SMUTEK I ŻAL. ZMARŁ ALEKSANDR KURŁOWICZ
Jakże smutna wiadomość dotarła do nas z białoruskiego Grodna. W piątek, 6 kwietnia 2018, w wieku 57 lat, zmarł wybitny ciężarowiec i działacz Aleksandr Kurłowicz. Dwukrotny mistrz olimpijski, wiele tytułów mistrza świata i Europy, wspaniałe rekordy globu, wiceprezydent EWF, działacz komitetu olimpijskiego Białorusi. Legenda!
Piątkowa informacja - boleśnie potwierdzona z wielu źródeł o śmierci Aleksandra Kurłowicza - szokuje i sprawia kibicom podnoszenia ciężarów na całym świecie wielki ból. Odszedł bowiem człowiek - w tak młodym przecież wieku - który swoją niesamowita karierą, zapisał wielką kartę w historii światowych i europejskich ciężarów. A po zakończeniu przygody ze sztangą, dał się poznać jako wspaniały i serdeczny kolega, znakomity działacz, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w swojej ukochanej Białorusi! – Kapitalny człowiek, mógł przecież tyle jeszcze zrobić dla swojego kraju, dla europejskiej i światowej sztangi. Rozmawiałem z Nim jeszcze niedawno! Obaj mieliśmy wiele godzin do wylotu z Bangkoku w roku ubiegłym, z Kongresu IWF, przy okazji mistrzostw świata juniorek i juniorów młodszych. Siedzieliśmy tak czekając wiele godzin na swoje samoloty, on spokojny, ja też, powiedziałem, że to zaszczyt – spotkać wielkiego mistrza. Nie przesadzaj – odpowiedział i spytał od razu, co teraz w polskich ciężarach, jaka sytuacja? Wiem, że doskonale był zorientowany, ale pytał dyplomatycznie, to świadczyło o Jego klasie. Powiedział, że zawsze w Polsce miał wielu wspaniałych przyjaciół. Jakże to smutne, bo teraz pozostała mi tylko wspólna fotografia z wielkim Aleksandrem z lotniska w Bangkoku. Spoczywaj w spokoju Przyjacielu – powiedział przybity informacją o śmierci Kurłowicza prezes PZPC Mariusz Jędra.
Alaksandr Kurłowicz urodził się 28 lipca 1961 roku. Był dwukrotnym złotym medalistą olimpijskim, a startował w trzech olimpiadach. Zawodnik kategorii superciężkiej - powyżej 108 kg i powyżej 110 kg. W igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 zwyciężył w barwach ZSRR, cztery lata później - w 1992 roku w Barcelonie, pod szyldem WNP (Wspólnota Niepodległych Państw). W 1996 roku, podczas igrzysk w Atlancie, reprezentował już barwy Białorusi. Zajął 5. miejsce. Medalista mistrzostw świata - złoty w roku 1987, 1989, 1991 oraz 1994, wicemistrz świata w 1983. Autor 12 rekordów świata. Mistrz Europy w roku 1989 i 1990, srebro w roku 1983. Najlepsze rezultaty w karierze - 215 kg w rwaniu, 260 kg w podrzucie i 472,5 kg w dwuboju. Po zakończeniu kariery świetnie odnalazł się jako działacz – pracował w Grodnie, jako szef tamtejszego środowiska olimpijskiego, w ścisłym kierownictwie Komitetu Wykonawczego Narodowego Komitetu Olimpijskiego Republiki Białorusi, wiceszef białoruskiego związku podnoszenia ciężarów. Aleksandr Kurłowicz był niezwykle szanowany w strukturach IWF i EWF. W federacji europejskiej był jednym z wiceprezydentów. W roku 2006 został przyjęty do IWF Hall of Fame światowej sztangi.
Rodzinie i Bliskim Ś.P. Aleksandra Kurłowicza oraz Białoruskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów,
serdeczne kondolencje składa Polski Związek Podnoszenia Ciężarów.
Marek Kaczmarczyk, Rzecznik Prasowy PZPC