WIELKI MANDAT ZAUFANIA. NOWY PREZES, ZARZĄD, KOMISJA REWIZYJNA, PRZEDSTAWICIELKA RADY ZAWODNICZEJ NA LATA 2024-2028.
Miało być święto wyborcze w polskich ciężarach, i było! Dopisały delegatki, delegaci! Na zjazd wyborczy stawili się w 100 procentach! Dziękujemy! 19 grudnia 2024 roku, podczas Krajowego Sprawozdawczo-Wyborczego Zjazdu Delegatów PZPC w Warszawie poznaliśmy nowego prezesa PZPC, nowy Zarząd związku, Komisję Rewizyjną oraz reprezentanta Rady Zawodniczej. Szefem związku na kadencję 2024-2028 został Zdzisław Żołopa.
Na funkcję prezesa Zarządu PZPC kandydowały trzy osoby – dotychczasowy szef związku Waldemar Gospodarek, wspomniany Zdzisław Żołopa i jedna z legend polskich ciężarów - mistrz olimpijski z Monachium (1972) Zygmunt Smalcerz. Weryfikacja przy urnie okazała się zdecydowana! I zaskakująca rozmiarami! Głosowało 86 delegatów (wszyscy!) biorących udział w zjeździe. Zdzisław Żołopa otrzymał 60 głosów, Waldemar Gospodarek – 19, - Zygmunt Smalcerz – 7. Liczba głosów na szefa lubelskiej sztangi, w stosunku do liczby uprawnionych do głosowania, do głosujących - to bez wątpienia jeden z mocniejszych mandatów wyborczych nie tylko w ciężarach, ale we wszystkich związkach sportowych, jakie wybrały się do tej pory po igrzyskach w Paryżu 2024!!! Jednocześnie delegatki i delegaci walnego określili tym wyborem swój stosunek do tego, co było w minionej kadencji! Ważny sygnał! Całej trójce kandydatów na fotel szefa naszego związku należy się szacunek i słowa podziękowania za przedstawione autorskie wizje na przyszłość. Zdzisław Żołopa mówiąc o przyszłości, często nawiązywał do przeszłości. To ważne. W roku 2025, czyli już za kilkanaście dni polskie ciężary, wejdą bowiem w piękny Jubileusz 100-lecia! Nowy prezes powiedział m.in… „…”Nim przejdę do przedstawienia głównych punktów mojego programu – pozwólcie, że na wstępie nawiąże do tego, co już od początku 2025 roku przed nami. Będziemy wspólnie obchodzić 100-lecie polskich ciężarów. Stąd hasło, które widzicie za mną: Współpraca – Sukces – Szacunek dla tradycji. Tylko od nas zależy czy godnie uczcimy ten zbliżający się Jubileusz 100-lecia. To jest historia ciężarów, nie można nią manipulować i próbować zawłaszczać. 100-lecie podnoszenia ciężarów w Polsce będziemy wspólnie obchodzić godnie oraz z dumą. Jubileusz wyznaczy bowiem nasze podejście do tego, co nas czeka w przyszłości. A przyszłość bez przeszłości nie znaczy nic….”
W dalszej części poznaliśmy nowy Zarząd PZPC na lata 2024-2028, jego władze, Komisję Rewizyjną oraz przewodniczącą Rady Zawodniczej PZPC, która jednocześnie weszła w skład zarządu PZPC. W tym momencie – po raz drugi trzeba zacytować słowa prezesa Żołopy… „Jest jeszcze druga – jakże istotna sprawa, która bardzo leży mi na sercu! To rola kobiet i ich miejsce w strukturach Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Dzięki nowym wytycznym ministerstwa Sportu i Turystyki o parytecie pań w życiu sportowym, moim priorytetem jest, by te wytyczne w naszym związku wypełnić z nawiązką! Z wielką satysfakcja jako prezes związku – będę je wypełniał razem z wami. Dlatego bardzo cieszę się, że nasze koleżanki – trenerki, działaczki, sędziny, byłe zawodniczki – kandydują do władz w tej kadencji. Jako ciężarowej środowisko, musimy dać przykład, że Polski Związek Podnoszenia Ciężarów chce i potrafi… być kobietą!..”
