DMP W ROKU 100 LECIA! REGULAMIN ROZGRYWEK. CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA!
Z początkiem roku, powoli rozpoczynamy nowy sezon w dyscyplinie. Jest on historycznie wyjątkowy – bo zdarza się… raz na 100 lat. 2025 jest rokiem 100-lecia polskich ciężarów! Chociażby dlatego zapraszamy kluby ciężarowe do udziału w rozgrywkach DMP 2025! Jubileuszowych akcentów w rozgrywkach nie zabraknie. Dziś kierujemy zaproszenie do udziału i regulamin rozgrywek!
Zgłoszenia (do dnia 25 stycznia 2025!) kierujemy na adres: biuro@pzpc.pl z adnotacją: ZGŁOSZENIE – DMP 2025. Pierwsza runda rywalizacji o klubowy prymat w kraju, została zaplanowana dokładnie za miesiąc, na dni 15-16 lutego 2025. Kto wystartuje? Dobre pytanie! Czekamy na zgłoszenia! Tytułu klubowych mistrzów Polski za rok 2024 broni drużyna CLKS Mazovii Ciechanów. Komisja Ligi oraz Zarząd PZPC, gorąco zaprasza kluby całego kraju do udziału w tegorocznych rozgrywkach DMP. Na zgłoszenia mamy trochę czasu – ustaliliśmy, że zgłoszenia zakończymy w dniu 25 stycznia 2025!
Przed rokiem do rozgrywek ECO HARPOON POLSKIEJ LIGI PODNOSZENIA CIĘŻARÓW zgłosiło 17 zespołów, w roku 2023 mieliśmy w walce o drużynowy prymat w Polsce 12 drużyn, 2022 – 16, 2021- 14 i w roku 2020 – 15.
Ostatnie sezony, to też zmodyfikowany system drużynowych rozgrywek na naszych pomostach. Intencja zmian była może i dobra, jednak kompletnie nie sprawdziła się w polskich realiach. Wzorowany na rozgrywkach ligi niemieckiej system, przynosił więcej problemów niż efektów pozytywnych. Mecze w formacie zespół na zespół, punktacja w tabeli, kto walczy dalej, kto „spada”… Rozgrywki w takim schemacie są Ok, ale w bogatych krajach, bogatych federacjach i bogatych klubach… Dlatego nowe władze PZPC, wybrane 19 grudnia 2024 roku, postanowiły w poprawionej formie, wrócić do sprawdzonego systemu rzutów!
W załączniku prezentujemy Regulamin Ligi DMP 2025 – ale kilka szczegółów przedstawić wypada. Oto one:
- DMP 2025 składa się z I i II ligi. I liga złożona jest z 12 zespołów zgodnie z wynikiem rozgrywek w poprzednim roku. W jednym spotkaniu może brać udział od 2 do 4 drużyn w wyznaczonych strefach terytorialnych.
- Drużyna składa się maksymalnie z 6 zawodników/czek w wieku od 13 lat (decyduje rocznik). Na końcowy wynik drużyny składa się pięć najlepszych rezultatów.
- Wyniki uzyskane przez zawodników/czki w dwuboju olimpijskim zgodnie z przepisami IWF i PZPC przelicza się na punkty w/g aktualnej męskiej Tabeli Sinclaira, zaś wyniki zawodniczek mnoży się o współczynnik 1,4 (mnożymy najpierw przez współczynnik, a potem dodajemy ewentualne premię punktową za wiek).
- O kolejności zespołów w I lidze w tabeli przed finałem decyduje suma punktów Sinclaira uzyskanych w 3 kolejnych rundach,
- O kolejności zespołów w II lidze w tabeli przed finałem II ligi decyduje suma punktów Sinclaira uzyskanych w 2 kolejnych rundach,
- Organizatorem zawodów w rundzie finałowej jest zespół zajmujący pierwsze miejsce. W przypadku rezygnacji, prawo do zorganizowania zawodów otrzymują kluby, które zajmują następne pozycje. W przypadku rezygnacji przez wszystkie kluby, obowiązek organizacji zawodów powraca do klubu sklasyfikowanego najwyżej,
- W przypadku pozytywnego wyniku badań antydopingowych lub startu zawodnika nieuprawnionego - drużynie automatycznie odejmuje się dodatkowo 400 punktów od wyniku końcowego uzyskanego przez zespół.
- Zawody ligowe rozpoczynać się będą nie wcześniej niż o godz.11.00, - ważenie wszystkich zawodników - 90 min. przed planowanym startem.
