ME w Sofii. Stolica Bułgarii medalowo szczęśliwa dla biało-czerwonych. Jak będzie w lutym?
Zegar na stronach Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów… pędzi jak szalony! Niby mija sekunda po sekundzie, minuta po minucie, godzina po godzinie i doba za dobą. I niby normalnie, ale jednak szybko… Do rozpoczęcia Mistrzostw Europy seniorek i seniorów w stolicy Bułgarii, już mniej niż 12 dni. Sofia medalowo była bardzo szczęśliwa da biało-czerwonych.
Oficjalny obiekt imprezy – Arena Sofia czeka na najsilniejsze seniorki i najsilniejszych seniorów Europy! Przy okazji tegorocznych ME, trwa w najlepsze walka o olimpijskie kwalifikacje, a do pierwszych podejść w IO 2024 w Paryżu ledwie pół roku. O olimpijskie przepustki walczą też reprezentanci Polski. Jak to w ciężarach, nie ma lekko. Także w drodze o olimpijskie nominacje. Mamy jednak nadzieję, że biało-czerwoni w olimpijskim turnieju będą reprezentowani! To tradycja i ciągłość pewnej historii! Tak jest od 1952 roku, od czasu igrzysk w Helsinkach i debiutu naszych ciężarowców w programie igrzysk olimpijskich. W stolicy Finlandii medali nie zdobyliśmy. Ale kolejnych igrzyskach już tak! I to ile i jakich! Z medali cieszyliśmuy się do Londynu (2012). Bez dorobku medalowego zakończyliśmy udział w IO w Rio de Janeiro (2016) i Tokio 2020 (2021). Dlatego zbliżające się mistrzostwa Europy w Sofii są tak ważne! Kluczową imprezę w kwalifikacjach PARYŻ 2024 trzeba wykorzystać do maksimum! W stolicy Bułgarii wystąpią – kobiety – kat. 49 kg Oliwia Drzazga (UMLKS Radomsko), kat. 55 kg – Zuzanna Połka (Promień Opalenica), kat. 59 kg – Monika Szymanek (LKS Dobryszyce), Maria Połka (Promień Opalenica), kat. 64 kg - Wiktoria Wołk (Tarpan Mrocza), kat. 81 kg – Weronika Zielińska-Stubińska (AZS AWF Biała Podlaska). Wypatrując szansy na Paryż, myślimy właśnie o klubowej podopiecznej Pauliny Szyszki. Wśród panów – w Sofii wystąpią – kat. 67 kg Marek Komorowski (MOS Opole), kat. 73 kg – Piotr Kudłaszyk (LKS Budowlani Kucera Nowy Tomyśl), kat. 81 kg – Patryk Bęben (Mazovia Ciechanów), kat. 96 kg Patryk Sawulski (KPC Górnik Polkowice), Bartłomiej Adamus (Zawisza Bydgoszcz); kat. 102 kg – Daniel Goljasz (Wisła Puławy), Arsen Kasabijew (Tarpan Mrocza). Olimpijska szansa? Oby wykorzystali ją – Piotr Kudłaszyk i Arsen Kasabijew! Ze składu - i pewnie walki o Paryż - ubył najbardziej utytułowany nasz sztangista ostatnich lat Arkadiusz Michalski (Budowlani Opole), bo nie pozwoliło zdrowie. Dla przykładu w jego kategorii wagowej + 109 kg, by mieć pewność olimpijskiego udziału w Paryżu, należy uzyskać rezultat w okolicach 418-420 kg w dwuboju!
Co do występów naszych w Sofii w mistrzostwach Europy – poprzedniczki i poprzednicy odnosili w tym mieście ogromne sukcesy. W pięciu rozgranych tam ME zdobywaliśmy medale złote, srebrne, brązowe, biliśmy rekordy świata, palone były boje w rwaniu, by notować wygrane w podrzucie i najlepsze wyniki globu! Pierwsze ME w Sofii odbyły się w roku 1965 roku. Polska ekipa wywalczyła 5 medali – mistrzami Starego Kontynentu zostali – w kat. 60 kg Mieczysław Nowak, w kat. 67,5 kg Waldemar Baszanowski, wicemistrz - kat. 60 kg Rudolf Kozłowski, brązowe krążki zdobyli – w kat. 56 kg Henryk Trębicki, w kat. 82,5 kg Norbert Ozimek. W roku 1971 w ME w Sofii cieszyliśmy się z 3 złotych medali – w kat. 52 kg Zygmunta Smalcerza, w kat. 60 kg Jana Wojnowskiego i w kat. 67,5 kg Waldemara Baszanowskiego, srebro zdobył w kat. 67,5 kg Zbigniew Kaczmarek, a brąz – brązowy w kat. 56 kg Walter Szołtysek. Na kolejne ME w Sofii czekaliśmy 22 lata – w 1993 były srebra – w kat. 70 kg Waldemar Kosińskiego, w kat. 83 kg Krzysztofa Siemiona, w kat. 91 kg Sergiusza Wołczanieckiego i w kat. 99 kg Sławomira Zawady, a także 1 brąz - w kat. 76 kg Andrzeja Kozłowskiego. 7 lat później, w roku igrzysk olimpijskich w Sydey (2000) po raz pierwszy w ME - w Sofii właśnie rywalizowały kobiety. Mistrzem Europy w kat. 94 kg z kapitalnie bitym rekordem świata w podrzucie (232,5) został Szymon Kołecki, srebro wywalczyli – w kat. 58 kg kobiet Aleksandra Klejnowska i w kat. 105 kg Robert Dołęga, a brąz w kat. 75 kg kobiet Beata Prei. Ciekawostka tamtych zawodów jest występ Agaty Wróbel w kat. + 75 kg. Nasza czempionka w rwaniu nie zaliczyła żadnej próby, wystąpiła jednak w podrzucie. I ustanowiła w nim rekord świata! Na koniec sofijskiej przygody z ME, 19 lat temu – w roku 2005 medale zdobywały – srebrne – w kat. 58 kg Aleksandra Klejnowska i w kat. 63 kg, Dominika Misterska oraz 1 brązowy – w kat. 58 kg, Marieta Gotfryd. Wspomnień czar!
Marek Kaczmarczyk