MAZOVIA Z PUCHAREM POLSKI! UDANE TURNIEJE W CIECHANOWIE
Kobieca drużyna CLKS Mazovia Ciechanów I, w składzie: Paulina Rutkowska, Milena Rutkowska, Aleksandra Pepłowska i wypożyczona Monika Marach, najlepsza w jubileuszowym 15. Drużynowym Pucharze Polski. Druga pozycja dla zespołu MKS Unii Hrubieszów, trzecia w zawodach ekipa LKS Polwica Wierzbno I. W Ciechanowie sypnęło rekordami kraju. W dwa dni mieliśmy ich aż 24!
Dwudniowe kobiece turnieje ciechanowskie z… płonącymi sztangami w tle – o indywidulany i drużynowy Puchar Polski, wypadły bardzo okazale. W piątek na pomoście zaprezentowały się najlepsze sztangistki kraju, dzień później pomostem rządziły zespoły klubowe. A wystąpiło ich w Ciechanowie aż 17. To zdecydowanie najwięcej w historii turnieju! I za to trenerom klubowym należą się serdeczne słowa podziękowania. W kilku przypadkach przyjechali do Ciechanowa nie z jednym zespołem, a z dwoma drużynami. – A jakby było trzeba to i trzecią ekipę mógłbym zestawić – powiedział dzień przed zawodami trener UKS Talentu Wrocław Leszek Rabórski. Liczba startujących zawodniczek jeszcze o niczym nie świadczy, to oczywiste, jednak jest z pewnością bardzo budująca. – Widać powolutku jak ten chleb powoli rośnie. Jestem optymistą, jeśli chodzi o rozwój ciężarów kobiecych, powolutku, bo z dnia na dzień nic nie przychodzi – to z kolei słowa trenera Jacka Mazura z Andaluzji Transbed Piekary Śląskie. Siedemnaście zespołów, to także dowód na wielką i bardzo dobrą pracę w klubach. – Po raz pierwszy w historii Włókniarza, przyjeżdżam na zawody z zespołem żeńskim – mówił przed konferencją techniczną trener zawodniczek z Konstantynowa Łódzkiego Jerzy Jaśniak.
W drugim dniu od początku do końca był z zawodniczkami w Ciechanowie prezes PZPC Mariusz Jędra. Kilkadziesiąt godzin wcześniej jeszcze z gorączką i na antybiotykach. Ledwie wrócił z tygodniowych ME w Prisztinie. – Bardzo dobry turniej, z ciekawymi w wielu przypadkach rezultatami. Optymistyczna jest liczba startujących. W minionych latach 17 zespołów wystarczało na trzy, kolejne turnieje. Gratuluję wszystkim uczestniczkom, zwyciężczyniom i medalistkom, słowa uznania należą się ciechanowskim organizatorom. A panu prezesowi klubu Krzysztofowi Talakowi powiem tak – dobra robota! Dziękuję – to słowa szefa związku. Bardzo miłe okazało się spotkanie Mariusza Jędry z Piotrem Palińskim. Syn naszego pierwszego mistrza olimpijskiego (z Rzymu 1960) Ireneusza Palińskiego przybył do hali imienia swojego wielkiego ojca, by zobaczyć przebieg rywalizacji. Pan Piotr też dźwigał całkiem solidne ciężary w przeszlości.
Przez 2 dni ustanowiono w Ciechanowie 24 rekordy Polski. 11 poprawek mieliśmy w piątek, w turnieju Indywidualnego Pucharu oraz 13 w zawodach drużynowych. A poprawiały je dwie młode zawodniczki - jedna w kategorii U15 - w kat. 75 kg - Karolina Michałek (UKS Talent Wrocław II), która uzyskiwała kolejno – w rwaniu - 57 kg (+ 5), 60 kg (+ 3), 63 kg (+ 3), w podrzucie - 65 kg (+5), 69 kg (+4), 72 kg (+3) oraz w dwuboju – 128 kg (+ 16), 132 (+ 4), 135 kg (+ 3) - razem 9 rekordów Polski! Serdecznie Karolinie gratulujemy imponującej serii! Druga - w kategorii wiekowej juniorek młodszych - U 17, w kat. + 90 kg sztangistka LKS Polwicy Wierzbna II Weronika Olejnik poprawiała najlepsze krajowe rezultaty w rwaniu - 71 kg (+ 1), 73 kg (+ 2), 76 kg (+ 3) oraz w dwuboju - 163 kg (+ 1) - razem 4 rekordy. Weronika, gratulacje!
Drużynowy Puchar Polski pozostał w Ciechanowie, a gospodynie wystąpiły w składzie – wypożyczona Monika Marach, Paulina Rutkowska, Milena Rutkowska i Aleksandra Pepłowska i uzyskały łącznie 940,2 pkt. Drugie miejsce MKS Uniii Hrubieszów (Kinga Kwiatkowska, Karolina Czajka, Diana Flak, gościnnie Joanna Łochowska) 934,7 pkt, 3. Polwica Wierzbno I (Natalia Pawlik, Kamila Czechowska, Patrycja Kotłowska, wypożyczona Katarzyna Kraska) 918,5 pkt. Na kolejnych pozycjach znalazły się - 4. CWZS Zawisza Bydgoszcz 913,5 pkt, 5. UKS Talent Wrocław I 887,8 pkt, 6. MAKS Tytan Oława 883,1 pkt, 7. LKS Omega Kleszczów 868,0 pkt, 8. KS Agros Zamość 820,9 pkt, 9. GKS Andaluzja Transbed Piekary Śląskie 793,2 pkt, 10. LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl, 11. Polwica Wierzbno II 760,9 pkt, 12. WLKS Siedlce Nowe Iganie 757,4 pkt, 13. UKS Talent Wrocław II 753,8 pkt, 14. CLKS Mazovia Ciechanów II 748,5 pkt, , 15. KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki 708,2 pkt, , 16. KS Raszyn 626,6 pkt, 17. HKS Szopienice 623,9 pkt. W centralnym kalendarzu imprez krajowych – przed nami jeszcze mistrzostwa Polski do lat 15 w Siedlcach-Białkach oraz mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn w Zamościu.
Marek Kaczmarczyk, Rzecznik Prasowy PZPC
Źródło: "Z kart historii polskiej sztangi" Zb. Gorlewski, J. Sacharuk