CIĘŻAROWA LIGA PO NOWEMU! NOWY REGULAMIN OLIMP PLPC 2023!
Przewodniczący Komisji Ligi Przemysław Ciosek przysłał nam zmodyfikowany regulamin rozgrywek OLIMP Polskiej Ligi Podnoszenia Ciężarów na sezon 2023. Zamiast meczów zespół kontra zespół, wracamy do sprawdzonej formuły ligowych rzutów liczących po kilka drużyn. Był to największy mankament rozgrywek ligowych 2022. Teraz nastąpi oczekiwana zmiana!
Nowy regulamin prezentujemy poniżej w załączniku - bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z nim. Jest w nim bowiem – w porównaniu z regulaminem OLIMP PLPC 2022 - wiele istotnych zmian. Wysokie koszty finansowe rywalizacji w formule zespół kontra zespół, dalekie, drogie wyjazdy generujące duże kwoty klubowego budżetu – na to stać było tylko kluby najbogatsze. Mniejsze ośrodki przeznaczały ostatnie środki, by istnieć w ligowej rywalizacji. Mamy zupełnie inną sytuację finansową kraju. Inflacja, drożyzna, wysokie koszty utrzymania – to rzeczywistość, która paraliżuje także i życie sportowe, a podnoszenie ciężarów – szczególnie! Wychodząc naprzeciw sugestiom oraz opiniom w środowisku, Komisja Ligi postanowiła dokonać zmian w Regulaminie PLPC 2023! Według projektu kalendarza imprez centralnych PZPC na rok 2023, I runda OLIMP Polskiej Ligi Podnoszenia Ciężarów zaplanowana została na 11-12 marca przyszłego roku.
Oto najważniejsze zmiany zawarte w zmodyfikowanym Regulaminie Rozgrywek OLIMP Polskiej Ligi Podnoszenia Ciężarów 2023:
- I liga – 12 aktualnie najlepszych zespołów w kraju.
- II liga – 1-12 zespołów w zależności od liczby zgłoszonych drużyn.
- III liga i kolejne - 1-12 zespołów w zależności od liczby zgłoszonych drużyn.
- Warunkiem uczestnictwa drużyny jest uregulowanie opłaty za start w OLIMP PLPC oraz ewentualnych kar i zobowiązań finansowych na rzecz PZPC. Klub musi mieć również ważną licencję klubową, zawodnicze i trenerskie.
- Zawodnik w ciągu jednego sezonu może reprezentować maksymalnie dwa kluby, w przypadku, w którym zmieni barwy klubowe w lipcowym oknie transferowym. To samo dotyczy zawodników rozpoczynających lub kończących naukę w szkołach wyższych. Zawodnik wypożyczony w danym roku może reprezentować barwy jednego klubu.
- Zawodnik wypożyczony z innego klubu musi posiadać zgodę macierzystego klubu na starty w barwach innego klubu oraz być zgłoszony na piśmie do PZPC przez klub, do którego został wypożyczony na 7 dni przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych w danym roku, zwanych dalej „oknem transferowym”.
- Nie ma ograniczeń w liczbie wypożyczonych zawodników i zawodniczek posiadających polskie obywatelstwo.
- Każda drużyna może wypożyczyć dowolną liczbę zawodników zagranicznych, ale w jednym wydarzeniu może startować maksymalnie dwóch zawodników zagranicznych. Celem uzyskania licencji PZPC musi on posiadać zezwolenie na starty w danym roku od rodzimej narodowej federacji, jak również być zgłoszony na piśmie do PZPC przez klub, do którego został wypożyczony na 7 dni przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych w danym roku.
- Obcokrajowiec posiadający ważne zezwolenie na pobyt stały na terytorium Polski w rozumieniu ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2013 r. poz. 1650 z późn. zm.) oraz numer PESEL, jak również obcokrajowiec posiadający ważną Kartę Polaka w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz.U. Nr 180, poz. 1280 z późn. zm.) oraz numer PESEL, jest traktowany jako zawodnik zagraniczny, ale klub wnosi do PZPC opłatę jak za zawodnika wypożyczonego z Polski. Licencja zawodnika obcokrajowca jest ważna na dany rok rozgrywek.
