Wyszehradzki szczyt w Raszynie? Brzmi fajnie!
Kilkanaście lat temu działacze podnoszenia ciężarów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier postanowili organizować regionalne zawody krajów środkowo-wschodniej Europy dla młodzieży do lat 18. Szybko Turnieje Nadziei Olimpijskich – bo taką nazwę przyjęto - przekształciły się w Turnieje Nadziei Olimpijskich Państw Grupy Wyszehradzkiej. Biało-czerwoni sztangiści wielokrotnie zawody te wygrywali. W dniach 15-17 listopada zapraszamy do Raszyna na Visegrad Four Cup.
Turnieje Nadziei Olimpijskich V4 odbywają się przemiennie w jednym z czterech krajów grupy wyszehradzkiej. By podnieść rangę zawodów i zyskać na prestiżu, cztery lata temu formuła zawodów rozszerzona została na seniorów (następnie także na juniorów do lat 20). W 2015 roku w stolicy Czech odbył się pierwszy Drużynowy Turniej Krajów Grupy Wyszehradzkiej. Potem kolejno – w roku 2016, 2017 i 2018. Przed dwoma laty Polacy nie startowali. Jakoś tak wychodziło, że zawody odbywały się wyłącznie w Pradze. W końcówce tego roku to się zmieni i na turniej Visegrad Four Cup 2019 zaprasza Polska, a konkretnie Raszyn! Oddane do użytku w ubiegłym roku Centrum Sportu Raszyn nadaje się do tego doskonale! Śmiało można tu organizować nawet mistrzostwa Europy! Obiekt na miarę XXI wieku! Mimo, że treningi są już od roku w silowni, sprzęt do podnoszenia ciężarów Eleiko pachnie nowością, a fajerki mienią się żywymi kolorami. PZPC może z obiektu korzystać na bardzo preferencyjnych warunkach przez dekadę, taka jest oficjalna dokumentacja z MSiT oraz z raszyńskimi gospodarzami obiektu w tej kwestii. Ogromną rolę odgrywają także ludzie – szczególnie w osobie pani dyrektor obiektu Katarzyny Klimaszewskiej. Jednego dnia w Centrum Sportu Raszyn mamy wzruszający koncert wielkiej gwiazdy polskiej sceny estradowej Ireny Santor, wydarzenia kulturalne przez duże K, w innym zaś – zawody w judo, a jeszcze kiedy indziej - profesjonalne targi na wielką skalę, są recitale oraz zawody sportowe np. w boksie czy sztukach waliki. Pani Katarzyna jest wielką kreatorką wydarzeń dla mieszkańców Raszyna i okolic. Bardzo ucieszyła ją organizacja zawodów wyszehradzkich. Obiekt - to także doskonałe miejsce na spotkania biznesowe i konferencje. Dlatego przy okazji turnieju w dniach 15-17 listopada w Raszynie, odbędzie się posiedzenie Zarządu PZPC oraz Międzynarodowe Seminarium Antydopingowe. Ale najważniejsze jest dźwiganie. Mamy już potwierdzone składy od naszych kolegów z Czech, Słowacji i Węgier. Gospodarze także są już w tej materii określeni.
Wypada podkreślić rolę prezesa PZPC Mariusza Jędry. Wielokrotnie w sprawie organizacji zawodów monitował do niego jeden z pięciu wiceprezydentów Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF), szef ciężarów Czech Petr Krol. Panowie rozmawiali wielokrotnie. No i Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem zawodów Visegrad Four Cup! Zapowiadają się wielkie emocje w dyscyplinie, która w podwarszawskiej miejscowości, ma piękne tradycje. Klub KS Raszyn właśnie awansował do klubowej elity kraju i w sezonie 2020 wystąpi w najwyższej klasie rozgrywek – I lidze Drużynowych Mistrzostw Polski. Piękna hala, znakomite warunki do treningu w ciężarach na sprzęcie najwyższej światowej klasy. Nic tylko bić rekordy. Mamy nadzieję, że padną one w sobotę, 16 listopada. W każdym zespole planowany jest start – juniorki i juniora do lat 20, oraz po 2 seniorki i 2 seniorów. W minionych latach w reprezentacji Polski startowali m.in. medalistki mistrzostw Europy do lat 17 i 20, seniorów oraz akademickich mistrzostw świata, członkowie kadr narodowych - jak Kinga Kaczmarczyk, Aleksandra Michalska, Jakub Michalski, Agata Rok, Monika Dzienis, Marcin Izdebski. W tym roku, na gościnnym pomoście w Raszynie, reprezentanci Polski będą walczyć o drugie zwycięstwo w punktacji drużynowej w historii swoich występów. Walkę na kilogramy na sztandze, zapowiadają ciężarowe reprezentacje Polski – kobiety: Monika Szymanek (kat. 55 kg, LKS Dobryszyce), Weronika Zielińska (kat. 76 kg, AZS AWF Biała Podlaska), Weronika Wolas (kat. 76 kg, WKS Śląsk Wrocław), mężczyźni: Patryk Bęben (kat. 81 kg, CLKS Mazovia Ciechanów), Paweł Szmeja (kat. 96 kg, MKS Narew Pułtusk), Kacper Badziągowski (kat. 89 kg, MGLKS Tarpan Mrocza), Czech – kobiety: Eliska Pudivitrova (kat. 64 kg), Julie Svecova (kat. 71 kg), Adela Snajdrova (kat. 76 kg), mężczyźni: David Mahovsky (kat. 73 kg), Peter Stransky (kat. 73 kg), Martim Streichl (kat. 89 kg), Słowacji - kobiety: Natalia Hustavova (kat. 59 kg), Viktoria Malcekova (kat. 71 kg), Veronika Vrskova (kat. 64 kg), mężczyźni: Tichard Takac (kat. 89 kg), Tomas Romanak (kat. 102 kg), Viktor Ostrovsky (kat. 96 kg) i Węgier – kobiety: Barbara Gyurus (kat. + 87 kg), Veronika Mityko (kat. 76 kg), Mirjam Polgar (kat. 81 kg), mężczyźni: Szilard Hollo (kat. +109 kg), Noel Nagy (kat. 73 kg), Zoltan Bravik (kat. 81 kg). Zawody sędziować będą - sędzia główny Zbigniew Ostrowski, spiker – Boguslaw Mokranowski, sekretarz – Jacek Góralski, obsługa tablicy – Paweł Faraś, Timekeepr – Jacek Zawadzki, sędziowie: Jerzy Michaura, Emilia Cichowska, Andrzej Wilk, Tomas Chovanec.
Dla uczestników „rozkład jazdy” przedstawia się następująco - 15.11. 2019 (piątek) - godz. 14.00 - przyjazd ekip; godz. 15.00 – Seminarium Antydopingowe; godz. 17.30 – Odprawa techniczna; 16.11.2019 (sobota) – godz. 9.00 – waga zawodniczek i zawodników, godz. 11.00 – start grupy kobiet – juniorka + seniorki, godz. 12.00 – start grupy mężczyzn – junior + seniorzy, godz. 13.00 – 13.30 – zakończenie zawodów – wręczanie nagród. Organizatorem zawodów jest Polski Związek Podnoszenia Ciężarów, wraz z Centrum Sportu Raszyn i klubem KS Raszyn. W imieniu wszystkich, już dziś, serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców do złożenia wizyty w przepięknym obiekcie w Raszynie. Ze stolicy rzut beretem. Wstęp jest wolny! Emocje zagwarantowane! Wyszehradzki szczyt w Raszynie! Brzmi fajnie!
MareK