MERYTORYCZNA KONFERENCJA NA BIELANACH. ZNAMY NOWE MĘSKIE KATEGORIE WAGOWE?
W sobotę, 9 grudnia 2017 roku w Warszawie odbyła się konferencja trenerów i instruktorów PZPC. Udział wzięło blisko 40 szkoleniowców z całego kraju. Tematem przewodnim spotkania były problemy dopingu w sporcie i w podnoszeniu ciężarów. Program Doszkolenia Trenerów i Instruktorów PZPC stał się możliwy, dzięki środkom jakie związek pozyskał z Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Konferencja odbyła się w sali konferencyjnej Hotelu „Meksyk”, na terenie stołecznej AWF. W sobotę, 9 grudnia, w krajowych ośrodkach odbywały się Turnieje Mikołajkowe, z tego powodu do Warszawy nie mogło przyjechać wielu trenerów. Na spotkanie zaproszeni zostali także członkowie Zarządu PZPC, trenerzy kadr wszystkich kategorii wiekowych oraz trenerzy OSSM. Tym, którzy znaleźli czas i zawitali na Bielanach – PZPC składa serdeczne podziękowania. Zebranych na wstępie przywitał prezes PZPC Mariusz Jędra i oddał głos organizatorowi ze strony PZPC - trenerowi Ryszardowi Soćko. Następnie mieliśmy serię bardzo ciekawych, na bardzo wysokim poziomie merytorycznym wykładów i prelekcji.
O zjawisku dopingu, wynikających z tego zjawiska zagrożeniach, także o edukacji i odpowiedzialności dyscyplinarnej, wynikającej z Ustawy o Sporcie i na podstawie przepisów WADA – POLADA opowiedział przedstawiciel agencji, pan Grzegorz Borkowski. Pracownik Biura PZPC, przedstawiciel związku do kontaktów z Polską Agencją Antydopingową, pani Monika Olszewska - zaprezentowała analizę naruszeń przepisów dopingowych w PZPC w latach 2011-2017. Przedstawiła też planowane przez PZPC zmiany organizacyjne w roku 2018, jeśli chodzi o edukację antydopingową zawodników i system ADAMS. O dopingu farmakologicznym oraz płynących z jego stosowania zagrożeniach – w znakomitym wykładzie opowiedział dr n. farm. Andrzej Pokrywka.
Kolejnym punktem – już po przerwie obiadowej – były zmiany w Ustawie o sporcie oraz kwestie odpowiedzialności cywilnej, karnej i dyscyplinarnej trenerów i instruktorów. W tej części swój wykład miał aplikant adwokacki z Kancelarii Tomasz Dauerman (partner PZPC), prawnik działający w obszarach sportu, pan Marcin Kryszko. Przedstawił on także projekty umów cywilno-prawnych zawieranych przez związek z klubami i z zawodnikami w ramach Programu Antydopingowego PZPC. Prelekcja wywołała żywą dyskusję na powyższe tematy.
Na finiszu konferencji głos zabrał trener Ryszarad Soćko, który zaprezentował przygotowany przez PZPC „Program Antydopingowy PZPC”. Już niebawem powinien on stać się oficjalnym dokumentem związku!Ostateczny kształt Programu Antydopingowego PZPC wymaga jeszcze konsultacji i dopracowania, o czym świadczyły wątpliwości oraz sugestie trenerskiego środowiska zaprezentowane w sobotę. Gotowy program zostanie niebawem zaprezentowany na stronach www.pzpc, zostanie także przesłany do Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA oraz do Polskiego Komitetu Olimpijskiego!
W związku z tym, że na 24 godziny przed konferencją, Dyrektor Generalny IWF Attila Adamfi, przysłał na nasz związkowy adres korespondencję dotyczącą planowanych zmian w dyscyplinie oraz kwalifikacji olimpijskich do igrzysk w Tokio 2020 – temat ten został włączony jako ostatni punkt sobotniej konferencji. Całość – po przetłumaczeniu na język polski – otrzymali wszyscy uczestnicy sobotniego spotkania.
A zmiany zaproponowane podczas Kongresu IWF przy okazji niedawnych mistrzostw świata kobiet i mężczyzn w Anaheim, zyskały już akceptację Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego! Zapowiadają się doprawdy rewolucyjnie! I tak:
- W igrzyskach olimpijskich w Tokio wystąpi 196 zawodniczek zawodników (98 mężczyzn + 98 kobiet).
- Rywalizacja olimpijska przebiegać będzie w 14 kategoriach wagowych – w 7 kobiecych i 7 męskich.
- Wprowadza się indywidualne kwalifikacje do igrzysk olimpijskich.
- Prawo do udziału w igrzyskach zostanie określone na podstawie rankingu światowego w każdej kategorii wagowej (potrzebne będą punkty z wskazanych przez IWF do tego celu - zawodów międzynarodowych)
- 14 – to maksymalna liczbę zawodniczek i zawodników w danej kategorii wagowej.
- Każdy kraj może zakwalifikować do igrzysk olimpijskich maksymalnie – 4 mężczyzn i 4 kobiety.
- W kategorii wagowej może startować tylko jeden, zakwalifikowany zawodnik danego kraju.
- Ustalono okres kwalifikacji olimpijskich - 18 miesięcy (początek - 1 listopada 2018, do 30 kwietnia 2020).