- OLIMP Polska Liga Podnoszenia Ciężarów w I i II Lidze rozgrywana będzie w rundach - zasadniczej i finałowej. W sezonie 2023 pierwsza kolejka rundy zasadniczej będzie stanowiła rundę kwalifikacyjną. Na podstawie wyników rundy kwalifikacyjnej do 10 zespołów, które uzyskały prawo startu w I Lidze w sezonie 2022, zostaną dobrane 2 drużyny z najwyższym wynikiem w punktacji Sinclaira. Kolejne 12 drużyn uzyska prawo startu w II Lidze, kolejne w III i niższych.
- W rundzie zasadniczej (na wszystkich poziomach rozgrywkowych) rozegrane zostaną 3. Rzuty, w których spotyka się od 2 do 4 drużyn, po których zostaną wyłonione, na podstawie sumy punktów Sinclaira zdobytych we wszystkich rzutach, drużyny które awansują do rundy finałowej.
- W rundzie finałowej drużyny zajmujące miejsce 1 i 2 rozegrają mecz finałowy o zwycięstwo w PLPC, a drużyny 3 i 4 rozegrają mecz o 3. miejsce.
- 10 drużyna I ligi oraz 10 drużyna II ligi (jeżeli uzyska sumarycznie mniej punktów niż drużyny 3 odpowiednio w II i III lidze) zostanie zdegradowana na niższy poziom rozgrywek, a jej miejsce zajmie drużyna z 3 miejsca w II i III Lidze.
- Drużyny startujące w II i III lidze będą uczestniczyć w rzutach wraz z zespołami I Ligi, a ich klasyfikacja będzie prowadzona w osobnych zestawieniach.
- Drużyna składa się z 6 zawodników, niezależnie od płci, w wieku od 13 lat (decyduje rocznik). Wyniki uzyskane przez zawodników w dwuboju olimpijskim zgodnie z przepisami IWF i PZPC przelicza się na punkty wg aktualnej męskiej Tabeli Sinclaira. Dotyczy również kobiet, u których wynik mnożony zostanie przez współczynnik 1,4.
- Na końcowy wynik drużyny składa się suma punktów zdobytych przez sześciu zawodników.
- Mecz zostanie rozpoczęty, jeżeli drużyna rozpocznie go w składzie pełnym składzie, czyli 6 zawodników; w rundzie zasadniczej - podczas rzutu - dopuszcza się start 5 zawodników.
- O kolejności w tabeli decyduje suma zdobytych punktów Sinclaira we wszystkich kolejkach.
- Jeżeli zawodnik nie zaliczy któregoś z bojów, liczone mu są punkty z zaliczonego boju. Na żadnym szczeblu rozgrywek ligowych zawodnikom nie będą przyznawane premie punktowe za wiek. Na żadnym szczeblu rozgrywek ligowych zawodnikom nie będą zaliczane punkty z innych startów.
- Klub może wystawić tylko jedną drużynę w I Lidze, natomiast w II Lidze i pozostałych bez ograniczeń. Drużyna jest klasyfikowana, niezależnie ilu zawodników ukończy dwubój.
- W przypadku startu zawodnika nieuprawnionego drużyna przegrywa mecz/rzut walkowerem, a zdobyte punkty podczas rzutu/meczu zostają anulowane.
- W przypadku dyskwalifikacji zawodnika za stosowanie dopingu drużyna przegrywa rzut/mecz walkowerem i zostanie zdegradowana w kolejnym sezonie do niższej klasy rozgrywkowej, jeżeli po zakończeniu sezonu utrzyma się w swoje klasie rozgrywek.
- W przypadku, kiedy drużyna zawodnika zdyskwalifikowanego za doping zakończy sezon na miejscu spadkowym, zostaje zdegradowana do niższej klasy rozgrywkowej w odniesieniu do poziomu rozgrywek, w którym powinna zaczynać kolejny sezon (tj. nie utrzymując się w I Lidze, nowy sezon drużyna rozpoczyna w III Lidze, jeżeli zajmie miejsce gwarantujące utrzymanie nowy sezon rozpocznie w II Lidze).
