OBRADOWAŁO PREZYDIUM ZARZĄDU PZPC. CZAS ZDECYDOWANYCH DZIAŁAŃ!
W czwartek 2 lutego 2017, w siedzibie PZPC w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium Zarządu PZPC. Ze względu na omawiane punkty porządku posiedzenia, było ono najważniejsze i… najtrudniejsze w ponad miesięcznej działalności nowych władz związku!
W drugim posiedzeniu Prezydium Zarządu PZPC mieliśmy 100 procent obecności, obradom przewodniczył prezes PZPC Mariusz Jędra, a uczestniczyli w nim – wiceprezes ds. organizacyjnych Zygmunt Wielogórski, wiceprezes PZPC ds. szkoleniowych Witold Dziurla, wiceprezes PZPC ds. sędziowskich Jacek Zawadzki, Skarbnik PZPC Andrzej Wilk, członek Prezydium Zarządu PZPC Bartłomiej Bonk. W posiedzeniu udział wzięli – Sekretarz Generalna PZPC Halina Pikuła oraz Kierownik Wyszkolenia PZPC Bogusław Maliszewski.
W części dotyczącej spraw wynikających z porządku posiedzenia, uczestniczyli także – wybrany przez Komisję Konkursową PZPC na trenera kadry seniorów Robert Dołęga, główna księgowa Biura PZPC Marta Ulatowska oraz przedstawiciel firmy "Eleiko" na Polskę – Sebastian Churas. Ustalono, że ewentualna umowa z "Eleiko" zostanie przed jej ostatecznym podpisaniem poddana dodatkowej analizie ze strony działaczy władz PZPC oraz prawników! Ten punkt porządku został przesunięty na początek, by następnie – już bez gościa – zająć się kolejnymi tematami.
Porządek posiedzenia przewidywał:
1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Zarządu PZPC z dnia 28 grudnia 2017 oraz posiedzenia Prezydium Zarządu z dnia 12 stycznia 2017 roku.
2. Sprawy finansowe i organizacyjne.
Prezydium zapoznało się z budżetem PZPC na rok 2017, oraz zobowiązaniami PZPC na dzień 31 stycznia 2016 roku. Ze względu na drastyczne zmniejszenie dotacji, sytuacja finansowa związku jest bardzo trudna, wymagająca na wielu polach podjęcia decyzji, mających na celu przywrócenie stabilności pracy szkoleniowej, organizacyjnej oraz w funkcjonowaniu Biura. Prezydium Zarządu PZPC - po informacjach przedstawionych przed główną księgową na temat sytuacji finansowej związku – zaproponowało pakiet działań ratunkowych, który zostanie przedstawiony do zaakceptowania Zarządowi PZPC. Ze względu na wagę problemu, posiedzenie Zarządu PZPC zaplanowane zostało w drugiej połowie lutego!
Sekretarz Generalna PZPC Halina Pikuła poinformowała o wystosowaniu pisma do Ministerstwa Sportu i Turystyki o dodatkowe środki na szkolenie i przygotowania juniorów młodszych U17 i juniorów U20 do najważniejszych imprez – mistrzostw świata w Bangkoku i Tokio. Podobne pismo w sprawie finansowego wsparcia wysłane zostało do PKOl. Przy pełnych składach koszt takich „wypraw” dla naszych reprezentacji U20 i U17, to ok. 500 tysięcy złotych!!!
Podczas najbliższego posiedzenia Zarządu PZPC dokładnie omówiony zostanie problem zaprezentowany przed Główną Księgową PZPC, dotyczący nie uiszczonych zobowiązań zawodniczek i zawodników oraz klubów z tytułu zmian barw klubowych, naruszenia regulaminu antydopingowego oraz regulaminu związanego z występami w strojach klubowych z Godłem! Członkowie Prezydium Zarządu PZPC byli jednogłośni w tej kwestii – skoro szukamy oszczędności, to wszystkie zobowiązania wobec PZPC powinny być egzekwowane w sposób zdecydowany!!! Łącza suma zobowiązań z powyższych spraw wobec PZPC wynosi ponad 16 tysięcy złotych. Ustalono, że decyzje w tej sprawie podejmie Zarząd PZPC! „Czarna lista” wraz z komunikatem o uregulowanie zobowiązań zostanie opublikowana na stronach www.pzpc.pl!
