KONDOLENCJE PZPC. ZMARŁ LONGIN SKOWYRA
Smutna informacja z Opola. Trener i wychowawca z klubu MOS Opole Stefan Fałek poinformował, że w sobotę 20 stycznia 2024 roku, w wieku 87 lat zmarł Longin Skowyra. Były kadrowicz, reprezentant Polski, mistrz, srebrny oraz brązowy medalista mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów.
W artykule portalu www.opole.naszemiasto z dnia 5 kwietnia 2002 roku czytamy:…W historii sportu na Opolszczyźnie było wiele znakomitych postaci. Jednym ze sportowców, o którym można powiedzieć, że był wzorem do naśladowania, jest Longin Skowyra, sztangista opolskiego Startu. Świetny zawodnik, były reprezentant kraju oraz wspaniały wychowawca wielu czołowych polskich ciężarowców, olimpijczyków. Pan Longin, rodem z Lubelszczyzny, z Opolem związał się w 1966 roku, kiedy zaproponowano mu objęcie stanowiska trenera koordynatora podnoszenia ciężarów w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Sportowego. Jeszcze przedtem ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, umiejętnie łącząc naukę z wyczynowym dźwiganiem ciężarów w barwach AZS Wrocław. Włączony w cykl przygotowań do olimpiady w Tokio, przeniósł się do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szopienicach, gdzie pod okiem trenera Czesława Białasa, startując w drużynie HKS Szopienice, umocnił swoją pozycję czołowego sztangisty kraju w wadze średniej. Na olimpiadę w Tokio jednak nie pojechał. Już po rocznym pobycie w Opolu, Longin Skowyra założył sekcję podnoszenia ciężarów w klubie Start. W ośrodku klubowym w dzielnicy Szczepanowice, kierował poczynaniami adeptów tego sportu, co wkrótce miało zaowocować awansem drużyny do II ligi państwowej. Trener Skowyra sam również ćwiczył i w 1967 roku w Lublinie zdobył tytuł mistrza kraju, pierwszy w historii tej dyscypliny sportu na Opolszczyźnie. Dopiął też swego wraz z drużyną w 1970 roku, a w historycznym awansie do II ligi udział mieli tacy zawodnicy jak Marian Puszka, Stanisław Grąziowski, Andrzej Żółty, Stefan Fałek, Waldemar Tarczyński, Kazimierz Kulig, Adam Szpineta i Krzysztof Hendzelek. Po roku startów w II lidze, ciężarowcy Startu, wraz ze sztangistami Odry Opole, awansowali do I ligi. Barw Startu bronili wówczas, oprócz Longina Skowyry, także Kazimierz Górski, Marian Krasiejko, Zbigniew Rudawy, Stefan Szymecki i Józef Pencak. Longin Skowyra ma co wspominać ze swojej bogatej w sukcesy kariery sportowej. Startował m. in. w ówczesnych CSRS, ZSRR i NRD oraz Danii, Szwecji, Rumunii, Jugosławii i na Węgrzech. Rywalizował z wieloma wysokiej klasy sztangistami. W meczu z ZSRR przegrał ze słynnym Wasylem Bielajewem różnicą zaledwie 2,5 kg. Rekordy życiowe Longina Skowyry to 410 kg w trójboju, 122,5 kg w wyciskaniu (dziś już tego boju nie stosuje się), 127,5 kg w rwaniu oraz 162,5 kg w podrzucie. Po zakończeniu w 1973 roku pracy trenerskiej w Starcie Opole, pan Longin został cenionym nauczycielem wychowania fizycznego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu. W tej szkole pracował przez wiele lat.
Ś.P. Longin Skowyra zmarł 20 stycznia 2024 roku w Opolu. Miał 87 lat.
Rodzinie oraz Bliskim Ś.P. Longina Skowyry, szczere kondolencje oraz wyrazy współczucia składają - Prezes PZPC Waldemar Gospodarek wraz z Zarządem PZPC oraz środowiskiem działaczy, zawodników, trenerów i sędziów Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.
PZPC