- Mecze 1. kolejki rundy finałowej będą organizowane w jednej lokalizacji, rozgrywane po sobie (np. mecz o 3 miejsce o godz. 14:00, mecz o 1 miejsce o godz. 17:00). Po meczu o 1 miejsce, nastąpi dekoracja medalistów OLIMP Polskiej Ligi Podnoszenia Ciężarów.
- Najwyższe uzyskane wyniki w kategoriach wagowych oraz open będą uznawane za Rekordy OLIMP Polskiej Ligi Podnoszenia Ciężarów.
- Opłata startowego w każdej rundzie za wszystkich uczestników i sztab szkoleniowy - I Liga – 600 PLN; II Liga i pozostałe – 500 PLN. Opłata ta jest wnoszona do organizatora na konferencji technicznej. W innym przypadku Sędzia główny nie dopuszcza do startu drużyny, która nie opłaciła startowego, a klubowi zostanie uznany za walkower.
- Opłata za start zawodnika wypożyczonego w sezonie 2022 to - zawodnik z Polski - 200 PLN; obcokrajowiec (z wyjątkiem punktu 3.6) – 2200 PLN.
- Komisja Sędziowska PZPC (KS PZPC) min. 2 tygodnie przed zawodami wyznacza 1 sędziego głównego – stolikowego (I, II i III liga – minimum klasa państwowa) spoza tego okręgu na dany rzut/mecz, organizator zabezpiecza spikera (konferansjera) i sekretarza zawodów. Ponadto, Okręgowy Związek Podnoszenia Ciężarów, na którego terenie rozgrywany jest mecz, deleguje do składu dwóch sędziów stolikowych z min. klasą państwową. Organizator zawodów powinien zapewnić kibicom jak najlepszą możliwość śledzenia przebiegu zawodów (tablica wyników, rzutnik, spiker i konferansjer).
- W przypadku nieprzystąpienia do meczu naliczana jest kara w wysokości 5000 PLN – I liga, 3000 PLN - pozostałe. Kara musi być uiszczona do końca danego sezonu. Płatność dokonywana jest na konto OLIMP Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. W przypadku braku płatności klub zostaje zawieszony w rozgrywkach OLIMP Polskiej Ligi Podnoszenia Ciężarów do czasu jej uregulowania. 50% kwoty netto Polski Związek Podnoszenia Ciężarów, po jej uregulowaniu przez klub ukarany, dokonuje przelewu na wskazane przez organizatora konto bankowe - jako rekompensatę poniesionych kosztów organizacyjnych.
- W przypadku nieprzystąpienia do meczu naliczana jest kara w wysokości 5000 PLN – I liga, 3000 PLN - pozostałe. Kara musi być uiszczona do końca danego sezonu. W przypadku nieprzystąpienia do rzutu (runda zasadnicza) naliczana jest kara w wysokości zgodnie z punktem 6.8., jeżeli drużyna stawi się w terminie rozegrania rzutu (ale nie meczu), w niepełnym składzie (np. 2 z zawodników nie będzie posiadało aktualnych badań lekarskich lub licencji) i nie zostanie dopuszczona do startu kara wynosi wysokość opłaty startowej. Kara musi być uiszczona na 7 dni przed kolejnym rzutem pod groźbą dopuszczenia do udziału drużyny w rzucie. W przypadku braku płatności klub zostaje zawieszony w rozgrywkach Polskiej Ligi Podnoszenia Ciężarów do czasu jej uregulowania. Kolejne kary za brak startu w rzutach/meczach sumują się.
Komisja Ligi bardzo prosi o zgłaszanie się do rozgrywek na sezon 2023 Bardzo zachęcamy zainteresowane kluby do zgłaszania się do rozgrywek OLIMP PLPC na sezon 2023 do 15 stycznia 2023! Swoje zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres e-mail: daniel.dolega@pzpc.pl. z adnotacją: PLPC 2023 – zgłoszenie! Od połowy 2022 roku rozgrywki miały sponsora tytularnego – firmę OLIMP. Polski Związek Podnoszenia Ciężarów wraz z Komisją Ligi czyni starania, by w sezonie 2023 było podobnie!
M.