STANOWISKO PZPC WOBEC OSTATNICH WYDARZEŃ W RUCHU OLIMPIJSKIM
25 stycznia 2023 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski, w oparciu o sugestie Rady Olimpijskiej Azji, otworzył furtkę rosyjskim sportowcom do udziału w międzynarodowych zawodach, w tym docelowo do występów w igrzyskach olimpijskich w Paryżu 2024. Jest to szokująca wiadomość.
MKOl w komunikacie poinformował o możliwości powrotu sportowców Rosji i Białorusi na światową arenę pod neutralną flagą, ale tylko tych, którzy nie popierają wojny w Ukrainie! Ta kuriozalna decyzja wywołała oburzenie oraz sprzeciw cywilizowanego świata. 27 stycznia 2023 oświadczenie w tej sprawie wydał prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Jego zdaniem do czasu zakończenia barbarzyńskiej wojny w Ukrainie, żaden rosyjski i białoruski sportowiec nie powinien brać udziału w jakichkolwiek zawodach międzynarodowych – także w igrzyskach olimpijskich. Dalej czytamy w oświadczeniu..„PKOl był, jest i będzie solidarny z Ukrainą, ukraińskim narodem i sportowcami. Nasze stanowisko jest spójne ze stanowiskiem Polski i polskich władz. Decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o dopuszczeniu zawodników tych krajów do rywalizacji sportowej – z uwzględnieniem określonych przez MKOl wymagań – jest decyzją Komitetu Wykonawczego MKOl, a więc ścisłego kierownictwa MKOl. Stanowisko to zostało jeszcze dobitniej podkreślone przez szefa polskiego ruchu olimpijskiego w wywiadzie udzielonym TVP Sport z 1 lutego 2023 oraz w datowanym na dzień 2 lutego 2023 roku liście do prezesów polskich związków sportowych. W podobnym tonie, w sprawie uchylania drzwi przez MKOl dla sportowców Rosji i Białorusi dla ich udziału w olimpijskim święcie jakim są igrzyska, w licznych wypowiedziach, wywiadach oraz oświadczeniach wyraził się też minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.
Razem z ministrami sportu Litwy, Łotwy i Estonii potępił też wysiłki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego mające na celu przywrócenie sportowców krajów agresorów, Rosji i Białorusi, do międzynarodowych zawodów. W wydanym oświadczeniu czytamy m.in. …” My, ministrowie sportu państw bałtyckich i Polski potępiamy wysiłki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) zmierzające do przywrócenia udziału zawodników z państw-agresorów, czyli Rosji i Białorusi w zawodach międzynarodowych. W czasie gdy wolne, demokratyczne kraje jednoczą swoje siły, aby zwiększyć wsparcie dla Ukrainy w walce ze zbrojną agresją Rosji wspieranej przez swojego sojusznika - Białoruś i aby nałożyć kolejne sankcje na Rosję jako państwo sponsorujące terroryzm, MKOl zaczyna poszukiwać szczególnych form udziału zawodników z Rosji i Białorusi w międzynarodowych zawodach sportowych, w tym w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r, pozwalając tym samym na wykorzystywanie sportu do legitymizacji agresywnej wojny Rosji z Ukrainą i do odwracania uwagi od tej wojny…”
Zdecydowane stanowiska Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki popiera Polski Związek Podnoszenia Ciężarów! Wobec barbarzyńskiej inwazji wojsk federacji rosyjskiej na Ukrainę, okrucieństw zadawanych narodowi ukraińskiemu od niemal roku, wobec morderstw dokonywanych na ludności cywilnej Ukrainy, nie możemy być obojętni! Tym bardziej nie należy akceptować kuriozalnych decyzji władz MKOl. Nawet jeśli są one w fazie wstępnych koncepcji! W podobnych sytuacjach kryzysowych często słyszymy głosy - nie mieszajmy polityki ze światem sportu. Racja! Jednak w przypadku tej wojny, trudno mówić o mieszaniu sportu z polityką! Najazd wojsk federacji rosyjskiej na Ukrainę – to nie jest polityka! To eksterminacja narodu, niezmierzone cierpienia cywili, w tym dzieci, kobiet, ludzi starszych, zadawane gwałty i rabunki! Kraj, który się takich okrucieństw dopuszcza - nie może być częścią cywilizowanego świata! W tym też świata sportu!
Polski Związek Podnoszenia Ciężarów stoi w jednej linii obok władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki i zdecydowanie popiera stanowisko o wykluczeniu sportowców Rosji i Białorusi z międzynarodowych imprez sportowych do czasu pojawienia się warunków i okoliczności, by te decyzje zmienić.
Polski Związek Podnoszenia Ciężarów, Warszawa, 03.02.2023