Wspomnienie o śp. płk Józefie Styczyńskim
W Warszawie w dniu 28 kwietnia 2008roku w wieku 80 lat zmarł płk Józef Styczyński, były zawodnik WKS „Legia" Warszawa, trener kadry narodowej w podnoszeniu ciężarów.
Józef Styczyński, popularny w środowisku „Kogut" był jednym z założycieli sekcji podnoszenia ciężarów WKS „Legia" Warszawa w 1951 roku.
Swój pierwszy medal zdobył na pierwszych Mistrzostwach Wojska Polskiego, które odbyły się w dniach 20-22.03.1951 roku w Poznaniu. Zdobył wówczas tytuł mistrza w wadze koguciej wynikiem 202,5 kg.
Jak mówią kroniki tego klubu i PZPC, od tego momentu zaczyna się historia sportu ciężarowego w „Legii". Wyniki sportowe odbiegały od wyników dzisiejszych, ale wówczas nie dysponowano odpowiednim sprzętem, ani wypracowanymi metodami szkoleniowymi.
Do dyspozycji natomiast byli tacy ludzie jak Józef Styczyński- młodzi, silni, odważni, gotowi do walki o awans, poprawę wyników, bardzo ambitni.
Podczas Mistrzostw Polski w dniach 22-23.09.1951 roku w Piotrowicach reprezentant WKS „Legia" Warszawa Józef Styczyński zajął III miejsce w wadzie koguciej osiągając wynik 207, 1 kg.
Zawodnicy WKS w 1952 roku objęli przewodnictwo na ciężarowym podium w Polsce, by przez wiele lat trwać na tej pozycji.
Przypomnijmy wydarzenie z sezonu 1953 - spotkanie pomiędzy reprezentacjami ZSRR a WKS „Legia" rozegrane 12.09.1953r. w sali MDK w Łodzi. Zakończyło się ono zwycięstwem gości 7:0. Józef Styczyński w wadze koguciej osiągnął wynik 242,5 kg, a jego konkurent Bierdugin 287,5 kg.
Należy przypomnieć, że obok Józefa Styczyńskiego w tym czasie startowali w „Legii" Jan Witucki, Jan Bochenek, Krzysztof Beck, Klemens Rogulski, Marian Jankowski, Szymon Rusinowicz, Jerzy Michalak, Andrzej Sonnenfeld, Marian Zieliński.
W roku 1954 Józef Styczyński był w wadze koguciej trzeci z wynikiem 252,5 kg.
Józef Styczyński będąc zawodnikiem był także czynnym działaczem i trenerem.
15 kwietnia 1951 r. powołano do życia Sekcję Atletyki GKKF. Jej przewodniczącym został Czesław Borejsza, a wiceprzewodniczącym do spraw ciężarów - Józef Styczyński, który jednak po krótkim czasie zrzekł się tej funkcji, a jego miejsce zajął Karol Czarkowski.
29 grudnia 1954 roku podczas plenarnego posiedzenia Sekcji Atletycznej GKKF doszło do powołania Sekcji Podnoszenia Ciężarów.
Pan Józef Styczyński został Przewodniczącym Komisji Sportowej.
Kolejne zmiany organizacyjne nastąpiły w dniu 2 marca 1957 roku, kiedy to na krajowym zjeździe delegatów wojewódzkich komitetów kultury fizycznej, zrzeszeń sportowych i członków sekcji pc - podjęto jednomyślną uchwałę powołującą do życia samodzielny Polski Związek Podnoszenia Ciężarów.
Wybrano 15 - osobowe Prezydium, w skład którego wszedł również Józef Styczyński.
Pełnił także funkcję trenera koordynatora.
Jednak bardzo silnie był związany z WKS „Legia" Warszawa. Po zakończeniu kariery zawodniczej zajął się trenerką w swoim macierzystym klubie.
Jego zawodnicy coraz częściej zaczęli bić rekordy Polski i zwyciężać na arenie międzynarodowej m.in. Marian Zieliński, Krzysztof Beck, Jan Bochenek, Klemens Roguski.
Józef Styczyński kierował przygotowaniami do Igrzysk Olimpijskich w Melbourne, gdzie do startu w drużynie olimpijskiej desygnowano trzech zawodników WKS „Legia" Mariana Zielińskiego, Krzysztofa Becka i Jana Bochenka oraz Jerzego Czepułkowskiego z AZS AWF i Czesława Białasa z HKS Szopienice.
Marian Zieliński zdobył wtedy jako pierwszy z Polaków w historii naszej dyscypliny brązowy medal olimpijski. Zajął III miejsce w bojach wagi piórkowej.
W wadze średniej startowali Bochenek i Beck. Bochenek przegrał brązowy medal „wagą ciała", podobnie jak Beck piątą lokatę. Czepułkowski w wadze lekkiej był szósty a Białas w kategorii lekko ciężkiej spalił wyciskanie tracąc szanse na punktowane miejsce.
W sumie był to udany występ Polaków (V miejsce na świecie). Była to m.in. zasługa Józefa Styczyńskiego.
Sukcesów tego wybitnego trenera jest o wiele więcej.
Zachęcamy do zapoznania się z wydawnictwem Ministra Obrony Narodowej z roku 1966 „Legia 1916-1966- Historia, Wspomnienia, Fakty" opublikowanego z okazji 50-lecia WKS „Legia" oraz „80 lat Polskiej Sztangi" autorstwa Mieczysława Szyka (wydane przez PZPC w 2005 roku).
Należy podkreślić, że płk Józef Styczyński działał w strukturach klubu WKS „Legia" w Sekcji Atletycznej. Był członkiem władz, wiceprzewodniczącym do spraw szkolenia.
Był pierwszym trenerem kadry narodowej Polski (od 1951 roku) a później po zakończeniu kariery sportowej w WKS „Legia" Warszawa został I trenerem tego klubu.
W późniejszych latach był pracownikiem Inspektoratu Szkolenia MON, ściśle współpracował z PZPC i Zrzeszeniem Ludowe Zespoły Sportowe.
Ostatni raz był na obchodach 80-lecia PZPC, które odbyły się w dniu 5 grudnia 2005 roku w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie.
Do końca życia utrzymywał kontakt z kolegami ze swojego ukochanego klubu.
Cześć jego pamięci
(opracowano na podstawie wydawnictwa „Legia 1916-1966, Historia, Wspomnienia, Fakty).
Foto: Jan Rozmarynowski
W przerwie zebrania Zarządu PZPC, 5 grudnia 2005 r. inaugurującego obchody 80-lecia PZPC w Centrum Olimpijskim, od lewej Józef Styczyński, Tadeusz Kochanowski i Janusz Przedpełski |
|
Józef Styczyński udziela wywiadu dziennikarzowi Polskiego Radia Henrykowi Urbasiowi |
Józef Styczyński otrzymuje medal 80-lecia PZPC z rąk Janusza Przedpełskiego |