WOJSKO POLSKIE CZEKA NA CIĘŻAROWCÓW! ZGŁOSZENIA DO CWZS DO 15 MARCA 2025!

Wojsko Polskie czeka na przedstawicieli podnoszenia ciężarów! Główne motto na stronie www. www.wojsko-polskie.pl, w zakładce NASI MISTRZOWIE brzmi tak „Służba wojskowa wymaga poświęcenia, zaangażowania, nierzadko uporu i konsekwencji w dążeniu do wyznaczonych celów. Te same cechy musi mieć także sportowiec, który chce osiągać sukcesy i zdobywać najwyższe laury.
18 lutego 2025 w Ośrodku Reprezentacyjnym Ministra Obrony Narodowej w Helenowie odbyło się spotkanie Dyrektora Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej Artura Kołosowskiego oraz Szefa Centralnego Zespołu Sportowego ppłk Mariusza Denkewicza z przedstawicielami polskich związków sportowych. PZPC reprezentowali - prezes PZPC Zdzisław Żołopa oraz prezes Mazowieckiego OZPC gen. dywizji dr. Wiesław Grudziński. Bardzo dobre spotkanie dotyczyło współpracy pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej, a polskimi związkami sportowymi. Wojsko Polskie poprzez Centralne Wojskowe Zespoły Sportowe z powodzeniem współpracuje z polskim związkami sportowymi, z i najwybitniejszymi polskimi sportowcami, a przygotowana dla nich oferta daje im znakomite możliwości w dorosłym życiu oraz wybitnie pomaga w realizacji karier sportowych. Korzyści są tu obopólne. Teraz MON przygotował jeszcze szerszą ofertę współpracy z środowiskiem sportowym. Intencją jest wcielanie sportowców wielu dyscyplin, w tym zawodniczek i zawodników podnoszenia ciężarów – do Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.
Przypomnijmy – jest to jednostka organizacyjna powstała w wyniku konsolidacji pięciu wojskowych zespołów sportowych w jedną instytucję podlegającą bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej. W CWZS pełniąc służbę, pracują i trenują przedstawiciele 26 dyscyplin (Podnoszenie Ciężarów – 2, Łyżwiarstwo Szybkie – 1, Tenis Ziemny – 1, Maraton – 11, Biegi na Orientację – 7, Kolarstwo – 10, Boks – 8, Biathlon – 7, Triathlon – 3, Pływanie – 15, Strzelectwo Sportowe – 20, Wspinaczka Sportowa – 2, Biegi Narciarskie – 5, Łucznictwo – 3, Snowboard – 3, Pięciobój Nowoczesny – 7, Szermierka – 18, Żeglarstwo – 7, Wioślarstwo - 5, Ratownictwo Wodne – 3, Badminton – 2, Zapasy – 14. Judo – 12, Lekkoatletyka – 28, Kajakarstwo 16, Taekwondo 1). Nasza dwójka, to Piotr Kudłaszyk i Bartłomiej Adamus. Zdecydowanie za mało w CWZS jest ludzi sztangi!
W rozmowach prezesa PZPC Zdzisława Żołopy z kierownictwem wojskowego zespołu podkreślono możliwość rozszerzenia ciężarowego udziału naszych zawodniczek i zawodników. Wojsko Polskie i CWZS czeka na przedstawicielki i przedstawicieli naszej dyscypliny! Korzyści są nie do przecenienia! Solidne miesięczne zabezpieczenie – to podstawa. Inne benefity – o tym poniżej w materiale.
