KURSOKONFERENCJA TRENERÓW I INSTRUKTORÓW PZPC W SPALE
W piątek, 4 listopada, w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale, rozpoczęła się ostatnia w roku 2016 Kursokonferencja Trenerów i Instruktorów PZPC. W tym ważnym dla środowiska spotkaniu uczestniczy blisko setka szkoleniowców.
Zaplanowaną na trzy dni konferencję (spotkania, wykłady, prelekcje, prezentacje) otworzył Kierownik Wyszkolenia PZPC Bogusław Maliszewski. Po przywitaniu, szef szkolenia związku, zaprosił do stołu prezydialnego Koordynatora Sportu Młodzieżowego z Departamentu Sportu Wyczynowego MSiT Włodzimierza Pazika, wiceprezesa PZPC ds. organizacyjnych Mariusza Jędrę, wiceprezesa ds. sportowych Jerzego Nowaka i mgr. Paulinę Szyszkę – pracownika naukowego Zakładu Teorii i Technologii Treningu Sportowego z AWF Białej Podlaskiej. Pani Paulina jest głównym moderatorem ostatnie w roku 2016 roku Kursokonferencji Trenerów i Instruktorów PZPC. Gośćmi spotkania są medaliści olimpijscy – złoty z Monachium (1972) Zygmunt Smalcerz oraz brązowy z Meksyku (1968) Marek Gołąb. W kursokonferencji uczestniczy m.in. wiceprezes PZPC ds. sędziowskich i nowo wybrany szef lubelskich ciężarów Zdzisław Żołopa, a także były prezes PZPC Szymon Kołecki.
W pierwszym dniu (piątek) mieliśmy niezwykle ciekawe prelekcje z zakresu prawa sportowego, aktualnych problemów dotyczących dopingu w sporcie w Polsce i na świecie oraz o profesjonalnym monitoringu treningu sportowego. O systemie prawnym w nowoczesnym związku sportowym bardzo ciekawy wykład zaprezentował pan Tomasz Dauerman. Prowadzona przez niego od roku 2000 kancelaria świadczy pomoc prawną dla sportu i biznesu. Pan Tomasz wraz ze swoimi współpracownikami świadczy szeroko rozumiane doradztwo prawne w zakresie prawa sportowego. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i różnorodności prowadzonych spraw Kancelaria zyskała pozycję lidera w prawie sportowym, a z jej usług prawnych korzystają renomowane kluby sportowe, polskie związki sportowe, medaliści mistrzostw świata, Europy, olimpijczycy, trenerzy kadry narodowej i inne osoby związane z profesjonalnym lub amatorskim uprawianiem sportu. Pan Tomasz jest też oficjalnym lobbystą w parlamencie na rzecz środowisk sportowych.
Niezwykle interesującą prezentację w drugim punkcie piątkowego spotkania.zaprezentowała pani Paulina Szyszka z Zakładu Teorii i Technologii Treningu Sportowego AWF w Białej Podlaskiej. Zaprezentowała nowatorski elektroniczny program "eTrainer", za pomocą którego można śeldzić i prowadzić szkolenie zawodniczek i zawodników w podnoszeniu ciężrów. Program „eTrainer”, który powstał z inicjatywy i na zapotrzebowanie Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, to bardzo ciekawa propozycja dla trenerów.
Ostatnim prelegentem pierwszego dnia by Michał Rynkowski, dyrektor Komisji ds. Zwalczania Dopingu w Sporcie. Mówił o zagrożeniach prawnych oraz faktycznych związanych z naruszeniem przepisów antydopingowych. Żywa dyskusja wywiązała się przy wyjaśnieniu przez pana Michała bardzo przykrej sytuacji związanej z naszą dyscypliną przed igrzyskami w Rio de Janeiro, kiedy dwóch wysokiej klasy zawodników w podnoszeniu ciężarów wyjechało na igrzyska, bez zakończonej procedury badań antydopingowych.
Wszystkie prezentacje z kursokonferencji - zostaną wkrótce zamieszczone na stronach www.pzpc.pl!
W kuluarach żywo dyskutowano o sensacyjnej informacji jednej z radiowych stacji o tym, że resort sportu zamierza znacznie zmniejszyć w przyszłym roku nakłady na naszą dyscyplinę. W wiadomości była mowa o dotacji zmniejszonej nawet o 90 procent. Jeszcze przed spotkaniem, wiceprezes ds. organizacyjnych Mariusz Jędra oraz pełniąca obowiązki prezesa PZPC, sekretarz Generalna PZPC pan Halina Pikuła, konsultowali się w tej sprawie z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Nikt z MSiT nie potwierdził tych wiadomości.
P.S. Jeszcze w piątek, 4 listopada, kilka minut po ukazaniu się informacji dotyczących zmniejszenia finansowania PZPC przez MSiT w roku przyszłym, rozmawiałem z autorem materiału. Reporter Michał Dzienyński nie chciał powiedzieć, od kogo z MSiT uzyskał owe sensacyjne wiadomości. Jednocześnie zgodził się, że jego „news” nie został doprecyzowany o to, że ewentualne zmniejszenie dotacji obejmie jedynie grupy seniorskie. A o tym, w środowisku wiedzieliśmy od trzech miesięcy.
Marek Kaczmarczyk Rzecznik Prasowy PZPC