ŚWIĘTO ZMARŁYCH. CZŁOWIEK ŻYJE TAK DŁUGO, JAK DŁUGO TRWA PAMIĘĆ O NIM...
Czas Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to dni wspomnień o naszych najbliższych z rodziny, o naszych bliższych i dalszych znajomych, to także refleksja nad przemijaniem. Odwiedzając groby bliskich, zapalając lampki pamięci, postawmy dodatkowy znicz i ogarnijmy pamięcią wszystkich, wspomnijmy też ludzi naszej dyscypliny....
ŻAL
Żal że się za mało kochało, że się myślało o sobie, że się już nie zdążyło że było za późno, choćby się teraz pobiegło, w przedpokoju szurało, niosło serce osobne, w telefonie szukało, słuchem szerszym od słowa, choćby się spokorniało, głupią minę stroiło, jak lew na muszce, choćby się chciało ostrzec, że pogoda niestała, bo tęcza zbyt czerwona, a sól zwilgotniała, choćby się chciało pomóc, własną gębą podmuchać w rosół za słony, wszystko już potem za mało, choćby się łzy wypłakało nagie niepewne
Ks. Jan Twardowski
Od 1 listopada 2017 roku, odeszli na Wieczność ludzie naszej dyscypliny…
ARTUR KOWALCZYK (1973 – 2017). Były zawodnik, reprezentował barwy klubów - Huragan Wołomin i Legia Warszawa. W latach 1989 - 1996 występował w kategorii + 110 kg. Był reprezentantem Polski, a pierwszy występ w kadrze narodowej zaliczył w 1989 roku w Miśni, w Turnieju Przyjaźni. Trzykrotnie reprezentował Polskę w mistrzostwach Europy U20. Raz startował w mistrzostwach świata U20. Zaliczył trzykrotnie udział w meczach międzypaństwowych. Podczas mistrzostw Polski (wszystkie grupy wiekowe) wywalczył łącznie 8 medali. Były rekordzista Polski U20 w kategorii + 108 kg (1993).
WOJCIECH WIECHOWSKI (1930-2017). Nestor polskiego dziennikarstwa sportowego, wielki przyjaciel ciężarowców, pięknie opisujący ludzi i ciężarowe wydarzenia. Miał znakomite relacje z zawodnikami, trenerami, sędziami i działaczami dyscypliny z lat 60,70,80,90 minionego wieku! Pracował w gazetach - "Nowa Wieś", "Sztandar Młodych”, "Przegląd Sportowy”, "Zarzewie", "Wiadomości Sportowe". Obok ciężarów, pasjonowały Go zapasy, był wielkim orędownikiem zawodów w siłowaniu na rękę. Bardzo lubiany i szanowany w sportowym, ciężarowym środowisku!
WŁODZIMIERZ TORBUS (1931-2018). Były zawodnik podnoszenia ciężarów, szkoleniowiec, działacz sportowy. Wielokrotny reprezentant Polski w wadze ciężkiej – najlepszy wynik w trójboju 425 kg. Związany był z klubami Start Bielsko Biała i BKS Stal Bielsko Biała.
RYSZARD DANIELAK (1955-2018). Reprezentant, startował w klubie Olimpia Elbląg. Występował w kategoriach 100 i 110 kg. Mistrz i wicemistrz Polski juniorów, dwukrotnie młodzieżowy wicemistrz Polski U23. Dwa razy wywalczył złoto MP seniorów i brązowy medal. Bił rekordy kraju w gronie juniorów i wśród młodzieżowców. W 1981 wygrał w 8. Edycji Challenge „Złotej Sztangi”. Reprezentant Polski w I Mistrzostwach Świata i Europy U20 w Marsylii. Zawodnik kadry narodowej podczas Pucharu Państw Nadbałtyckich. Pięciokrotnie występował w meczach międzypaństwowych.
FRYDERYK SCHNAIDER (1940-2018). Przez 58 lat związany z klubem Unia-Belfer Racibórz, były zawodnik, działacz, wychowawca, piękna karta w historii raciborskiego klubu.
LESZEK SKORUPA (1951-2018). Były reprezentant Polski, medalista mistrzostw świata, czwarty sztangista igrzysk olimpijskich w Montrealu w wadze koguciej (do 56 kg) – Leszek Skorupa. Należał do najwybitniejszych polskich ciężarowców w najlżejszych kategoriach wagowych. Zawodnik wagi koguciej (do 56 kg). Największy sukces w karierze osiągnął podczas mistrzostw świata w roku 1974 w Manili, gdzie zdobył srebrny medal w dwuboju. Srebrny medal zdobył też na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach Europy w Berlinie. Zdobył też mistrzostwo Polski w 1977 roku oraz trzykrotnie ustanawiał rekordy kraju. W 1976 roku reprezentował Polskę w igrzyskach olimpijskich w Montrealu. Na pomoście olimpijskim osiągnął wynik 250 kg (112,5 kg + 137,5 kg), co dało mu 4 miejsce. Całą karierę związał z jednym klubem - HKS Szopienice. Po zakończeniu przygody ze sportem mieszkał w Niemczech.
STANISŁAW KORZENIOWSKI (1945-2018). Wieloletni trener podnoszenia ciężarów, wychowawca wielu pokoleń sztangistów w Łańcucie. Trenerem w klubie FKS Stal Łańcut, a następnie MOSiR Łańcut, były dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łańcucie. Jako działacz Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów, pełnił przez wiele kadencji funkcje – wiceprezesa, prezesa, sekretarza, skarbnika. Wieloletni sędzia podnoszenia ciężarów. Wrzesień
LESZEK BAZANT (1944-2018). W młodości najpierw trenował zapasy, po zakończeniu nauki w szkole zawodowej w Krasnymstawie, wyjechał na Wybrzeże, gdzie w Lechii Gdańsk rozpoczął przygodę z podnoszeniem ciężarów. Jako junior nie miał sobie równych w Trójmieście. Od 1964 roku mieszkał w Zamościu, reprezentował barwy takich klubów jak – Technik, Hetman i Agros Zamość. Były mistrz Wojsk Lotniczych, wicemistrz kraju LZS, wielokrotny mistrz okręgu lubelskiego. Po zakończeniu kariery, udanie kontynuował działalność w ciężarach, jako sędzia klasy państwowej.
PRZEMYSŁAW KURKUS (1990-2018). Wychowanek sekcji podnoszenia ciężarów WLKS Siedlce, były zawodnik tego klubu.
JAROSŁAW JANOWSKI (1963-2018). Były zawodnik, reprezentował barwy Tęczy Kraśnik, Legii Warszawa, AZS AWF Warszawa. Uczestnik mistrzostw świata U20 w roku 1981 (ósme miejsce), reprezentant Polski U18 i U20. W roku 1981 wywalczył brązowy medal Mistrzostw Krajów Demokracji Ludowej (Turniej Przyjaźni) U18, mistrz i medalista mistrzostw Polski U18, U20, U23 w latach 1978-1983. Startował w kat. wagowej 110 kg i + 110 kg. Po zakończeniu kariery wiele lat pracował w Kraśniku jako nauczyciel wychowania fizycznego.
Cześć Ich Pamięci!
Marek Kaczmarczyk