Polski Związek Podnoszenia Ciężarów zwraca się z prośbą o zgłaszanie się w terminie do 15 marca 2025 roku! Mając taką listę chętnych, przeprowadzimy weryfikację i przekażemy do kierownictwa CWZS. Dalej już – jak to w wojsku – obowiązują procedury. Jedno jest pewne – mając na uwadze swoje życie prywatne, swoją przyszłość nie tylko sportową – naprawdę jest to atrakcyjna oferta! Poniżej podstawowe informacje dotyczące Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: biuro@pzpc.pl z adnotacją CWZS - ZGŁOSZENIE
MODEL KARIERY DWUTOROWEJ W WOJSKU POLSKIM
Sport i służba wojskowa od zawsze łączyły się w duchu dyscypliny, wytrwałości oraz poświęcenia. Współczesne Siły Zbrojne, dostrzegając strategiczne znaczenie kultury fizycznej i sportu w kształtowaniu sprawności żołnierzy, umożliwiają sportowcom realizację kariery zawodowej w strukturach wojskowych. Model kariery dwutorowej , a więc połączenie profesjonalnego szkolenia sportowego z pełnieniem służby na rzecz Ojczyzny, jest korzystny dla obu środowisk. Rozwiązanie to wzmacnia wizerunek Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej, ale też zwiększa zdolności bojowe Sił Zbrojnych poprzez popularyzację aktywności fizycznej i etosu służby wojskowej. Zawodnicy otrzymują szansę na indywidualny rozwój zarówno w sportowej, jak i wojskowej ścieżce zawodowej. Pełnienie funkcji żołnierza sportowca wiąże się z licznymi korzyściami, takimi jak stabilizacja finansowa, opieka zdrowotna, możliwość odbywania kursów i szkoleń, które pozwolą na kontynuowanie służby wojskowej również po zakończeniu kariery sportowej.
KORZYŚCI DLA ŻOŁNIERZY SPORTOWCÓW
1. Stabilizacja finansowa.
• Stałe wynagrodzenie jako żołnierz, sportowiec otrzymuje pensję oraz dodatki, co zapewnia poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego i pozwala na spokojne przygotowania do zawodów;
• Należności mieszkaniowe;
• Wsparcie sprzętowe i logistyczne wojsko finansuje również sprzęt, wyjazdy na zawody i obozy treningowe.
2. Możliwość łączenia służby z karierą sportową.
• Elastyczność w treningach wojsko umożliwia udział w treningach, zawodach i obozach sportowych, dostosowując harmonogram służby;
• Dłuższa kariera sportowa zawodnik może liczyć na takie wsparcie, które umożliwia mu rywalizację na wysokim poziomie nawet kilka lat dłużej.
3. Prestiż i reprezentowanie kraju.
• Możliwość reprezentowania Wojska Polskiego na arenach międzynarodowych
np. w wojskowych mistrzostwach świata CISM;
• Szacunek społeczny bycie żołnierzem buduje wizerunek osoby zdyscyplinowanej, oddanej Ojczyźnie, silnej i godnej zaufania.
4. Kontynuacja wojskowej kariery zawodowej.
• Bezpieczna przyszłość po zakończeniu rywalizacji sportowej zawodnik może kontynuować służbę wojskową np. jako instruktor sportowy, trener w jednostkach wojskowych, oficer wychowania fizycznego lub w innych strukturach Sił Zbrojnych.
5. Opieka zdrowotna i rehabilitacja.
• Dostęp do wojskowej opieki medycznej szybka diagnostyka i leczenie kontuzji;
• W razie wypadku związanego ze służbą odszkodowanie oraz, ewentualnie, dodatkowe procenty do świadczenia emerytalnego;
• Programy rehabilitacyjne specjalne programy powrotu do sprawności po urazach.
6. Stabilność po karierze oraz przywileje emerytalne.
• Bezpieczeństwo i stabilność na przyszłość po zakończeniu kariery sportowej zawodnik nie zostaje bez środków do życia, bo nadal może mieć pracę w wojsku;
• Możliwość wcześniejszej emerytury wojskowej co jest ogromnym atutem dla sportowca kończącego karierę.