- Okres kwalifikacji (18 miesięcy) podzielony został na 3 podokresy - 1 listopada 2018 - 30 kwietnia 2019, 1 maja 2019 - 31 października 2019, 1 listopada 2019 – 30 kwietnia 2020.
- Olimpijskie zawody kwalifikacyjne obejmują imprezy podzielone na 3 poziomy ważności: 1. poziom: IWF Mistrzostwa Świata, mistrzostwa poszczególnych kontynentów, II poziom: zawody pod egidą IWF, zawody wielosportowe typu Igrzysk Azjatyckie, turnieje pucharowe, jak. np. Puchar Prezydenta Rosji; 3. poziom: zawody międzynarodowe, międzynarodowe mistrzostwa krajowe, inne turniej pucharowe.
- Będą różnice w punktacji, wynikające z punktów zdobywanych w zawodach I,II i III poziomu.
- 6 startów - minimalna wymagana liczba zawodów, w których muszą wystąpić zawodniczki i zawodnicy walczący w olimpijskich kwalifikacjach.
- Jeden zawodnik musi wystartować w zawodach z każdego przedstawionego poziomu imprez wskazanych przez IWF.
Dokładne zasady kwalifikacji – co, gdzie, kiedy i jak – mają zostać przedstawione przez IWF jeszcze przed świętami. Federacja zdecydowała się także na zmianę kategorii wagowych – będzie ich po 10 wśród kobiet i mężczyzn (z zachowaniem 7 kategorii wagowych olimpijskich)! Jakie zostaną ustalone parametry – dowiemy się po 1 lutego 2018. Nowe kategorie wagowe mają obowiązywać od 1 listopada 2018 roku.
Podczas trenerskiego spotkania w Warszawie trener kadry kobiet Antoni Czerniak zaskoczył trenerską brać i przedstawił przyszłe kategorie męskie. Dowiedział się o nich nieoficjalnie podczas niedawnego pobytu w Anaheim, na mistrzostwach świata. Czy akurat wprowadzone zostaną właśnie te, trudno powiedzieć. Na razie jest to mocno strzeżona tajemnica budapeszteńskiej siedziby międzynarodowej federacji. Ale dzięki trenerowi Antoniemu – my już wiemy i podajemy jako – może pierwsi - w świecie!
Zatem – przyszłe kategorie wagowe męskie mogą wyglądać tak (w nawiasie – jaka kategoria będzie olimpijską) – 55 kg, 59 kg (olimpijska), 65 kg, 68 kg (olimpijska), 78 kg (olimpijska), 88 kg (olimpijska), 98 kg (olimpijska), 101 kg, 112 kg (olimpijska), + 112 kg (olimpijska). Kobiecych nowych wag, trener Czerniak, nie wytropił!
Po zakończeniu konferencji, wieczórem w sobotę oraz w niedzielne przedpołudnie, z prezesem PZPC Mariuszem Jędrą oraz Kierownikiem Wyszkolenia PZPC Bogusłwem Maliszewskim spotkali się zaproszeni specjalnie – członkowie Zarządu PZPC, szef Rady Trenerów PZPC, trenerzy kadr narodowych wszystkich kategorii wagowych oraz trenerzy OSSM: Antoni Kawałek, Bartłomiej Bonk, Mirosław Choroś, Zygmunt Klepacki, Robert Dołęga, Antoni Czerniak, Zdzisław Faraś, Mirosław Chlebosz, Jacek Mazur, Wojciech Gesek, Ryszard Szewczyk, Krzysztof Siemion, Sławomir Zawada, Bartosz Ostrowski, Piotr Wysocki. Rozmowy dotyczyły koncepcji prowadzenia kadr narodowych, planów PZPC w związku z nowymi przepisami dotyczącymi olimpijskich kwalifikacji, omówiono projekt kalendarza imprez PZPC na rok 2018.
Prezes PZPC Mariusz Jędra: - Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim trenerom i instruktorom, którzy znaleźli czas, by przyjechać w ten sobotni dzień do stolicy. Dziękuję pracownikom Biura PZPC za zorganizowanie konferencji, za przygotowanie materiałów. Warunki są takie, jakie są, zdaję sobie sprawę, iż w minionych latach takie konferencje rozłożone były na dwie, trzy doby, ośrodek COS, no i - jak to się mówi - „było na bogato”! Dzięki środkom z ministerstwa Sportu i Turystyki, które jest dla nas najważniejszym partnerem, udało się - moim zdaniem - z powodzeniem zorganizować tę konferencję. W znakomity sposób wywiązali się nasi zaproszeni goście! Każdy z wykładów był bardzo merytoryczny i miał wysoki poziom. Wielkie dzięki drodzy Państwo! Na koniec mała refleksja. Kończymy powoli trudny rok nowych władz związku, powstają już analizy sportowe dokonań. Było nam i jest bardzo trudno, jest też biedno! Ale idziemy, bez oglądania się wstecz! Różnimy się, spieramy – to naturalne! Ale tak jak w sobotę – gdy trzeba, potrafimy rozmawiać bez kłótni, złośliwości, spieramy się, ale mamy do siebie szacunek. Dla mnie to jest wielka wartość! Bardzo za to dziękuję!
Marek Kaczmarczyk, Rzecznik Prasowy PZPC, Fot. MareK