ZŁOTO NA KONIEC! NOWY TOMYŚL, WIELKIE DZIĘKI!
Tygodniowe święto podnoszenia ciężarów w Nowym Tomyślu zakończone Mazurkiem Dąbrowskiego. W ostatniej kategorii wagowej mistrzostw - + 94 kg juniorów U17 złoty medal wywalczył zawodnik klubu Wisła Puławy Jakub Węgrzyn. Biało-czerwoni zdobyli 13 medali – tyle samo, ile przed rokiem w Szwecji!
14. Mistrzostwa Europy do lat 17 oraz 3. Mistrzostwa Europy do lat 15 przeszły do historii. Lepszego końcowego akordu wyobrazić sobie nie można było! Oto w ostatniej kategorii wagowej imprezy - + 94 kg mistrzem Europu został Kuba Węgrzyn, jeden z najbardziej obiecujących zawodników młodego pokolenia. Czekaliśmy na to upragnione złoto cały tydzień, mieliśmy na nie realne szanse, jednak to inni stawali na najwyższym stopniu podium. Do ostatniego dnia. Gratulacje dla zawodnika, dla trenerów – Wojciech Geska, Marcina Lampe, Bartosza Ostrowskiego oraz szkoleniowca klubowego z Puław Witolda Guza. W dwuboju nasz zawodnik uzyskał 336 kg i wyprzedził o kilogram Lalajana Warazdata z Armenii – 335 kg (155 kg + 181 kg). Trzecie miejsce zajął Nikołaj Panaiotidi z Rosji 327 kg (152 kg + 175 kg).
To była świetna promocja ciężarów i sportu! Gratulacje i podziękowania należą się szefowi Komitetu Organizacyjnego, wiceprezesowi PZPC ds. sportowych Jerzemu Nowakowi.
Wysokie oceny za przygotowanie turnieju nie są kurtuazją. Nowy Tomyśl na długo pozostanie we wspomnieniach najsilniejszej młodzieży Europy! To były bardzo udane mistrzostwa, zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym. Świadczą o tym rezultaty, uzyskiwane przez najlepszych na pomoście w poszczególnych kategoriach oraz komplementy, jakie mogliśmy usłyszeć od gości z całego kontynentu. A przecież miasto w tej materii było absolutnym debiutantem!
Nigdy wcześniej w żadnej dyscyplinie nie organizowano w Nowym Tomyślu sportowych zawodów takiej rangi! Dlatego wszystkim, którzy w znaczący i mniej znaczący sposób, przyczynili się do zorganizowania tych mistrzostw – należą się szczere gratulacje i słowa podziękowań. Nowy Tomyśl, Wielkopolska i nasz kraj pokazał w czasie tych zawodów swoją pozytywną, miłą i przyjazną twarz! Wielką życzliwość okazali mieszkańcy miasta, z serdecznością odnoszący się do kilkuset młodych ludzi wędrujących często po uliczkach tego urokliwego wielkopolskiego grodu.
A przecież mieliśmy obawy. O wszystko! Że hotele nie aż takie ekstra, albo nawali transport, nie przypadnie do gustu wyżywienie, że w Nowym Tomyślu nudno i nie ma co robić. Nic z tych rzeczy! Wszystko funkcjonowało, jak trzeba. Gorąca atmosfera panowała w hali, i to nie tylko przez wysokie temperatury i piękna końcówkę lata. Było gorąco – bo poziom sportowy turnieju okazał się niezwykle wysoki.
Z zadania znakomicie wywiązali się wolontariusze, obsługa techniczna, nakładacze, dzięki świetnej pracy arbitrów smakowaliśmy w hali Młodzieżowego Centrum Podnoszenia Ciężarów wielką imprezę w olimpijskiej dyscyplinie! Szacunek należy się panom - Piotrowi Buczkowi i Bogusławowi Mokranowskiemu za prowadzenie rywalizacji na najwyższym poziomie światowym. Nikt nie ma takiej pary w ciężarach!
Świetnie przygotowany został obiekt, a mająca prawie 40 metrów, efektowna „ścianka” mistrzostw, została uznana na wzór dla innych organizatorów imprez pod egidą EWF (Europejska Federacja Podnoszenia Ciężarów). Mówił o tym sekretarz generalny tej organizacji Hasan Akkus.
