zachęcamy wszystkich chętnych.
Mamy problemy z finansowaniem podnoszenia ciężarów na szczeblu klubu sportowego i powiatu. Jest to niezależne od władz polskiego związku. Ustawa o sporcie kwalifikowanym dokonała wyraźnie podziału kto i na jakim szczeblu odpowiada za sport. Na szczeblu centralnym problem został rozwiązany i otrzymujemy środki finansowe z budżetu państwa na dobrym poziomie. Mamy wypracowaną dobrą wspólną politykę z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Jednak ze środków budżetu centralnego nie możemy finansować sportu na poziomie gminnym, powiatowym czy wojewódzkim. To zadanie gmin, starostw i marszałków województwa. OZPC i kluby sportowe powinny wypracować taką formę współpracy aby pozyskać jak największe środków finansowych z tych budżetów. Dlatego należy przeanalizować warunki przyznawania środków finansowych przez te podmioty, złożyć w odpowiednim czasie wnioski i ubiegać się o dotację przedmiotową. Ta faza należy wyłącznie do działaczy klubowych i OZPC. Nie ma innego rozwiązania na chwilę obecną.
Kolejnym problemem jest sponsor strategiczny związku. Sprawa ta jest znana zarówno zawodnikom jak i działaczom. Żadna szanująca się firma nie podpisze umowy o współpracy jeżeli w dalszym ciągu będą odnotowywane „wpadki dopingowe". Sponsorzy asekuracyjnie zastrzegają sobie aby w takim wypadku związek i zawodnik zwrócili wypłaconą kwotę. A to jest niemożliwe. Łatwiej jest znaleźć sponsora przy okazji organizacji mistrzostw Polski, świata czy Europy wówczas kiedy są prowadzone relacje telewizyjne. Związek będzie czynił starania w celu pozyskania sponsorów, również strategicznego, dla finansowania działalności statutowej PZPC.
Należy także zwrócić uwagę na dostosowanie regulaminów do aktualnych potrzeb. Trzeba doprowadzić do podnoszenia kwalifikacji przez sędziów i podnieść poziom profesjonalizmu imprez organizowanych w gminie, powiecie, województwie i kraju.
Są to tylko niektóre problemy, które powinny być przeanalizowane i przedyskutowane podczas zebrań sprawozdawczo-wyborczych Okręgowych Związków Podnoszenia Ciężarów. Oczekujemy, że wiele spraw zostanie przedstawionych przez działaczy na tych zebraniach. Musimy dobrze przygotować całą akcję sprawozdawczo - wyborczą w naszym związku.
Zebrania sprawozdawczo - wyborcze OZPC powinny się odbyć w okresie od 10 października do 15 grudnia 2008 roku. Zgodnie ze statutem delegat na Zjazd Krajowy powinien być powiadomiony o terminie Zjazdu co najmniej na 30 dni przed terminem zjazdu. Tak stanowi § 26 Statutu PZPC.
Zygmunt Wasiela
Prezes PZPC