ŚWIĘTO ZMARŁYCH. CZŁOWIEK ŻYJE TAK DŁUGO, JAK DŁUGO TRWA PAMIĘĆ O NIM...
Czas Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to dni wspomnień o naszych najbliższych z rodziny, o naszych bliższych i dalszych znajomych, to także refleksja nad przemijaniem. Odwiedzając groby bliskich, zapalając lampki pamięci, postawmy dodatkowy znicz i ogarnijmy pamięcią wszystkich, wspomnijmy też ludzi naszej dyscypliny....
ŻAL...
Żal że się za mało kochało,
że się myślało o sobie,
że się już nie zdążyło, że było za późno,
choćby się teraz pobiegło, w przedpokoju szurało,
niosło serce osobne, w telefonie szukało, słuchem szerszym od słowa,
choćby się spokorniało, głupią minę stroiło, jak lew na muszce,
choćby się chciało ostrzec, że pogoda niestała, bo tęcza zbyt czerwona, a sól zwilgotniała,
choćby się chciało pomóc, własną gębą podmuchać w rosół za słony, wszystko już potem za mało,
choćby się łzy wypłakało nagie niepewne…
Ks. Jan Twardowski
Od 1 listopada 2018 roku, odeszli na Wieczność ludzie naszej dyscypliny…
Henryk Walaszek (1940-2019). Pochodził ze Świętochłowic. W latach sportowej przygody ze sztangą, reprezentował barwy takich śląskich klubów jak Ruch Chorzów, HKS Szopienice, Sparta Zabrze. Większe sukcesy osiągał drużynowo, zostając m.in. z szopienickimi sztangistami drużynowym mistrzem Polski w roku 1967 i 1968 rok. Do tych osiągnięć dochodzą jeszcze dwa medale – srebrny (1970) i brązowy (1969). Wywalczył także medale MP indywidualnie – w roku 1969 brązowy (407,5 kg w trójboju) i w roku 1971 – srebrny (422,5 kg w trójboju). Startował głównie w kategorii 75 kg. Po zakończeniu kariery był trenerem m.in. w klubie Sparta Zabrze.
Stanisław Szczęśniak (1936-2019). Pochodził ze Skomielnej Białej, po szkole podstawowej, mając predyspozycje do sportów siłowych, zaczął uprawiać podnoszenie ciężarów. W latach kariery reprezentował barwy klubów - Hutnik Nowa Huta, Ruch Chorzów, Zawisza Bydgoszcz, Intendent Grudziądz, Start Grudziądz. W mistrzostwach Polski seniorów w roku 1962 zdobył brązowy medal w kat. 67,5. Zajmował 4. miejsce w roku 1969, 5. miejsca w latach 1960, 1963, 1965, 1966. Dwukrotny drużynowy mistrz Polski – 1970, 1971. Mistrz Wojska Polskiego seniorów - 1967.
Antoni Konwiński (1946-2019). Sztangista, wieloletni zawodnik i trener Zawiszy Bydgoszcz. Przygodę ze sztangą rozpoczął w latach 60. Szybko stał się jednym z najlepszych zawodników w klubie. Był członkiem słynnej drużyny Zawiszy, która w latach 1970-72 trzy razy z rzędu zdobywała Drużynowe Mistrzostwo Polski. Razem z Antonim Konwińskim zawodnikami złotej drużyny byli m.in. Jan Wojnowski, Czesław Paterka, Zenon Kruszyna, Henryk Stępak, Henryk Wierzbowski czy Stanisław Szczęśniak. Na początku lat 70. XX wieku był jednym z najlepszych sztangistów w kraju. Zdobywał medale mistrzostw Polski seniorów, choć nigdy nie udało mu się wywalczyć złota. Miał jednak godnych rywali, w tym przede wszystkim Zygmunta Smalcerza, mistrza olimpijskiego z Monachium 1972. Regularnie uczestniczył w zgrupowaniach reprezentacji Polski, startował w bardzo popularnych w tamtych czasach meczach międzypaństwowych. Po zakończeniu kariery został trenerem sztangistów Zawiszy. Jego najsłynniejszym wychowankiem był Sławomir Zawada, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Seulu 1988. Pod koniec lat 80. XX wieku przeszedł zarówno na wojskową jak i sportową emeryturę.
