MSiT WPROWADZA ZMIANY W FINANSOWANIU ZWIĄZKÓW SPORTOWYCH
Resort sportu wprowadza zmiany! - prezes związku bez wynagrodzenia, nawet jeśli pełni funkcję sekretarza generalnego, zalecane szkolenie oparte na COS, by otrzymać środki, związek sportowy musi pokazać 2 % wysokości dotacji jako wkład własny, trenerzy kadr nie mogą łączyć żadnych innych funkcji w związku!
W czwartek, 8 grudnia, w hali Torwar w Warszawie, odbyło się spotkanie kierownictwa MSiT i PKOl – Podsekretarza Stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki Jana Widery, Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urszyli Włodarczyk, z-cy Dyrektora Departamentu Sportu i Turystki Anny Kuder, Dyrektora Działu Olimpijskiego PKOl Marzenny Koszewskiej, z przedstawicielami polskich związków sportowych. Ze strony PZPC w spotkaniu udział wzięli – kierownik Wyszkolenia PZPC Bogusław Maliszewski oraz Rzecznik Prasowy PZPC Marek Kaczmarczyk.
Temat spotkania – niezwykle gorący, znany od kilkudziesięciu godzin wcześniej z internetowych stron BIP resortu sportu, a dotyczący dofinansowania ze środków budżetu państwa zadań związanych z przygotowaniami zawodników kadr narodowych sportów olimpijskich do udziału w igrzyskach oraz w mistrzostw świata i Europy w roku 2017. Minister Finansów, jeszcze przed podziałem dotacji na sportowe związki, zmniejszył "kase na sport" o 13 milionów. Na rok 2017 wynosi ona 133 miliony 4584 tysiące złotych. Program zmian, przy dofinansowania sportów na rok 2017 przedstawiła Anna Kuder. Jednocześnie poinformowano, że na początku stycznia MSiT przedstawi kodeks dobrego zarządzania w związkach sportowych i stowarzyszeniach. Prace nad nim są już na ukończeniu, projekt jest aktualnie opracowywany przez specjalistów prawa sportowego przy współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.
Podczas spotkania przedstawicielka Polskiego Komitetu Olimpijskiego Marzenna Koszewska przedstawiła program "Solidarności Olimpijskiej", polegajacy na pozyskiwaniu międzynarodwych środków finansowwych oraz grantów przez związki sportowe w Polsce, i zachęcała wszystkich przedstwicieli sportów w naszym kraju, do udzialu w tym bardzo ciekawym projekcie. - To są naprawdę solidne wsparacia finansowe, należy się tylko dobrze przygotować i wypełnić formularze, i można sięgać po pieniądze - powiedziała pani Marzenna.
Całość omawianych w czwartek zmian znajdziemy w załączniku poniżej, teraz o najważniejszych jego punktach:
1. Warunki udzielania dofinansowania oraz wysokości dofinansowania - w składanej ofercie, związki muszą określić finansowy wkład własny w realizację zadania, jednak nie może być on mniejszy niż 2 procent przyznanej dotacji.
2. Wysokości kosztów pośrednich niezbędnych do wykonania zadania nie mogą przekroczyć – 15 % kosztów bezpośrednich przyznanej dotacji – w przypadku otrzymania przez PZS dotacji w wysokości do 5 milionów złotych, 10 % - przy dotacji powyżej 5 milionów złotych - do 8 milionów złotych, 7 % - w przypadku dotacji powyżej 8 milionów złotych.
3. Nie będzie trzeba składać wydruku KRS.
4. Szkolenie wg. indywidualnego programu możliwe będzie jedynie dla zawodników z grup szkolenia olimpijskiego A1 i A2, ale po uzyskaniu rekomendacji specjalnego zespołu i zatwierdzeniu jej przez Departament Sportu Wyczynowego.
5. Zobowiązuje się (związki sportowe – przy. red), aby do organizacji szkolenia wykorzystywać bazę sportową OPO COS.
6. Na organizację zgrupowań i konsultacji zagranicznych, potrzebna będzie pozytywna opinia specjalnego zespołu i akceptacja Dyrektora Sportu Wyczynowego.
7. Wszyscy zawodnicy zakwalifikowani do grup szkolenia olimpijskiego, zobowiązani są do przeprowadzania badań lekarskich w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej lub jego filiach.
8. Zaleca się, by badania diagnostyczne wykonywane były w Instytucie Sportu - Państwowym Instytucie Badawczym. Przy wykonaniu badań diagnostycznych w innych placówkach, jest obowiązek przesyłania wyników badań do Instytutu Sportu.
9. Związki sportowe mają obowiązek publikowania na swojej stronie internetowej aktualnego wykazu prowadzonych akcji szkoleniowych, zawierającego termin i miejsce każdej akcji oraz listę uczestników.
10. Wprowadzony został obowiązek współpracy z Komisją do Zwalczania Dopingu w Sporcie.
11. Jeżeli jedna osoba pełni w związku sportowym kilka funkcji, które są finansowane ze środków MSiT, dofinansowaniem może być objęta tylko jedna z tych funkcji!
12. Nie przewiduje się dofinansowania ze środków, dotacji wynagrodzenia dla urzędującego prezesa i wiceprezesa związku sportowego. Wynagrodzenie z tytułu pełnionej przez prezesa lub wiceprezesa innej funkcji w pzs nie podlega finansowaniu.
13. Jedno wynagrodzenie dla – albo sekretarz generalny albo dyrektor biura, lub dyrektor sportowy albo kierownik wyszkolenia.
14. Funkcji trenera kadry narodowej nie można łączyć z żadną inną funkcją w danym polskim związku sportowych.
15. Trener nie może pobierać wynagrodzenia z kilku podmiotów finansowanych przez MSiT.
16. Dofinansowanie wynagrodzenia trenera kadry narodowej, lekarza, terapeuty i psychologa w ramach więcej niż jednego programu zleconego przez MSiT, niezależnie od formy zatrudnienia (z wyłączeniem działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej) wymaga zgody Ministra.
16. Dofinansowanie wynagrodzenia lekarza, terapeuty i psychologa ze środków MSiT w więcej niż jednym PZS wymaga zgody Ministra.
17. Trenerzy kadr narodowych mają obowiązek uczestniczenia w szkoleniach organizowanych w ramach Akademii Trenerskiej, finansowanej ze środków MSiT.
Marek Kaczmarczyk, Rzecznik Prasowy PZPC