7. Udział w realizacji zamierzeń służbowych zgodnie z wytycznymi Szefa Wydziału Sportowego.
OBOWIĄZKI ŻOŁNIERZA - PROCEDURA KIEROWANIA ŻOŁNIERZY (Z JEDNOSTEK WOJSKOWYCH) DO PEŁNIENIA OBOWIĄZKÓW W CENTRALNYM WOJSKOWYM ZESPOLE SPORTOWYM (CWZS)
1. PISMO POLSKIEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO
Polski Związek Sportowy wysyła pismo do Szefa CWZS z prośbą o oddelegowanie żołnierza sportowca na akcje szkoleniowe* z zachowaniem minimalnego terminu poprzedzającego daną akcję 10 dni roboczych. * akcja szkoleniowa (zgrupowanie sportowe, konsultacja sportowa, zawody sportowe).
2. ADRESACI - DOWÓDCA JEDNOSTKI
Pismo kierowane jest do: Szefa CWZS Do wiadomości: Szef, Dowódca, Komendant Jednostki Wojskowej.
ANALIZA ZASADNOŚCI ODDELEGOWANIA
Na polecenie Szefa CWZS, wyznaczony koordynator poddaje analizie zasadność oddelegowania danego żołnierza sportowca do wykonywania obowiązków służbowych w CWZS.
ZGODA DOWÓDCY JEDNOSTKI NA ODDELEGOWANIE DO CWZS
Szef CWZS ustala telefonicznie lub pisemnie możliwość czasowego oddelegowania żołnierza z Dowódcą Jednostki, w której żołnierz jest wyznaczony na stanowisko służbowe.
PISMO DO DOWÓDCY O ODDELEGOWANIE
Szef CWZS poprzez Dyrektora CO MON kieruje pismo do Dowódcy Jednostki, w której żołnierz jest wyznaczony na stanowisko służbowe, z prośbą o czasowe oddelegowanie żołnierza do CWZS (w przypadku braku przeciwskazań ze strony Dowódcy JW, w której żołnierz jest wyznaczony na stanowisko służbowe). Pismo też jest skierowane do wiadomości Inspektora Szkolenia DG RSZ
ROZKAZ PERSONALNY - Żołnierz zostaje skierowany do wykonywania zadań w CWZS Rozkazem Personalnym* wydanym przez Dowódcę JW, w której jest wyznaczony na stanowisko służbowe. Dokument obowiązkowo powinien być przekazany do CWZS drogą elektroniczną SEW ON LINE lub osobiście przez oddelegowanego żołnierza. Podstawą do wydania Rozkazu Personalnego jest wniosek Szefa CWZS o oddelegowanie żołnierza. Rozkaz Personalny musi dotrzeć odpowiednio wcześniej do CWZS Jest podstawą przyjęcia żołnierza do delegowanej jednostki Na podstawie Rozkazu Personalnego podajemy punkt do rozkazu dziennego o przybyciu Następnie możemy uruchomić procedurę kierowania żołnierza na akcje szkoleniowe PZS W przypadku akcji krajowych wystarczy tylko punkt do rozkazu dziennego W przypadku akcji zagranicznych należy przygotować Polecenie wyjazdu służbowego za granicę i na tej podstawie podać punkt do rozkazu dziennego Polecenie jest przekazywane do DWSZ i SKW poprzez SI ARCUS. W przypadku kierowania żołnierzy w rejony zagrożenia, delegowani żołnierze muszą przejść dodatkowe szkolenie z SKW
ZAPOZNANIE SIĘ Z ZAKRESEM OBOWIĄZKÓW - Żołnierz ma obowiązek stawienia się w siedzibie CWZS w pierwszym dniu oddelegowania w Poznaniu ul. Promienista 27 lub w Warszawie ul. Dymińska13, w celu zapoznania się z czasowym zakresem obowiązków na zajmowanym w CWZS stanowisku, odbycia instruktażu BHP, zapoznania z zasadami rozliczania czasu pracy itp.
