Obchody 100 – lecia Śląskiego Związku Podnoszenia Ciężarów rozpoczęte!
W dniu 16 lutego 2020 roku w Tarnowskich Górach rozpoczęto uroczyście obchody setnej rocznicy Śląskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Tradycje podnoszenia ciężarów na Śląsku sięgają wiele wcześniej ale rok 1920 był rokiem założenia jednego z pierwszych związków sportowych w Polsce. Dopiero 5 lat później powstał Polski Związek Podnoszenia Ciężarów. Przez dziesiątki lat właśnie siłacze ze Śląska dominowali w kraju i mało który okręg mógł rywalizować z nimi na pomostach.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Prezesa PZPC Mariusza Jędry, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa i radnych miejskich Tarnowskich Gór i Piekar Śląskich, przedstawicieli straży pożarnej i wielu innych znakomitych gości. Wszyscy przybyli goście otrzymali piękny pamiątkowy medal wybity na tą właśnie rocznicę. Po powitaniu gości nastąpiła 25 minutowa prezentacja historii podnoszenia ciężarów na Śląsku, którą zaprezentował prezes ŚlZPC Jerzy Michura. Podczas oglądania osiągnięć na sali panowała taka cisza, że słychać było tylko prezentera i szum wentylatora rzutnika. Przedstawione materiały i dokumenty wielu osobom uświadomiły jakie piękne karty historii ciężarów został zapisane na przestrzeni ponad 100 lat na Śląsku.
Zarząd Związku już od dłuższego czasu przygotowywał się do tej uroczystości. Powstała w tym celu kapituła „Gwiazdy Śląskiej Sztangi”, która uhonorowała blisko 30 działaczy, szkoleniowców i zawodników najbardziej zasłużonych dla tej dyscypliny sportu na Śląsku.
Ostatnimi, którzy otrzymali z rąk Mariusza Jędry odznaczenia byli żyjący prezesi ŚlZPC: Bogusław Mokranowski, Tadeusz Psiuk i Jerzy Michura „Gwiazdę Śląskiej Sztangi stopnia I – przez głowę”. Nie zapomniał o obchodach setnej rocznicy ŚlZPC również Polski Komitet Olimpijski w imieniu, którego Prezes Mariusz Jędra wręczył „Złote Medale” dla zasłużonych dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Po wręczaniu odznaczeń zaproszeni goście mieli okazję osobiście złożyć życzenia, a po wszystkim uczczono symboliczną lampką szampana i poczęstowano gości wspaniałym tortem.
Wszyscy uczestnicy mieli wspaniałą okazję do spotkania się ze swoimi kolegami z którymi od wielu lat utracili kontakty.
Była to pierwsza taka impreza na Śląsku, ale już są planowane następne dla tych wszystkich którzy z różnych powodów nie mogli uczestniczyć w tym spotkaniu. Setną rocznicę obchodzi się przez cały rok i z pewnością nie zabraknie jeszcze okazji do spotkań miłośników ciężarów.
Poniżej historia powstania Śląskiego Związku Podnoszenia Ciężarów
Cytat z „KRONIKA ŚLĄSKIEJ SZTANGI”, TOM I „KALENDARIUM” aut. Jerzy Teodor Michura
„23 października 1920 r. (sobota) w Bytomiu hotel „Reichshof” ul. Bahnhofstrasse 9a, (obecnie ul Dworcowa 9) odbył się zjazd delegatów ciężkiej atletyki (zapaśnictwo, boks, dźwiganie ciężarów), gdzie powołano do życia Górnośląski Związek Ciężkiej Atletyki. Najpierw mieścił się tam hotel „Reichshof”, którego właścicielem był kupiec Karl Nowak Jr. W roku 1931 roku zmienił nazwę na „Europahof”. Po II wojnie światowej nazywał się „Pionier". W latach 1920 - 1921 w budynku hotelu znajdowała się redakcja czasopisma „Orędzie Sokole”, którego głównymi odbiorcami byli Górnoślązacy polskiego pochodzenia. Redaktorem naczelnym pisma przez pewien czas był Augustyn Świder, śląski poeta i powstaniec. Pomysł utworzenia związku zapewne zapadł wcześniej na jednym z zebrań w Biurze Towarzystw Związków Sportowych na Górnym Śląsku mieszczącym się w Bytomiu ul. Donnersmarka 7, (I piętro – mieszkanie druha Czesława Świętochłowskiego – obecnie ul. Orląt Lwowskich 7). Związek zrzeszał w momencie założenia 11 klubów: „Polonię” Bytom, „Polonię” Nowa Wieś, „Wolność” Orzegów, „Silesię” Fredynshute, „Orła Białego” Szopienice, „Eleara” Janów, „Lurycha” Siemianowice, „Zbyszko” Brzeziny Śląskie, „Olimp” Chropaczów, „Naprzód” Łagiewniki, „Mars” Wielkie Hajduki. Na I Zjeździe Delegatów wybrano skład Związku: drh Stanisław Flieger z Bytomia - I prezes, E. Tomanek – II prezes, Czesław Świętochowski – I sekretarz, T. Wacławek – II sekretarz, P. Madarz – skarbnik, A. Budniok – naczelnik.”