40-lecie klubu LKS Polwica Wierzbno!
Klub LKS Polwica Wierzbno powstał w 1977 roku. Pierwsza nazwa to LKS SHR Polwica, następnie LKS Agropol Polwica i LKS Herkules Wierzbno. Pierwszy trener Henryk Mokrynka. Takie były początki tego ważnego miejsca we współczesnej historii polskich ciężarów. W sobotę zapraszamy na Międzynarodowy Turniej z okazji 40-lecia klubu. Człowiek z Wierzbna – Leszek Kołecki przeprowadzi transmisję TV w internecie.
Klub LKS Polwica-Wierzbno powstał w 1977 roku dzięki determinacji byłych ciężarowców i sympatyków podnoszenia ciężarów Ryszarda Gorczycy i Romualda Gierczyka. Początkowo klub nazywał się LKS SHR Polwica, następnie LKS „AGROPOL” Polwica, LKS „Herkules” Wierzbno. Pierwszym trenerem od 1978 do 1993 roku został Henryk Mokrynka, były zawodnik Technika Pracze i WKS Śląska Wrocław. Dzięki dobrej współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego Romanem Płachtą z Wierzbna, Marią Reczuch z Osieka, trenerem LA Ryszardem Wojciechowskim, trenerem kulturystyki w Oławie Andrzejem Olejnikiem, selekcjonował dzieci i młodzież z okolic gmin Oława i Domaniów. Tworzył szkółki, OCKF w Oławie prowadził Waldemar Ostapski, w Wierzbnie krótko zajmował się Leszek Kołecki, a sam Mokrynka szkolił w szkole podstawowej w Osieku, nr 2 w Oławie i trenował grupę zaawansowanych zawodników w Wierzbnie. Klub wspierało i wspiera wielu działaczy: Ryszard Gorczyca, Romuald Gierczyk, Marian Pękala, Jerzy Krysmann, Jan Sienkiewicz, Stanisław Młyński, Henryk Czurak, Leszek Kołecki, Mirosław Bartosz, Bogdan Szewczyk, Józef Kastelik, Henryk Broda, Jan Kraska, Mirosław i Aneta Petruś, Józef Siatkowski, Krzysztof Buczak, Szymon Kołecki i wielu innych dzięki, którym LKS Polwica Wierzbno ciągle może się rozwijać. Bez znaczącego wsparcia ze strony gmina Domaniów, DZPC, PZPC i lokalnych przedsiębiorców działalność LKS Polwica Wierzbno byłaby bardzo trudna wręcz niemożliwa.
W Wierzbnie, dzięki pomocy Rady Wojewódzkiej LZS i prezesa Witolda Żyromskiego powstał pawilon sportowy typu "PILAWA", który został rozbudowany o dodatkową siłownię z gabinetem odnowy. W 2010 roku zawodnicy musieli się przenieś do świetlicy wiejskiej i tam w bardzo trudnych warunkach uprawiać podnoszenie ciężarów. W marcu 2015 roku ukończono budowę nowoczesnego kompleksu sportowego składającego się z sali do podnoszenia ciężarów i osobnej do gier zespołowych. Obiekt ten został nazwany imieniem jednego z najlepszych polskich sztangistów, srebrnego i złotego medalisty olimpijskiego, wychowanka klubu LKS Polwica Wierzbno - Szymona Kołeckiego.
Początkowo do klubu zostali pozyskani z LKS Pogoń Oleśnica Leszek Kołecki, bracia Waldemar i Włodzimierz Ostapscy a z Technika Pracze Jan Stachura. w następnych latach Henryk Mokrynka i kolejni trenerzy Waldemar Ostapski, Zbigniew Podgruszecki, Paweł Walczak - wychowało wielu wartościowych zawodników, medalistów mistrzostw polski, spartakiad i olimpiad młodzieży, mistrzostw różnych szczebli a także reprezentantów Polski, w tym m.in. Piotr Drapiński, Artur Sobota, Mariusz Dalecki, Zbigniew Basiura, Jacek Góralski, Maciej Gładecki, Cezary Skorupa, Adam Kraska, Grzegorz Kleszcz, Szymon Kołecki, Radosław Małecki, Paweł Walczak, Konrad Ostapski, Jarosław Ciupak, Sebastian Konon, Paweł Paduchowicz, Grzegorz Polit, Grzegorz Kądziołka, Bartłomiej Jabłoński, Tomasz Wnuczek, Kamil Rutkowski, Rafał Puzoń, Mariusz Horoszkiewicz, Roman Kliś, Tadeusz i Paweł Biega oraz wielu innych, którzy godnie reprezentowali swój klub, gminę, powiat, województwo i kraj. W 1989 roku w Wierzbnie odbył się historyczny mecz podnoszenia ciężarów pomiędzy reprezentacjami narodowymi juniorów byłej NRD i Polski. Reprezentację Polski prowadził wtedy Zygmunt Smalcerz a pierwszym zawodnikiem z LKS Polwica Wierzbno, który reprezentował Polskę był wychowanek z Wierzbna Jacek Góralski.
Prezesem i trenerem w Wierzbnie jest Adam Kraska, którego wychowankowie zdobywają medale mistrzostw Polski i imprez międzynarodowych. Wystarczy wymienić tych najbardziej znanych jak Mieczysław Dereń, Mateusz Szatkowski, Katarzyna Kraska (Szostak), Natalia Pawlik, Kamil Góralski, Patrycja Kostrzewa, Daria Ressmer, Dominika Skowron, Magdalena Szymańska, Kamila Czechowska, Sylwia Grzegorzewska, Patryk Suseł, Damian Suseł. Podczas tegorocznej edycji Drużynowego Pucharu Polski Kobiet, rozegranego w Ciechanowie zespół Polwicy w składzie: Natalia Pawlik, Kamila Czechowska, Patrycja Kotłowska i wypożyczona Katarzyna Kraska, wywalczył trzecie miejsce!
Wszystkim działaczom, trenerom, zawodniczkom i zawodnikom, ludziom związanym z klubem – z okazji 40-lecia Polwicy składamy serdeczne gratulacje i życzenia sukcesów sportowych i organizacyjnych w przyszłości. Wszystkiego najlepszego!
W najbliższą sobotę, w hali im. S. Kołeckiego w Wierzbnie odbędzie się Międzynarodowy Turniej z Okazji 40-lecia klubu oraz Mistrzostwa Dolnego Śląska do lat 15. Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców do odwiedzenia hali i kibicowania ciężarowej przyszłości klubu i regionu!
PZPC
Źródło: www.lkspolwicawierzbno.pl