3. Program oszczędnościowy związany z niezwykle trudną sytuację finansową (dotacje!!!!) w działalności szkoleniowej na rok 2017 przedstawił Kierownik Wyszkolenia PZPC Bogusław Maliszewski (program oparty został na wnikliwej analizie sportowej każdego z osobna sportowca – wyniki, miejsca zawodniczek i zawodników w zawodach krajowych i międzynarodowych, progresja wynikowa, powołania do kadry). Prezydium Zarządu PZPC, podejmując jednogłośnie uchwałę, w zdecydowany sposób odniosło się jego propozycji zmniejszenia finansowanej z funduszu FRKF liczby szkolonych zawodniczek i zawodników oraz pracujących w ośrodkach OSSM trenerów – w OSSM Siedlce - 7 zawodniczek + 1 trener, OSSM Ciechanów 7 + 1, OSSM Opole 7+1, OSSM Mrocza 7 + 1, Dobryszyce 5+1, Nowy Tomyśl 5+1, Biłgoraj 4+1, Bydgoszcz 4+1. Ustalono o ujednoliceniu stawek za osobodzień szkolonych zawodniczek i zawodników na 105 złotych, stawkę dzienną w pracy dla trenera – przy co najmniej 7 zawodniczkach lub zawodnikach – 150 złotych, przy 4 i mniej – 100 złotych! Umowy ze wszystkimi OSSM obowiązują wyłącznie do miesiąca czerwca 2017! Jeśli pojawią się możliwości finansowe, co do dalszej działalności, PZPC wyda w tej sprawie specjalny komunikat. Powyższe zmiany będą obowiązywać od dnia 1 marca 2017 roku, zainteresowane ośrodki zostaną o tym fakcie dokładnie poinformowane.
4. Prezydium Zarządu PZPC, po przedstawieniu przewodniczącego Komisji Konkursowej PZPC do wyboru trenerów kadr narodowych, wybranych kandydatur – zatwierdziło jednogłośnie – na trenera kadry narodowej seniorów Roberta Dołęgę, na trenera kadry narodowej seniorek – Antoniego Czerniaka, na trenera kadry narodowej juniorek U20 (także U23) Marka Sachmacińskiego, na trenera kadry narodowej juniorów U20 (także U23) Zdzisława Farasia, na trenera kadry narodowej juniorek młodszych U17 i młodziczek U15 – Ireneusza Pepłowskiego, na trenera kadry narodowej juniorów młodszych U17 i młodzików U15 – Wojciecha Geska. Wszystkim panom trenerom członkowie Prezydium Zarządu PZPC pogratulowali wyboru i życzyli sukcesów w niezwykle trudnym okresie dla dyscypliny! Połamania sztangi! Kierownik Wyszkolenia przedstawił składy kadr narodowych na rok 2017.
5. Prezydium Zarządu PZPC zapoznało się z listą klubów i ośrodków, które po wysłaniu swoich zgłoszeń, wybrane zostały przez specjalna Komisję PZPC do odbioru specjalistycznego sprzętu zakupionego pod koniec roku przez PZPC oraz sprzętu z IWF i EWF. Z niezależnych od PZPC przyczyn, w dalszym ciągu prowadzona jest inwentaryzacja sprzętu zakupionego w poprzedniej kadencji oraz weryfikacja klubów, które taki sprzęt posiadają lub powinny posiadać. W związku z tym – lista „obdarowanych” klubów, którym przyznano sprzęt – na wniosek członków prezydium - zostanie podana do wiadomości w najbliższym czasie, po dokładnym i szczegółowym zapoznaniu się z nią oraz ewentualnych uwagach członków Prezydium Zarządu PZPC.
Ze względu na wagę problemów oraz merytoryczne dyskusje – w czwartkowym terminie czasowym posiedzenia nie zmieściły się następujące punkty – zatwierdzenie planu imprez i szkolenia kadr narodowych na 2017, zatwierdzenie podziału środków finansowych w programie FRKF, zatwierdzenie regulaminu DMP. Powyższe punkty włączone zostaną do programu posiedzenia Zarządu Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, jakie planowane pod koniec lutego. Dokładny termin do wiadomości podany zostanie w najbliższych dniach.
W trakcie obrad prezes PZPC Mariusz Jędra poinformował o przeprowadzeniu pierwszych rozmów z przedstawicielami liczących się branżowych firm, o ich potencjalnym sponsoringu ciężarowych reprezentacji oraz naszego związku. Panu prezesowi życzymy, by takich zainteresowanych bogatych i życzliwych naszej dyscyplinie instytucji prywatnych i nie tylko, było jak najwięcej, a rozmowy kończyły się dla dobra podnoszenia ciężarów!
Marek Kaczmarczyk, Rzecznik Prasowy PZPC