MINISTER WITOLD BAŃKA KANDYDATEM EUROPY NA SZEFA WADA!
Witold Bańka, minister sportu i turystyki, będzie kandydatem Europy na szefa Światowej Agencji Antydopingowej. Środowisko podnoszenia ciężarów w Polsce składa panu ministrowi serdeczne gratulacje i życzy sukcesu w listopadowych wyborach na szefa WADA podczas Kongresu tej organizacji w Katowicach.
O desygnowaniu kandydatury Polaka zadecydował w środę, 30 stycznia, w Strasburgu Komitet Rady Europy ds. WADA (CAHAMA), odpowiedzialny za sprawy antydopingowe. Wśród swoich priorytetów Bańka wymienił także m.in. zwiększenie akredytowanych laboratoriów antydopingowych w Europie i na świecie oraz skuteczną komunikację z zawodnikami, by rozumieli, w jaki sposób działa WADA. Wprowadzony miałby zostać specjalny rzecznik zawodników, który by funkcjonował przy tej organizacji. Witold Bańka wskazał także, że jego celem będzie budowa wewnętrznej jedności tej organizacji. Jak dodał, jego decyzja o kandydowaniu miała też na celu sprawienie, aby Polska odgrywała nową rolę w globalnej polityce walki z dopingiem. Minister sportu zwrócił też uwagę, że prowadził negocjacje budżetowe, podczas których udało się doprowadzić do zwiększenia budżetu WADA na latach 2019-22 o osiem procent. Wybór nowego szefa tej organizacji nastąpi na kongresie WADA w Katowicach (5-7 listopada 2019). Nowy przewodniczący zastąpi obecnie kierującego nią Brytyjczyka Craiga Reedie, wybranego jako kandydata ruchu olimpijskiego. Zgodnie z zasadą rotacyjnej prezydentury, na to stanowisko ma być wybrany kandydat wyłoniony przez rządy krajów. Takim ma być przedstawiciel Polski.
W dniach 5-7 listopada Katowice będą gospodarzem Światowej Konferencji Antydopingowej. Udział w obradach weźmie ok. 2 tys. osobistości z całego świata, zostaną m.in. wybrane nowe władze WADA, zatwierdzone będą też zmiany w kodeksie antydopingowym. WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem MKOl. Dwa lata później przeniosła się ze Szwajcarii do Kanady. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.
Źródło: PAP/ fot. www.msit.gov.pl