ARKADIUSZ STRZELCZYK NOWYM KIEROWNIKIEM WYSZKOLENIA PZPC
Zgodnie z wyborem dokonanym przez Komisję Konkursową PZPC, Zarząd Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów zatwierdził Arkadiusza Strzelczyka na stanowisku Kierownika Wyszkolenia PZPC.
Konkurs na stanowisko Kierownika Wyszkolenia PZPC został rozstrzygnięty w dniu 22 listopada 2021 (poniedziałek ), w siedzibie Biura PZPC, w obecności przedstawiciela Ministerstwa Sportu i Turystyki, jako członka Komisji Konkursowej. Komisja Konkursowa wybrała pana Arkadiusza Strzelczyka na stanowisko Kierownika Wyszkolenia PZPC. W dniu 23 listopada 2021, kandydaturę tę zatwierdził Zarząd Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.
Prezes PZPC Waldemar Gospodarek: - Panu Arkowi składam serdeczne gratulacje i życzę pomyślności. Przed nim ogrom pracy i wielka odpowiedzialność. Funkcja kierownika wyszkolenia należy przecież do najważniejszych w strukturach organizacyjnych każdego związku sportowego. Mam satysfakcję, że w polskich ciężarach stanowisko to ponownie jest obsadzone. Wysoko oceniam kwalifikacje pana Arkadiusza, wierzę, że będzie dobrym szefem wyszkolenia i uzyska zaufanie w środowisku. To bardzo ważne – zaufanie i współpraca.
Nowego szefa wyszkolenia bardziej znamy z ciężarowych zawodów, gdy jako trener z charakterystyczną dla siebie ekspresją towarzyszy swoim podopiecznym tuż przy pomoście. Gdy gestami, okrzykami i ruchami ciała, dźwiga razem z nimi. Żonaty od 14 lat, z małżonką panią Kasią znają się do lat młodzieńczych. Mają dwójkę dzieci – w wieku córka Agata lat 9, syn – Janek lat 14. Państwo Strzelczykowie razem prowadzą klub Impuls.
Arkadiusz Strzelczyk, rocznik 1982, ciężary uprawiał w klubie RKS Okęcie Warszawa pod okiem trenera Ignacego Adamczyka oraz w klubie UKS IMPULS Warszawa. Wraz z trenerem Bogusławem Ulatowskim od podstaw stworzyli ten klub oraz sekcję podnoszenia ciężarów. Jako trener i prezes Impulsu doprowadził dwukrotnie drużynę do miejsc w czołówce w DMP w sezonie 2019,2020. Jego podopieczni odnieśli też wiele sukcesów indywidualnych na pomostach krajowych i zagranicznych.
Absolwent Technikum Elektronicznego im. M. Kasprzaka w Warszawie - technik elektronik ze specjalizacją urządzenia audiowizualne. Studiował w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Wyższej Szkole Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie kierunki - Wychowanie Fizyczne, Przyroda, Zarządzanie Oświatą, Wychowanie do Życia w Rodzinie, Opiekun Medyczny, Menadżer Sportu. Podczas studiów (rok 2008) podjął pracę na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego w Zespole Szkół Łączności w Warszawie, a od 2015 roku jest wykładowcą w Wyższej Szkole Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie. Przez wiele lat dwutorowo rozwijał karierę zawodową jako nauczyciel i wykładowca oraz trener sportów siłowych i sztuk walk. Trener klasy mistrzowskiej podnoszenia ciężarów, instruktor samoobrony oraz kulturystyki. Pasjonat sportu i pracy pedagogiczno-terapeutycznej z młodzieżą szkolną. Opracował i wdrożył dwa programy profilaktyki uzależnień i zapobiegania przemocy przez sport. Projekty te zyskały duże uznanie w środowisku pedagogicznym. Aktualnie dodatkowo podnosi swoje kwalifikacje, studiując w Wyższej Szkole Zawodowej na kierunkach - socjoterapia, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z elementami pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Oto najważniejsze punkty w autorskiej wizji rozwoju polskich ciężarów:
- nadanie statusu zawodniczego Kadet U10 i Kadet U12 dzieciom startującym w wielobojach atletycznych;
- centralizacja tego typu zawodów (co zwiększy zasięg i powszechność dyscypliny oraz pozwoli wychwycić najzdolniejszych młodych adeptów podnoszenia ciężarów);
- efektywna przebudowa modelu przygotowań w najstarszych kategoriach wiekowych - młodzieżowiec U23 i Senior. Zdaniem nowego Kierownika Wyszkolenia PZPC, w tych grupach trenują zawodniczki i zawodnicy dorośli, często uczący się, studiujący lub nawet pracujący, jednocześnie chcący rozwijać swoje kariery dwutorowo. Wychodząc naprzeciw takim zawodniczkom i zawodnikom, należy pójść w kierunku indywidualizacji szkolenia, objętego ścisłą kontrolą trenerów kadr we współpracy z trenerami klubowymi i kierownika wyszkolenia PZPC;
- profesjonalizacja suplementacji odżywiania w oparciu o badania analityczne;
- zwiększenie świadomości i umiejętności dbania o siebie poprzez działania profilaktyczne;
- zacieśnienie współpracy z Akademickim Związkiem Sportowym i Centralnym Wojskowym Zespołem Sportowym, poprzez wcielenie zawodniczek i zawodników do struktur szkoleniowych tych organizacji;
- wypracowanie najbardziej efektywnego modelu współpracy na linii – centralne szkolenie – trenerzy klubowi;
- przywrócenie prestiżu reprezentanta kraju.
Panie Arku, życzymy realizacji planów i wielkich osiągnieć na nowym odcinku zawodowego życia, życzymy sukcesów polskim ciężarom.
Marek Kaczmarczyk