OKRES ODDELEGOWANIA W CWZS - Czas oddelegowania max.180 dni żołnierze zawodowi max. 90 dni żołnierze DZSW. Żołnierz jest kierowany na poszczególne akcje szkoleniowe na podstawie powołań Polskiego Związku Sportowego. Obowiązujące terminy przesyłania powołań przez Polskie Związki Sportowe: min. 7 dni przed dot. Wyjazdów krajowych min. 10 dni przed dot. Wyjazdów zagranicznych
WYNIKI SPORTOWE A ŚCIEŻKA SŁUŻBY WOJSKOWEJ - Żołnierz oddelegowany do wykonywania obowiązków do CWZS, który będzie osiągał wysokie wyniki sportowe na poziomie międzynarodowym, może zostać wyznaczony na stanowisko w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym, co pozwoli mu na dalszy rozwój kariery sportowej, przy jednoczesnym pełnieniu służby wojskowej Działa to też w drugą stronę. W przypadku niespełniania mierników żołnierz CWZS będzie przeniesiony poza struktury Zespołu z możliwością kontynuowania służby wojskowej w innej JW, zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych i jego kwalifikacjami zawodowymi.
ALGORYTM POSTĘPOWANIA DLA KANDYDATÓW DO SŁUŻBY W CENTRALNYM WOJSKOWYM ZESPOLE SPORTOWYM
MONITORING - Ciągły monitoring wyników wybitnych juniorów, młodzieżowców oraz seniorów w poszczególnych dyscyplinach, prowadzony przez koordynatorów.
KADRA - Wymóg członkostwa kandydatów do CWZS w kadrze narodowej lub olimpijskiej, udział w szkoleniu centralnym.
MEDIALNOŚĆ -Jednym z dodatkowych warunków przyjęcia do CWZS może być medialność, rozpoznawalność danego kandydata, pozwalająca pozytywnie wpłynąć na wizerunek żołnierza Wojska Polskiego w akcjach promocyjnych oraz informacyjnych.
ANALIZA-Analiza aktualnego poziomu sportowego kandydatów do CWZS, we współpracy z PZS zakwalifikowanie do przeszkolenia podstawowego umieszczenie na liście rankingowej do przeszkolenia.
WCR- Złożenie przez zainteresowanego wniosku o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej lub dobrowolnej ochotniczej służby WOT.
PRZESZKOLENIE - Skierowanie na 28 dni przeszkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej lub 16 dniowe przeszkolenie WOT.
REZERWA - Po pozytywnym przejściu komisji lekarskiej oraz odbyciu 28 dni lub 16 dni przeszkolenia, uzyskanie przez żołnierza statusu żołnierza rezerwy (odejście do cywila) lub żołnierza służby czynnej (służba w JW., WOT, etc.).
APLIKOWANIE- Złożenie przez zainteresowanego wniosku o wcielenie w szeregi CWZS, pozytywna opinia Polskiego Związku Sportowego.
ETAP DECYZYJNY - Uzyskanie czołowego miejsca w rankingu do wcielenia w szeregi CWZS, uzyskanie zgody Dyrektora Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.
ZASADY NABORU NA PODSTAWIE UZYSKANEJ PUNKTACJI
Punkty zasadnicze
1. Medaliści Mistrzostw Polski Seniorów lub Mistrzostw Europy Młodzieżowców/Juniorów:
− złoty medal - 3 pkt,
− srebrny medal - 2 pkt,
− brązowy medal - 1 pkt.
2. Medaliści Mistrzostw Europy Seniorów lub Mistrzostw Świata Młodzieżowców/Juniorów:
− złoty medal - 6 pkt,
− srebrny medal - 5 pkt,
− brązowy medal 4 pkt.
− 4 miejsce - 3 pkt,
− 5 miejsce - 2 pkt.
3. Medaliści Mistrzostw Świata Seniorów:
− złoty medal - 8 pkt,
− srebrny medal - 7 pkt,
− brązowy medal - 6 pkt,
− 4 miejsce - 5 pkt,
− 5 miejsce - 4 pkt.
− 6 miejsce - 3 pkt,
− 7 miejsce - 2 pkt,
− 8 miejsce - 1 pkt.
4. Medaliści Igrzysk Olimpijskich:
− złoty medal - 12 pkt,
− srebrny medal - 11 pkt,
− brązowy medal 10 pkt,
− 4 miejsce - 9 pkt,
− 5 miejsce - 8 pkt,
− 6 miejsce - 7 pkt.