Ryszard Wojnarowski (1948-2019). Postać niezwykle szanowana w ciężarowym środowisku, związana z Podkarpaciem, a w szczególności z miastem Sanok oraz klubem MSS Gryf Sanok. W latach 1963-1975 pracował w fabryce autobusów AUTOSAN, a od 1975 do 1990 w Sanockich Zakładach Przemysłu Gumowego STOMIL w Sanoku. Przez wiele kadencji był radnym Rady Miasta Sanoka, wieloletni przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Wieloletni prezes Miejskiego Stowarzyszenia Sportowego „Gryf” Sanok. Były członek Komisji Sędziowskiej Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, pełnił funkcję wiceprezesa Podkarpackiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów ds. sędziowskich.
Zygmunt Zawór (1938-2019). Były zawodnik, działacz i sędzia podnoszenia ciężarów. Były prezes i wiceprezes Świętokrzyskiego OZPC, wieloletni członek Komisji Sędziowskiej PZPC, uznany spiker wielu zawodów ciężarowych. Równocześnie z lekkoatletyką uprawiał podnoszenie ciężarów. Startował w barwach LZS Wąchock, LZS Starachowice, a od 1968 roku Staru Starachowice. W latach 1959 - 1961 był trzykrotnym mistrzem okręgu w wadze 56 i 60 kilogramów. W 1968 roku został trenerem sztangistów Staru. Pod jego kierownictwem zespół w 1971 roku awansował do II ligi, w której występował nieprzerwanie do 1983 roku. Wieloletni członek Komisji Sędziowskiej PZPC, sędzia klasy międzynarodowej w podnoszeniu ciężarów oraz trójboju siłowego, uznany spiker. Szefował Świętokrzyskiemu OZPC oraz pełnił funkcje wiceprezesa.
Stanisław Mańko (1953-2019). Startował w ciężkich wagach. W latach 1977-1980 zdobywał medale w mistrzostwach Polski seniorów w kat. 110 kg. Wcześniej (1971-1973) także na podium MP U20 i U23 (1972-1976). Reprezentant klubów AZS-AWF Warszawa oraz Lublinianka Lublin. Reprezentant Polski juniorów, U23 i seniorów m.in. w meczach międzypaństwowych (1977-1978): Polska – Węgry, uczestnik Mistrzostw Armii Zaprzyjaźnionych i Mistrzostw Krajów Demokracji Ludowej (1973), mistrz Wojska Polskiego U20 (1973).
Antoni Kusiak (1938-2019). Były członek Prezydium Zarządu Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów i były wieloletni prezes klubu LKS Światowit Myszków oraz prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Częstochowie. Myszkowianin, niemal przez całe zawodowe życie związany był z klubem Światowit Myszków oraz z Zrzeszeniem Ludowych Zespołów Sportowych. Były działacz Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, członek Prezydium Zarządu PZPC, inicjator oraz organizator wielu imprez na terenie byłego województwa częstochowskiego oraz w Myszkowie, m.in. mistrzostw Polski seniorów w 1988 roku. Nagrodzony m.in. złotym medalem za zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Jerzy Michalak (1930-2019). Były zawodnik i trener w Legii Warszawa, współpracował krótko z kadrą narodową i z trenerem Klemensem Roguskim. Lubiany przez zawodników, wyszkolił wielu znakomitych sztangistów. Obok takich trenerów i działaczy ciężarowej sekcji stołecznej Legii jak Piotr Szczeblewski, Józef Styczyński czy Marian Jankowski należał do pionierów warszawskich ciężarów, dzięki którym w kolejnych latach Warszawa mogła się poszczycić takimi asami sztangi jak Jan Bochenek, Kazimierz Czarnecki, Jerzy Kaczkowski, Norbert Ozimek, Zygmunt Smalcerz, Marian Zieliński, Robert Skolimowski, Jacek Gutowski.
Zygmunt Rosoł (1943-2019). Zmarł w Niemczech. Nestor trzypokoleniowej rodziny ciężarowców. Wielokrotny uczestnik mistrzostw Polski w latach sześćdziesiątych XX wieku.
Cześć ich pamięci!
Marek Kaczmarczyk