PREFEKTURA NARA ZAPRASZA POLSKICH CIĘŻAROWCÓW
Japończycy nie zasypiają gruszek w popiele. W świecie nagradzają bohaterów letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, a w dalekiej Japonii już trwają przygotowania do kolejnej olimpiady. Igrzyska w 2020 roku odbędą się w Tokio, przy tej okazji już teraz regiony Kraju Kwitnącej Wiśni promują się i zapraszają sportowców! Polskich – w tym ciężarowców - chętnie ugości u siebie Prefektura Nara!
W czwartek, 24 listopada, w Klubie Olimpijczyka Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, odbyło się spotkanie gości z japońskiej Prefektury Nara z przedstawicielami polskich związków sportowych i PKOl. Szczególnie wielkim szacunkiem podczas powitania przez delegatów z Japonii – Hiruyuki Yoshidę z General Creative Living Departament Nara Prefecutral Goverment i pana Koji Miharę z Sport Promotion Division Nara Prefecutural Goverment - obdarzona została członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich, pani Irena Szewińska. To właśnie w mieście XXXII Olimpiady 2020 – Tokio, rozpoczęła się jej fenomenalna kariera sportowa. Z tokijskich igrzysk pani Irena przywiozła trzy medale – złoty (sztafeta 4 x 100 m) i dwa srebrne (skok w dal i bieg na 200 m). Niedawno nasza najwybitniejsza sportsmenka została uhonorowana przez rząd Japonii Orderem Wschodzącego Słońca - Złote Promienie ze Wstęgą. Odznaczenie zostanie wręczone w styczniu. W komunikacie japońskiej ambasady napisano, że od czasu występu w igrzyskach w Tokio w 1964 roku pani Szewińska utrzymuje przyjacielskie relacje z przedstawicielami japońskiego sportu. Wielokrotnie aktywnie angażowała się w wydarzenia sportowe w tym kraju, m.in. w tokijski maraton i dzięki wieloletnim, bliskim relacjom z członkami Japońskiego Komitetu Olimpijskiego (JOC), przyczyniła się znacząco w rozwój przyjaźni polsko-japońskiej na niwie sportowej. My dodajmy – że w roku 1964 w Tokio, swój pierwszy złoty medal wywalczył Waldemar Baszanowski, a na podium (trzecie miejsca!) tokijskich igrzysk stawali także - Mieczysław Nowak, Marian Zieliński i Ireneusz Paliński.
Zaproszenie na spotkanie otrzymał wiceprezes PZPC ds. organizacyjnych Mariusz Jędra. Pan Hiruyuki Yoshida zachęcał przedstawicieli związków, w tym Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów – do skorzystania z oferty i wybrania Prefektury Nara jako miejsca ewentualnego przedolimpijskiego rekonesansu. Miasto Nara liczy półtora miliona mieszkańców, i znane jest m.in. ze znakomitych obiektów sportowych, a miejscowy Sport Camps należy do najnowocześniejszych w kraju. Goście z Nary zapewnili o wszechstronnej pomocy przy ew. pobycie u nich! Cały region prefekturalny znajduje się w środkowej części Japonii i jest jednym z najcieplejszych w Japonii. Średnie temperatury zimy wynoszą około 5 °C (z minimalnymi temperaturami około −10 °C). Lato jest ciepłe i wilgotne, z temperaturami około 25 °C w górach, do 35 °C w części północnej.
W roku 2002, przy okazji japońsko-koreańskiego Mundialu w Narze przebywała i trenowała jedna z reprezentacji. Wielkim atutem Prefektury Nara jest położenie i znakomita wręcz komunikacja. Szybki pociąg „Szinkansen” sprawia, że w Tokio jesteśmy w niecałe 3 godziny, w Kyoto w 50 minut, w Osace w godzinę i 20 minut, w Nagoi – w dwie i pół godziny. A samolotem – jeszcze szybciej. Pan Yoshida opowiedział historię z głównego dworca kolejowego w Narze, gdzie jeden z szybkich pociągów do Osaki (kursują co kilkanaście minut) miał spóźnienie…. 30 sekund. Dyrekcja portu kolejowego przepraszała za to każdego z pasażerów! W Narze jest też obiekt z pomostami, gdzie śmiało i na wysokim poziomie można trenować podnoszenie ciężarów. Treningowe pomosty usytuowane są w Nara Prefectural Kashihara Park. Nasz związek ma teraz bieżący kontakt z japońskimi przyjaciółmi, którzy z wielką otwartością przyjmą biało-czerwonych sztangistów u siebie! Dodajmy, że w czerwcu 2017, w Tokio rozegrane zostaną mistrzostwa świata juniorów do lat 20 w podnoszeniu ciężarów.
Marek Kaczmarczyk, Rzecznik Prasowy PZPC