− Uczestnik 5 pkt.
5. Dodatkowe punkty za reprezentowanie dyscypliny preferowanych przez CISM - 3 pkt:
Punkty uzupełniające:
6 . Promocja i kształtowanie wizerunku 0-2 pkt
7. Wiek i możliwości rozwoju:
18-21 lat - 3 pkt,
21-25 lat - 2 pkt,
25-30 lat - 1 pkt,
Powyżej 30 lat - 0 pkt.
9. Rozmowa kwalifikacyjna 0 - 6 pkt.
10. Absolwent klasy mundurowej - 3 pkt.
11. Wykształcenie, kursy umiejętności dodatkowe - 3 pkt.
KARIERA - W trakcie służby w CWZS żołnierz sportowiec wykazuje swoją przydatność do służby poprzez wyniki na arenach międzynarodowych realizując coroczne i zindywidualizowane mierniki.
UBYCIA - W odniesieniu do żołnierzy sportowców CWZS, którzy zakończyli karierę sportową lub obniżyli poziom sportowy poniżej wymagań, nie zrealizowali wyznaczonych mierników, nie realizują programu szkolenia polskiego związku sportowego w określonej dyscyplinie, utracili status członka kadry narodowej, zostali zdyskwalifikowani za naruszenie przepisów antydopingowych światowej federacji WADA, należy umożliwić kontynuację służby wojskowej poza strukturami CWZS w ramach ciągłości służby wojskowej.
PROCEDURA ZAWIERANIA POROZUMIEŃ
PZS występuje z wnioskiem, uzasadnieniem wniosku i projektem porozumienia do Szefa CWZS zawierającym poniższe dokumenty: odpis z KRS w przypadku posiadania osobowości prawnej; statut oraz sprawozdanie z działalności za ostatni rok, zatwierdzone przez statutowy organ nadzorczy; pisemne oświadczenie o: niezaleganiu z płatnościami wobec ZUS i US; zachowaniu neutralności w sprawach politycznych; niewykonywaniu odpłatnej umowy na rzecz Resortu Obrony Narodowej. Porozumienie nie może zostać zawarte na okres dłuższy niż 5 lat. Kadra CWZS będzie wspierać Polskie Związki Sportowe w opracowywaniu dokumentacji dotyczącej nawiązywania wzajemnej współpracy, a także ze swojej strony przygotuje niezbędne dokumentny potrzebne do podpisania porozumienia.
GŁÓWNE ZAMIERZENIA ORGANIZACYJNO SPORTOWE CWZS W LATACH 2025-2028.
1. CISM Zimowe Igrzyska Lucerna, Szwajcaria, marzec 2025
2. Organizacja przez CWZS Wojskowych Mistrzostw Świata CISM w Pięcioboju Nowoczesnym, wrzesień 2025.
3. Organizacja przez CWZS Wojskowych Mistrzostw Świata CISM w Zapasach Plażowych, wrzesień 2026.
4. Organizacja przez CWZS Regionalnych Wojskowych Mistrzostw Świata CISM w wybranych konkurencjach ( biathlon letni, BnO etc.
5. CISM Letnie Igrzyska Wojskowe Afryka Południowa/Stany Zjednoczone, 2027.
6. Zimowe Igrzyska Olimpijskie Mediolan Cortina d’Ampezzo Włochy, luty 2026.
7. Letnie Igrzyska Olimpijskie Los Angeles, Stany Zjednoczone, lipiec 2028.
8. Corocznie udział w Wojskowych Mistrzostwach Świata CISM w poszczególnych dyscyplinach.
P.S. Bardzo serdecznie dziękuję Szefowi Wydziału Sportowego CENTRALNEGO WOJSKOWEGO ZESPOŁU SPORTOWEGO ppłk Mariuszowi DENKEWICZOWI za przesłanie do PZPC materiałów CWZS.
Oprac. Marek
Źródło i fot: www.wojsko-polskie.pl/cwzs/