Rzeczywiście – w nowym 15-osobowym Zarządzie PZPC na kadencję 2024-2028 jest aż 5 kobiet! To wspaniała wiadomość, znakomity sygnał i pokazanie wielkości delegatek i delegatów czwartkowego zgromadzenia wyborczego w stołecznym Torwarze. To ewenement w naszym sporcie na skalę międzynarodową! W kadencji 2024-2028 Zarząd PZPC będzie pracował w następującym składzie - Zdzisław Żołopa - Prezes Zarządu; Mariusz Jędra - Wiceprezes d/s organizacyjnych; Sebastian Ołubek - Wiceprezes d/s szkoleniowych; Lech Labudda - Wiceprezes d/s sędziowskich; Katarzyna Choroś – Skarbnik; Mirosław Kostrzewa - członek Prezydium; Mateusz Błachowicz, Weronika Kałmucka; Barbara Bonk; Marieta Gotfryd; Weronika Zielińska (wybrana także jako przedstawiciel Rady Zawodnicze do Zarządu PZPC); Jacek Kolanko; Rafał Grążawski; Jerzy Jaśniak; Radosław Małecki. Skład Komisji Rewizyjnej 2024-2028: Anna Perkowska - przewodnicząca, Przemysław Barański - wiceprzewodniczący, Piotr Wojnarowski – sekretarz, Waldemar Mazurek – Członek, Stefan Długosz - Członek,
A teraz troszkę historii! Wchodzimy bowiem w 100-lecie polskich ciężarów. Najpierw był Polski Związek Atletyczny, następnie Sekcja Atletyki GKKF, Sekcja Ponoszenia Ciężarów i Judo GKKF, Sekcja Podnoszenia Ciężarów GKKF, Polski Związek Podnoszenia Ciężarów, Polski Związek Podnoszenia Ciężarów i Kulturystyki i ponownie Polski Związek Podnoszenia Ciężarów. Zawiła i fascynująca dzięki ludziom historia naszego związku, liczy sobie 100 lat lat! Takie były początki. 6 grudnia 1925 roku w Katowicach powołano do życia Polski Związek Atletyczny, skupiający podnoszenie ciężarów i zapasy. Pierwszym prezesem został dr. Mieczysław Orłowicz (kierował związkiem w latach 1925-1930), a zorganizowany przy tej okazji turniej ciężarowy - uznano za I Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów. Polski Związek Atletyczny funkcjonował do roku 1951, a w tym czasie prezesami byli Adam Kocur (1930-1946), Eugeniusz Chotomski (1946-1984), Wacław Ziółkowski (1948-1951), Czesław Borejsza (1951-1956). To niezwykle zasłużone nazwiska dla ciężarów, dla sportu i kraju! Jednak jako pierwszego prezesa Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów uznaje się, powołanego na to stanowisko w roku 1956, Tadeusza Kochanowskiego, który funkcję pełnił do roku 1959. Po nim schedę szefa polskich ciężarów objął Janusz Przedpełski. Prowadził ciężarową centralę aż 47 lat (1959-2006), co jest ewenementem na skalę światową! W latach 2006-2012 PZPC kierował Zygmunt Wasiela, od grudnia 2012 roku do sierpnia 2016 prezesem PZPC był Szymon Kołecki. Podczas Nadzwyczajnego Posiedzenia Zarządu Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, w dniu 16 sierpnia 2016, złożył on rezygnację z pełnionej funkcji. Do 17 grudnia, czyli do XXI Krajowego Zjazdu Delegatów PZPC, zgodnie ze statutem i decyzją Zarządu, działaniami związku kierowała Sekretarz Generalna PZPC Halina Pikuła. Kolejnym prezesem związku (2016-2021) był Mariusz Jędra. We wrześniu 2021 w wyborach na szefa związku zwyciężył Waldemar Gospodarek (2021-2024). Od 19 grudnia 2024 prezesem Zarządu PZPC jest Zdzisław Żołopa.
P.S. Polskim ciężarom trzeba przywrócić należne miejsce pośród najbardziej zasłużonych dyscyplin dla polskiego sportu! Potrzebna jest ewolucja, a nie rewolucja! Ale przede wszystkim nowoczesny system szkolenia i zarzadzania. To chyba właściwy punkt na początek drogi nowego Zarządu 2024-2028! Dla dobra dyscypliny, wspaniałego grona zawodniczek, zawodników, trenerów, sędziów i działaczy podnoszenia ciężarów. W ostatnim czasie, jakby zapomnieliśmy o tym, że polskie ciężary to przecież jedna rodzina, to wspaniali ludzie. Znakomici i oddani dyscyplinie. Należy im się szacunek a nie odtrącenie poprzez egoistyczne działania. Zacznijmy ze sobą rozmawiać, zacznijmy się szanować! Potrzeba jest nam wzajemnej otwartości. Proces odbudowy będzie długi i pewnie zaboli w wielu miejscach, ale innego wyjścia nie ma! Nowo wybrany Pan Prezes, nowy Zarząd, Komisja Rewizyjna na lata 2024-2028 – wszyscy muszą odważnie zmierzyć się z problemem! Gra nie idzie o stołki, lecz o przyszłość dyscypliny! Gorzej bowiem już być nie może. Kolejne letnie igrzyska olimpijskie już za 3,5 roku. Naprawę Rzeczpospolitej Ciężarowej musimy rozpocząć od siebie, we własnych głowach! A potem wspólnie, mądrze i z rozwagą! Raz jeszcze wielkie gratulacje dla Prezesa, Zarządu, Komisji Rewizyjnej, przedstawicielki Rady Zawodniczej! Przed Wami ogrom pracy. Ale też ciekawe wyzwanie! Nie zmarnujcie tego mandatu zaufania, jakim obdarzyli Was delegaci w czwartek 19 grudnia 2024 roku!
Marek Kaczmarczyk, Rzecznik Prasowy PZPC