SYLWIA OLEŚKIEWICZ I MARCIN IZDEBSKI NAJLEPSI W SPALE. PO ROCZNEJ PRZERWIE NA POMOST WRÓCIŁ PAWEŁ SZMEJA
W sobotę, 26 sierpnia, w siłowni COS Spała rozegrany został ciężarowy turniej 20. Ogólnopolskich Igrzysk LZS. Wystąpiło 15 pań oraz 13 mężczyzn w kat. wiekowej 18-20 lat z 6 województw. W klasyfikacji Sinclaira najlepsze wyniki uzyskali – Sylwia Oleśkiewicz i Marcin Izdebski. Po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją, na pomost wrócił brązowy medalista MŚ U17 z 2016 roku w kat. 94 kg Paweł Szmeja.
Zacznijmy od sprawnego przeprowadzenia zawodów, a w tym roku igrzyska Ludowych Zespołów Sportowych w podnoszeniu ciężarów organizował od początku do końca Łódzki Okręgowy Związek Podnoszenia Ciężarów. Tu słowa podziękowania należą się sędziemu głównemu imprezy – Januszowi Kamińskiemu.
Ostatecznie na pomoście wystąpiło mniej zawodniczek i zawodników w porównaniu z wcześniejszą listą zgłoszeń. 15 sztangistek i 13 sztangistów walczyło w czterech kategoriach wagowych żeńskich i męskich. Złotymi medalistami 20. Ogólnopolskich Igrzysk Ludowych Zrzeszeń Sportowych zostali – w kat. 58 kg Sylwia Oleśkiewicz (woj. łódzkie, LKS Omega Kleszczów) 139 kg (59 kg + 80 kg), kat. 63 kg – Aleksandra Pepłowska (mazowieckie, CLKS Mazovia Ciechanów) 148 kg (65 kg + 83 kg), kat. 69 kg – Klaudia Głąb (łódzkie, LKS Dobryszyce) 160 kg (70 kg + 90 kg), kat. + 75 kg Magdalena Karolak ( łódzkie, KS Włókniarz Konstantynów) 201 kg (86 kg + 115 kg) - są to wyniki lepsze od rekordów Polski do lat 23 w kat. + 90 kg. , wśród mężczyzn – kat. 62 kg Jakub Kudryk (warmińsko-mazurskie, LUKS Meyer Elbląg) 182 kg (82 kg + 100 kg), kat. 69 kg Cezary Bączek (łódzkie, UMLKS Radomsko), kat. 77 kg Łukasz Boncik (lubelskie, ŁKS Orlęta Łuków) 267 kg (122 kg + 145 kg), kat. + 85 kg Marcin Izdebski (lubelskie, ŁKS Orlęta Łuków) 333 kg (153 kg + 180 kg).
W punkcjacji Sinclaira najbardziej wartościowo przedstawiały się rezultaty Sylwii Oleśkiewicz 228,84 pkt i Marcina Izdebskiego 365,24 pkt. Podopieczny trenera Roberta Dołęgi okazał się minimalnie lepszy od Pawła Szmeji (mazowieckie, MKS Narew Pułtusk), który w Spale wystąpił po raz pierwszy po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją. Brązowy medalista MŚ U17 z roku 2016 w kat. 94 kg pokazał się z dobrej strony. Wyrwał 150 kg, podrzucił 170, co powinno pozytywnie rokować na przyszłość. O urazie zawodnik już chyba zapomniał. – Wynik może nie rewelacyjny, ale ostatnio po tej kontuzji, trenowałem głównie elementy techniki. Szkoda podrzutu, te pięć kilogramów mogłem dołożyć. Troszkę udo pobolewało, ale to nic! Powoli wejdę na wysokie obroty i powinno być dobrze – powiedział zawodnik Narwi Pułtusk. Pawle, życzymy ci, abyś szybko i na dobre zadomowił się w kadrze oraz uzyskiwał rezultaty na miarę talentu i możliwości!
Nasza jedynaczka w programie MSiT „Team 100” Magdalena Karolak przyjechała do Spały znad Bałtyku, gdzie w COS Władysławowo uczestniczyła w zgrupowaniu kadry seniorek. O wysokiej formie nie mogło być więc mowy! Na nią zapewne przyjdzie jeszcze czas. Swój medal Magda odbierała nie w sali, ale na stadionie, przy okazji ceremonii otwarcia tych igrzysk. Należała też do głównych aktorów uroczystości. W punktacji Sinclaira była druga. – Po kadrowym zgrupowaniu do maksymalnej dyspozycji sporo brakuje, wiem o tym bardzo dobrze, miałam ostatnio też egzaminy na prawo jazdy, była przerwa w treningach. No i w głowie mam szkołę. Dość już tych przeprowadzek, zmian szkół. Zostanę teraz w Dobryszycach, tam będę się uczyć. Bo środki jakie otrzymałam z tytułu przynależności do „Klubu 100”, „poszły” właśnie do Dobryszyc, więc nie mogę tu nic zmienić – powiedziała Magda. Najlepsze zawodniczki dekorował m.in. prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.
W klasyfikacji wojewódzkiej zawodów, wygrało łódzkie 63 pkt, przed lubelskim 52 pkt i mazowieckim 32 pkt, warmińsko-mazurskim 14, podlaskim 12 i podkarpackim 7.
MareK