ŚWIĘTO ZMARŁYCH. CZŁOWIEK ŻYJE TAK DŁUGO, JAK DŁUGO TRWA PAMIĘĆ O NIM...
Czas Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to czas wspomnień o naszych najbliższych z rodziny, o naszych bliższych i dalszych znajomych, to także refleksja nad przemijaniem. Odwiedzając groby bliskich, zapalając lampki pamięci, postawmy dodatkowy znicz i ogarnijmy pamięcią wszystkich, wspomnijmy też ludzi naszej dyscypliny....
ŻAL
Żal że się za mało kochało
że się myślało o sobie
że się już nie zdążyło
że było za późno
choćby się teraz pobiegło
w przedpokoju szurało
niosło serce osobne
w telefonie szukało
słuchem szerszym od słowa
choćby się spokorniało
głupią minę stroiło
jak lew na muszce
choćby się chciało ostrzec
że pogoda niestała
bo tęcza zbyt czerwona
a sól zwilgotniała
choćby się chciało pomóc
własną gębą podmuchać
w rosół za słony
wszystko już potem za mało
choćby się łzy wypłakało
nagie niepewne
Ks. Jan Twardowski
Od 1 listpada 2016 roku, deszli na Wieczność ludzie naszej dyscypliny…
JERZY OSTROWSKI (1953-2017). Ciechanowianin z urodzenia, przygodę ze sztangą rozpoczął - najpierw jako zawodnik, później jako działacz. Trenował ciężary w wojsku, w klubie Lotnik Warszawa. W Mazovii Ciechanów był m.in. członkiem Zarządu CLKS, kierownikiem klubu, wiceprezesem i prezesem klubu. Z powodzeniem działał w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów. Przez wiele lat był członkiem Zarządu PZPC, wiceprezesem Zarządu PZPC, Sekretarzem Mazowieckiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów oraz członkiem Prezydium Mazowieckiego Zrzeszenia LZS.
MARIAN JANKOWSKI (1931-2017). Medalista mistrzostw świata i Europy, olimpijczyk, trener i wychowawca wielu wspaniałych zawodników. Wyczynowe uprawianie podnoszenia ciężarów rozpoczął w roku 1953, a całą karierę oraz działalność szkoleniową związał ze stołeczną Legią. Z racji wzrostu i wagi, bardzo szybko awansował do grona najlepszych zawodników kraju, Europy i świata w najlżejszych kategoriach wagowych! 15 razy poprawiał rekordy Polski, wywalczył 6 tytułów mistrza Polski w kategorii do 56 kg i w kat. 60 kg. W 1959 roku, podczas mistrzostw świata w Warszawie Marina Jankowski wywalczył srebrny medal i tytuł wicemistrza świata! Trzykrotny wicemistrz Europy (1957, 1958, 1959, brązowy medalista ME (1960). W igrzyskach olimpijskich w Rzymie (196) zajął 5. miejsce. Po zakończeniu kariery sprawdził się jako trener, szkolił takich zawodników jak Norbert Ozimek, Zygmunt Smalcerz, Piotr Mandra, Jacek Gutowski. W Wojsku Polskim awansował do stopnia podpułkownika. Był wiceprezesem i prezesem WOZPC, wiceprezesem PZPC i przez wiele lat członkiem Komitetu Wykonawczego Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów (EWF). Zasłużony Mistrz Sportu.
ROMAN KLIŚ (1988-2017). Przygodę ze sztangą rozpoczął w wieku 12 lat w Wierzbnie. W roku 2003 trafił od ośrodka w Opolu. Wiele lat reprezentował barwy klubu Budowlani, w ostatnich trzech latach startował dla KPC Górnika Polkowice. Odnosił sukcesy zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej, był członkiem kadr narodowych wszystkich kategorii wiekowych, brązowym medalistą ME U23 w roku 2009 i mistrzem Unii Europejskiej. W sportowym dorobku ma tytuły i medale indywidualnego i drużynowego mistrza Polski seniorów, indywidualne w gronie młodzieżowców i juniorów, bił rekordy kraju. Zginął tragicznie, w wypadku drogowym.
