MŚ U17 W LIMIE NA 2 POMOSTACH! POŁAMANIA SZTANGI!
W dniach 22-26 maja w stolicy Peru – Limie, rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata U17 Juniorek i Juniorów Młodszych. Pierwszy raz w tej rangi zawodach zawodniczki i zawodnicy o medale powalczą równocześnie na dwóch pomostach. Zawody potrwają „tylko” pięć dni! Biało-czerwoni wylecieli do Peru w poniedziałek, 20 maja 2024.
W miniony weekend w jednym ze stołecznych hoteli prezes PZPC Waldemar Gospodarek i Kierownik Wyszkolenia PZPC Mirosław Choroś wręczyli naszym młodym kadrowiczkom i kadrowiczom pamiątkowe nominacje, a w poniedziałkowy ranek 20 maja 2024 ekipa wyruszyła już w daleką podróż na kraniec Ameryki Południowej. Do Peru na mistrzostwa świata do lat 17 odlecieli - Julia Wałęsa (kat. 40 kg, UKS Talent Wrocław), Andżelika Młynarczyk (kat. 55 kg, Olimpijczyk Łuków), Julia Choińska (kat. 64 kg, KS Klimat Łapy), Iga Burda (kat. 71 kg, CLKS Mazovia Ciechanów), Julia Machniewska (kat. 81 kg, CLKS Mazovia Ciechanów) - trenerka kadry – Monika Grzesiak-Bomba, trener asystent – Patryk Słowikowski, fizjoterapeutka – Ewelina Daniszewska, Adrian Krupa (kat. 73 kg, Budowlani Kucera Nowy Tomyśl), Florian Dąbek (kat. 81 kg, Polwica Wierzbno), Dawid Lisiak (kat. 81 kg, Budowlani Kucera Nowy Tomyśl), Szymon Grzymała (kat. 89 kg, Budowlani Opole), Oliwier Jabkiewicz kat. 102 kg, GCK Kobylany), trener kadry – Wojciech Gesek, trener asystent – Michał Marczak, fizjoterapeutka – Ewelina Daniszewska, sędziowie: Emilia Cichowska i Piotr Litwin (już po przylocie okazało się, że Piotr Litwin musiał wracać do kraju!). Przed rokiem (2023) mistrzostwa świata U17 rozegrane zostały na przełomie marca i kwietnia w albańskim Durres. Jedyny, brązowy krążek dla naszych barw wywalczył w kat. 102 kg sztangista Mazovii Ciechanów – Marcin Ziółkowski. A jak będzie w Limie? Kibice no i oczywiście specjaliści dyscypliny – niechaj zerkną na listy startowe. Nie wygląda to źle! Pięciodoniowe mistrzostwa w Limie zapowiadają się frapująco! I nie o poziom sportowy tu chodzi. 284 zawodniczek i zawodników z 51 krajów (juniorki młodsze – 141 z 42 krajów, juniorzy młodsi – 143 z 44 krajów) po raz pierwszy dźwigać będą równocześnie na dwóch pomostach. Czy to rewolucja w ciężarach? Dla jednych, pewnie tak! Drudzy powiedzą, że znak czasu. Od siebie dodam, że w tym kierunku powinien zmierzać system rywalizacji w podnoszeniu ciężarów. By oglądanie zmagań nie nudziło, byśmy nie mieli monotonii i wielogodzinnego spektaklu, który przeciętnemu kibicowi nudzi się po dwóch godzinach. Pomysł na dwa pomosty w oficjalnej rywalizacji nie jest z wczoraj. To co najmniej kilkanaście lat opinii, pomysłów i testów, by dyscyplina zaistniała „na nowo”.
W Europie największym orędownikiem pomysłu zawodów na dwa pomosty jest Sekretarz Generalny IWF, wcześniej wieloletni prezydent federacji europejskiej (EWF) Antonio Urso (po igrzyskach w Paryżu planuje rezygnację ze wszystkich funkcji w światowych ciężarach!). Zawody na 2 pomostach równocześnie, znacznie skracają zawody z dotychczasowych ośmiu-dziesięciu dni do czterech-pięciu! I tak właśnie będzie od środy (22 maja 2024) w Limie, podczas mistrzostw świata do lat 17. Dziewczęta powalczą o medale na „Pomoście Czerwonym”, chłopcy – na „Pomoście Niebieskim”.
Gospodarze mistrzostw w roku 2022 rozgrywali już turniej na 2 pomostach – Mistrzostwa Panamerykańskie do lat 20! Jeśli walka o medale mistrzostw świata na 2 platformach sprawdzi się w Limie, kto wie – może już w roku 2025 w taki sposób przeprowadzona zostanie rywalizacja w gronie juniorów i seniorów? Czy system zostanie zaimplementowany przez EWF? Jeśli zyska pozytywną opinię w Zarządzie IWF – ciężarowa Europa nie będzie miała nic do powiedzenia! Bo to jest szukanie dróg wyjścia z impasu, w jakim dyscyplina - mimo dobrych prób poprawy wizerunku – znajduje się od dłuższego czasu. A skrócenie czasu trwania turniejów, poprzez rywalizację na 2 pomostach – to jeden z elementów ciężarom przywrócenia atrakcyjności. Może tak w ME U15 i U17 w przyszłym roku w Polsce? A wracając do Limy – peruwiańska metropolia gościła mistrzostwa świata U17 i U20 w latach 2011 i 2015 (U17) oraz w 2013 (U20). W roku 2019 rozgrywane tam były zawody Grand Prix EWF.
Wyobraźmy sobie taką sytuację – walka na kilogramy na dwóch pomostach! Na jednym i drugim medale zdobywają biało-czerwoni! Dwa w jednym! Fajna sprawa! Połamania sztangi dla naszych!
Marek Kaczmarczyk
Polskie ciężary wspierają:
Ministerstwo Sportu i Turystyki,
Polski Cukier - oficjalny sponsor reprezentacji Polski