Kongres IWF w Santiago de Cali – Kolumbia
W dniu 14.06.2008r. (sobota) w Santiago de Cali odbył się Kongres Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF). Otwarcia dokonał dr Tamas Ajan Prezydent IWF, członek MKOL. W posiedzeniu uczestniczył Andres Potero Prezes Kolumbijskiego Komitetu Olimpijskiego, który bardzo serdecznie powitał wszystkich uczestników. W swoim wystąpieniu dr T. Ajan podkreślił, że Kongres IWF odbywa się na 54 dni przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie.
Akredytowały się 44 kraje. Polskę reprezentowali: Zygmunt Wasiela - Prezes PZPC, Vice Prezydent EWF oraz dr Jarosław Krzywański - członek Komisji Medycznej IWF i EWF.
W Kongresie po raz pierwszy uczestniczył dr Antonio Urso jako Prezydent Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów (EWF). Prezydent Kontynentalny jest automatycznie członkiem Komitetu Wykonawczego IWF. Przypominamy, że dotychczas taką funkcję pełnił Waldemar Baszanowski były Prezydent EWF a obecnie Honorowy Prezydent EWF.
W dalszej części sprawozdania złożyli przewodniczący komisji: technicznej, medycznej oraz naukowo-badawczej. Sam Coffa Vice Prezydent IWF poinformował, że wprowadzenie do przepisów możliwości zmian ciężaru o 1 kg było wielkim sukcesem ponieważ analiza dotychczas rozegranych zawodów pokazuje, że wielu sportowców korzysta właśnie z tej możliwości. Jednocześnie podkreślił, że przepis ten sprawia nadal wiele trudności trenerom z wielu krajów. Szczególnie widoczne to jest na zawodach rangi mistrzostw świata.
Shimon Barak Przewodniczący Komisji Medycznej omówił stan przygotowań zespołu medycznego do Igrzysk Olimpijskich. Dr Antonio Urso przedstawił bardzo ciekawy nowy system analizy treningu oparty na zapisie elektromiografii, dzięki czemu można w sposób obrazowy przedstawić pracę wybranych grup mięśni podczas poszczególnych ćwiczeń.
Dragomir Ceroslan Vice Prezydent IWF podsumowując działalność Komisji Naukowo- Badawczej podkreślił ważną rolę edukacji trenerów i zapoznał uczestników z projektem 3 stopniowych kursów trenerskich, które będą organizowane przez IWF. Absolwenci tych kursów otrzymają licencję międzynarodową, która będzie upoważniała do pracy poza granicami swojego kraju.
Ważnym wydarzeniem tego Kongresu było uroczyste przyjęcie w poczet członków IWF nowych krajów: Nowa Kaledonia, Gwinea oraz Kosowo. Aktualnie w skład IWF wchodzi 185 państw.
Podczas tego posiedzenia podjęto również decyzję o nowych opłatach za licencje sędziowskie, które będą wynosiły odpowiednio: Sędzia Międzynarodowy II Klasy - 100$, I Klasy - 200$ na 4 lata.
Poinformowano również zebranych, że do 1 czerwca 2008 IWF/WADA przeprowadziły 749 badań antydopingowych z czego 316 poza zawodami i 433 na zawodach. Stwierdzono 40 przypadków pozytywnych wyników badań antydopingowych (17 u kobiet, 23 u mężczyzn).
Podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie przeprowadzonych zostanie 4500 badań antydopingowych. Oficjalnie potwierdzono wykonywanie oznaczania hormonu wzrostu w próbkach biologicznych podczas igrzysk. Anico Mora - Dyrektor IWF poinformowała, że Uniwersyteckie Mistrzostwa Świata odbędą się w Grecji w 2008r zaś podczas kolejnej Uniwersjady podnoszenie ciężarów będzie w programie.
Mistrzostwa Świata Juniorek i Juniorów w 2008r. odbędą się w Rumunii. Informację na temat przygotowań do tej imprezy złożył Nicu Vlad Prezydent Rumuńskiej Federacji. Jeszcze nie zapadła decyzja czy zawody te odbędą się w Bukareszcie czy w Konstancji.
Mistrzostwa Świata Seniorek i Seniorów w 2009 odbędą się w Goyang w Korei Południowej zaś w 2010r w Antalii - Turcja. Kongres Wyborczy IWF odbędzie się w dniach 31.03. - 01.04.2009r. w Madrycie - Hiszpania.
Dr Tamas Ajan przedstawił zasady kwalifikacji i organizacji pierwszych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w 2010 r. w Singapurze w dniach 16-26 sierpnia. W Igrzyskach weźmie udział 3500 uczestników. Koszty związane z organizacją oraz pobytem sportowców i oficjeli pokrywa MKOL. Głównymi hasłami tych Igrzysk będą: SPORT-KULTURA-EDUKACJA. Uczestnikami będą młodzi sportowcy urodzeni w latach 1993 i 1994 (16-17 lat). Rozegranych zastanie 26 dyscyplin olimpijskich. W turnieju podnoszenia ciężarów przewidziano 6 kategorii męskich i 5 kobiecych. Wystartuje 110 sztangistów (50 kobiet i 60 mężczyzn). Wśród mężczyzn 45 uczestników zostanie wyłonionych w drodze kwalifikacji a 15 otrzyma „dzikie karty" a wśród kobiet odpowiednio 38 w drodze kwalifikacji i 12 „dzikie karty". W skład reprezentacji danego kraju wchodzić będzie 1 zawodnik i 1 zawodniczka.
Zakończenia Kongresu dokonał Prezydent IWF.
Opracowanie: Z.Wasiela, J. Krzywański