Ale wróćmy do spraw sportowych. Gdy zdobywa się 13 medali w U15 i U17, trudno występ uznać za zły! Wręcz przeciwnie, pokazaliśmy, że bardzo mocno liczymy się w Europie w najmłodszych kategoriach wiekowych. Znakomicie, że rzutem na taśmę udało się wywalczyć w Nowym Tomyślu złoty medal! Przed rokiem, w szwedzkiej Landskronie, Mazurka Dąbrowskiego grano go dla biało-czerwonych aż czterokrotnie. Ale nie narzekajmy. Nasze medalowe aspiracje w zawodach nowotomyskich zostały bardzo rozbudzone właśnie przed rokiem. Młodzież przywiozła aż 13 medali – przypomnijmy je - młodziczki – medale srebrne: Karolina Hyla (Gryf Bujny) kat. 58 kg, medale brązowe: Milena Rutkowska (CLKS Mazovia Ciechanów) w kat. 63 kg, Martyna Komorowska (Promień Opalenica) w kat. + 69 kg, młodzicy – medale złote: Bartłomiej Adamus (Opocznianka Opoczno) w kat. 69 kg, Patryk Bęben (CLKS Mazovia Ciechanów) w kat. 77 kg, medale brązowe – Filip Drwal (Lechia Sędziszow Młp.) w kat. 94 kg juniorki – medale złote: Sylwia Oleśkiewicz (LKS Omega Kleszczów) w kat. 44 kg, medale srebrne – Magdalena Karolak (Włókniarz Konstantynów) w kat. + 69 kg, juniorzy - medale złote: Kacper Badziągowski (Tarpan Mrocza) w kat. 77 kg – 304 kg, medale srebrne: Piotr Kudłaszyk (Budowalni Nowy Tomyśl) w kat. 62 kg, Mateusz Skulimowski (MULKS Zirve Terespol) w kat. 85 kg, Jakub Węgrzyn (Wisła Puławy) w kat. + 94 kg.
A medale w Nowym Tomyślu zdobywali - młodziczki - kat. 58 kg - Paulina Rutkowska (CLKS Mazovia Ciechanów) – brązowy, kat. 63 kg - Milena Rutkowska (CLKS Mazovia Ciechanów) srebrny, kat. 69 kg - Oliwia Średzińska (LKS Horyzont Mełno) – brązowy, kat. + 69 kg – Martyna Komorowska (Promień Opalenica) – brązowy, młodzicy U15 - kat. 56 kg - Martin Stasik (Budowlani Całus Nowy Tomyśl) – brązowy, kat. 85 kg - Łukasz Hyla (LUKS Gryf Bujny) – srebrny, kat. + 94 kg – Olaf Pasikowski (LUKS Gryf Bujny); juniorki mlodsze U17 – kat. + 69 kg Magdalena Karolak (Włókniarz Konstantynów) – medal brązowy; juniorzy młodsi U17 - kat. 69 kg - Piotr Kudłaszyk (Budowlani Całus Nowy Tomyśl) – srebrny, kat. 77 kg - Patryk Bęben (CLKS Mazovia Ciechanów) – brązowy, kat. 85 kg - Jakub Michalski (KPC Górnik Polkowice) – srebrny, kat. 94 kg – Paweł Szmeja (Narew Pułtusk) – brązowy, kat. + Jakub Węgrzyn (KS Wisła Puławy) – złoty.
Kilka słów o rywalizacji w innych kategoriach w ostatnim dniu imprezy. Wysyp rekordów Europy mieliśmy wśród najcięższych młodzików (kat. + 94 kg). Poprawiano je aż 12 razy, a jednym z autorów był zdobywca 11 krążka dla Polski, sztangista klubu Gryf Bujny – Olaf Pasikowski. Jego najlepsze wyniki to – rwanie131 kg, podrzut – 143 kg i w dwuboju 274 kg. Pięć więcej uzyskał srebrny medalista Gruzin Tornike Tabatadze (279 kg), a aż 20 kg więcej – mistrz Europy Bułgar Wasyl Marinow (294 kg). Drugi z naszych zawodników – Jakub Zieliński (MAKS Tytan Oława) uplasował się na pozycji szóstej w dwuboju – 256 kg (120 kg + 136 kg).
Efektownie startowała w kat. + 69 kg Magdalena Karolak (Włókniarz Konstantynów). Zdobyła brązowy medal, na sześć podejść, ubiegłoroczna wicemistrzyni Europy do lat 15 zaliczyła cztery – po dwa w rwaniu i w podrzucie. Rwanie – 89 kg, 93 kg i nieudana próba na 96 kg. Dostała za to „mały” zloty krążek, w podrzucie miała nad głową najpierw 111 kg, następnie 116 kg, atak na 121 nie powiódł się, ale to tylko kwestia czasu. W dwuboju Magda uzyskała 209 kg. Druga z naszych reprezentantek – Małgorzata Kożuchowska (AKS Myślibórz) była 7. z wynikiem 160 kg (69 kg + 91 kg).
Marek Kaczmarczyk, Rzecznik Prasowy PZPC
Fot. Norbert Kowalewski