Dr Augustyn Dziedzic zmarł w dniu 5 maja 2008 roku
Dr Augustyn Dziedzic zmarł w dniu 5 maja 2008 roku w wieku 80 lat.
Był wybitnym nauczycielem akademickim, trenerem, olimpijczykiem z Helsinek (1952r.), legendarnym nauczycielem podnoszenia ciężarów, wychowawcą wielu talentów.
Urodzony 31 stycznia 1928 roku w m. Cięcina, pow.Żywiec, syn Pawła i Józefy Błachut, absolwent Państwowego Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych w Bielsku (1949) i warszawskiej AWF, gdzie otrzymał tytuł magistra wf (1953) i doktora nauk o wf (1965).
Mając I klasę w gimnastyce, narciarstwie i bojerach, sport wybrał jako przyszły zawód i po ukończeniu bielańskiej uczelni został tam jako pracownik naukowy.
Już w czasie studiów zaczął uprawiać podnoszenie ciężarów i w ciągu 7 lat startów w barwach AZS Warszawa (1950-1957) był m.in. 6-krotnym rekordzistą Polski, zdobył dwa tytuły mistrza kraju, 5-krotnie był wicemistrzem, wywalczył dwa brązowe medale na Festiwalach Młodzieży i Studentów w Bukareszcie (1953) i Akademickich Mistrzostwach Świata w Budapeszcie (1954). Startował w Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach (1952).
Był także Mistrzem Polski w kulturystyce.
Pracę trenerską rozpoczął w 1956 roku, jeszcze jako czynny zawodnik.
Po dwóch latach występowania w tej podwójnej roli zrezygnował - jak wyznawał - z dużym niedosytem z kariery zawodniczej.
Uznał bowiem, że jego miejsce jest przy szkoleniu młodych zawodników macierzystej sekcji, tym bardziej, że byli w niej utalentowani ciężarowcy (m.in. Waldemar Baszanowski).
Pracę trenerską zaczął od opracowania indywidualnych planów treningowych dla poszczególnych zawodników. Z jego szkolenia i planów wyrośli rekordziści Polski i świata juniorów - Ozimek, Ratkowski, Dębek a z następnych roczników - Marchlewski, Smalcerz i inni mniej dotąd znani zawodnicy.
W tym czasie PZPC powierzył Augustynowi Dziedzicowi opiekę trenerską nad kadrą narodową juniorów a potem seniorów.
Zatrudniony był jednocześnie w Katedrze Teorii i Metodyki Ciężkiej Atletyki Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, podjął pracę naukową, której przedmiotem stała się analiza techniki podnoszenia ciężarów z punktu widzenia biomechaniki.
Z tego zakresu napisał pracę doktorską w Zakładzie Biomechaniki AWF.
Dr Augustyn Dziedzic napisał książkę pt. „Trening ciężarowca" wydaną przez Sport i Turystykę w 1969 roku, która jest bestsellerem na rynku i aktualna do dzisiaj.
Książka ta jest pierwszym polskim podręcznikiem podnoszenia ciężarów, opartym w całości na własnych doświadczeniach metodycznych i przedstawia cały dorobek trenerski Augustyna Dziedzica.
Kilka miesięcy temu odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu PZPC z udziałem dr Augustyna Dziedzica z okazji jego 80 urodzin.
Obszernie informowaliśmy o tym spotkaniu na naszej stronie w komunikacie z dnia 31.01.2008r.
Spotkanie miało charakter bardzo podniosły, uczestniczyli w nim jego byli zawodnicy i przyjaciele.
Były momenty wzruszające. Pan Augustyn snuł swoje plany na przyszłość. Miał być honorowym gościem Mistrzostw Polski w Zakliczynie.
Tego dnia otrzymał wyróżnienie PZPC i Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz medal 80-lecia PZPC, który został wręczony z pewnym opóźnieniem ze względu na jego nieobecność podczas obchodów tej rocznicy.
Pogrzeb dr Augustyna Dziedzica odbędzie się w najbliższy piątek.
O szczegółach poinformujemy w terminie późniejszym. Jesteśmy w kontakcie z Rodziną.
Cześć jego pamięci.
(do opracowania wykorzystano materiały zawarte m.in. w książce Pt. „Trening ciężarowca").
Foto Jan Rozmarynowski
|
Ciezarowcy ekipa na Olimpiade Meksyk 68 r |
Warszawa 69r |
Rozmowa z trenerem |
Trener i zawodnik A.Dziedzic i Waldemar Baszanowski |
Zygmunt Smalcerz z trenerem A.Dziedzic |