PAWEŁ ZIÓŁKOWSKI (1973-2017). Były zawodnik kadr narodowych, medalista ME oraz MP, wychowanek klubu MKS Start Grudziądz i trenera Edmunda Brylińskiego. Pierwszy medal – MP juniorów wywalczył w roku w roku 1990. Brązowy medalista ME U20 z roku 1992. W 1993 roku trafił do wojska i do klubu WKS Zawisza Bydgoszcz, gdzie spędził 10 lat. W tym czasie wielokrotnie zdobywał medale MP. Startował w Bundeslidze. Po raz ostatni w mistrzostwach Polski seniorów wystąpił w 2005 roku w Malborku.
RYSZARD PIETRZYKOWSKI (1931-2017). Były zawodnik i trener podnoszenia ciężarów klubu Stal Bielsko Biała. Ostatni z żyjących słynnych braci Pietrzykowskich – Wiktora (1929-1989) i Zbigniewa (1934-2014). Należał do czołowych zawodników kraju w podnoszeniu ciężarów w kategoriach 82,5 kg oraz 90 kg. Po zakończeniu kariery został szkoleniowcem sekcji podnoszenia ciężarów klubu BKS Stal Bielsko Biała.
ANTONI ROGOWSKI (1947-2017). Wieloletni działacz i prezes klubu AKS Promień Police. Dzięki Niemu zostało reaktywowane w Policach podnoszenie ciężarów. Wówczas wybrano Go na kierownika sekcji, następnie prezes klubu AKS Promień Police. Człowiek oddany dla dyscypliny, znakomity wychowawca.
JAN SZATKOWSKI (1934-2017). Zasłużony działacz podnoszenia ciężarów, były wiceprezes PZPC, wieloletni prezes Pomorskiego OZPC, sędzia klasy międzynarodowej pierwszej. Jako arbiter pracował przy około 900 imprezach najwyższej rangi międzynarodowej, jak mistrzostwach świata i Europy oraz w kraju - w mistrzostwach Polski wszystkich kategorii wiekowych oraz licznych turniejach i zawodach ligowych.
ANDRZEJ GRESZETA (1977-2017). Do końca walczył z podstępną chorobą. Nauczyciel Zespołu Szkół nr. 1 w Hrubieszowie, trener podnoszenia ciężarów w klubie MKS Unia Hrubieszów, były zawodnik, reprezentant Polski, medalista mistrzostw Europy juniorów.
MAREK GOŁĄB (1940-2017). Wspaniały zawodnik, medalista olimpijski z Meksyku, medalista mistrzostw świata i Europy, znakomity trener oraz wieloletni pracownik Biura Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Wszechstronnie utalentowany sportowo. Prawdziwą sztangę zaczął podnosić w wojsku, gdzie odkrył go trener kadry Klemens Roguski. Walczył w wadze lekkociężkiej (90 kg), gdzie niepodzielnie na podium panował arcymistrz tamtych lat - Ireneusz Paliński. Gołąb był przez wiele lat w jego cieniu i aby go pokonać, musiał bić rekordy świata (m. in. w wyciskaniu - 168,5 kg w 1966 w Białogardzie). Początkowo zdobywał brązowe medale. Tak było na MŚ 1966 i 1968 oraz w ME 1965 i 1966. Brązowy medalista olimpijski z Meksyku. 9-krotny rekordzista Polski i tylko jednokrotny mistrz kraju (1967). Kontuzja stanęła na drodze do kolejnego medalu igrzysk w Monachium (1972) i dalszą aktywność życiową Marek Gołąb skierował na pracę szkoleniową jako trener w WKS Śląsk Wrocław (1972-1988) mając za wychowanka m. in. olimpijczyka z Montrealu Jana Łostowskiego. Były etatowy pracownik Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, były II trener kadry narodowej, szef Wyszkolenia PZPC. Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m. in. srebrnym i brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Marek Kaczmarczyk, Rzecznik Prasowy PZPC