- Komisja Sędziowska PZPC min. 2 tygodnie przed zawodami wyznacza 3 sędziów stolikowych na dane zawody. Okręgowa Komisja Sędziowska wyznacza spikera, sekretarza zawodów i obsługę systemu sędziowskiego posiadających uprawnienia sędziego państwowego co najmniej II klasy.
- Gospodarz zawodów z przyczyn obiektywnych może wystąpić o zmianę terminu rozegrania meczu (maksimum o 7 dni) lub zrzec się organizacji turnieju. W obu przypadkach zgodę na to muszą wyrazić zainteresowane drużyny. Zapis ten nie dotyczy finału rozgrywek
- Gospodarz zawodów jest zobowiązany powiadomić o miejscu i terminie zawodów na co najmniej 10 dni przed terminem zawodów.
- Najlepsze 4 zespoły I ligi po trzeciej rundzie zasadniczej spotykają się w Finale. Punkty zdobyte w trzech rundach nie zostają zaliczone w końcowej klasyfikacji.
- Trzy najlepsze zespoły II ligi po dwóch rzutach, spotykają się w trzecim rzucie i walczą o awans do I ligi. Liczą się wszystkie punkty zdobyte podczas rozgrywek w danym roku.
- Z I ligi do II spadają bezwzględnie dwa ostatnie zespoły. Do I ligi awansują dwa najlepsze zespoły.
Jeżeli zespół nie zgłosi się do rozgrywek w następnym sezonie, to na jego miejsce do wyższej ligi awansuje kolejny zespół.
- Opłata startowego za drużynę w I i II lidze wynosi – 600 zł; opłata za zawodnika/ zawodniczkę wypożyczoną z innego klubu – 300 zł; płata za zawodnika/ zawodniczkę z zagranicy – 2300 zł.
Zawodnik/zawodniczka w ciągu jednego sezonu może reprezentować tylko jeden klub.
- Drużyna może wypożyczyć zawodników i zawodniczki z kraju i z zagranicy do rozgrywek ligowych w danym sezonie.
- W jednym rzucie ligi w drużynie może wystartować tylko jeden zawodnik/zawodniczka wypożyczona z kraju i jeden z zagranicy, lub dwoje zawodników/zawodniczek wypożyczonych z kraju.
- Zawodnik/zawodniczka musi posiadać zgodę macierzystego klubu oraz być zgłoszonym na piśmie do PZPC przez klub, w którego barwach ma startować w terminie do 14 dni przed rozpoczęciem rozgrywek w danym roku. Zawodnik/zawodniczka wypożyczony/na nie ma prawa startu w barwach innego klubu jak i macierzystego klubu w tym samym cyklu rozgrywek.
- Zawodnik/zawodniczka wypożyczonych z innego kraju musi posiadać zezwolenie na starty w danym roku od rodzimej narodowej Federacji, jak również być zgłoszony/a na piśmie w PZPC przez klub, w którego barwach ma startować w terminie do 14 dni przed rozpoczęciem rozgrywek w danym roku. Obcokrajowiec z kartą stałego pobytu i z kartą Polaka jest traktowany jako zawodnik zagraniczny.
- Klub, którego zawodnik będzie startował w zawodach międzynarodowych organizowanych przez PZPC rozgrywanych 7 dni przed, lub 7 dni po planowanym starcie w DMP, może wystąpić o zaliczenie wyniku z tych zawodów. Musi o to wystąpić na 5 dni przed planowanym startem w danej rundzie oficjalną drogą mailową. Zapis ten nie dotyczy finału rozgrywek.
- Klub, może wystawić kilka drużyn, ale w pierwszej lidze może startować tylko jeden zespół z danego klubu.
- Członkowie każdego z pierwszoligowych klubów mogą wybrać swojego przedstawiciela – Sekretarza Ligi.
- Prawo interpretacji niniejszego Regulaminu (jak i spraw w nim nieuregulowanych) posiada Zarząd PZPC po konsultacji z Sekretarzem Ligi.
P.S. W związku z jubileuszowym rokiem 100-lecia polskich ciężarów, Zarząd PZPC kieruje prośbę do klubów, które zgłoszą się do rozgrywek, o zaakcentowanie tego pięknego Jubileuszu. Wystarczy, że przez całe rozgrywki gospodarze poszczególnych rzutów-turniejów, na głównym banerze za pomostem umieszczą frazę: 1925-2025, 100 LAT POLSKICH CIĘŻARÓW. Będziemy wdzięczni, to przecież nasze wspólne świętowanie.
MareK