ATENY 2004 - NASZ KOCHANY WRÓBELEK Z JELEŚNI
Do stolicy Grecji pojechała siedmioosobowa reprezentacja ciężarowa – dwie kobiety: Aleksandra Klejnowska i Agata Wróbel oraz pięciu mężczyzn: Krzysztof Szramiak, Tadeusz Drzazga, Robert Dołęga, Grzegorz Kleszcz, Paweł Najdek. Medalowe tradycje olimpijskie trwające od 1956 roku podtrzymała Agata Wróbel. Była w Atenach trzecia w kat. + 75 kg.
Na XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie (13-29 sierpnia 2004) ciężarowa reprezentacja Polski wyglądała następująco – kobiety – kat. 58 kg Aleksandra Klejnowska (WLKS Siedlce Nowe Iganie), kat. + 75 kg Agata Wróbel (Czarni-Góral Żywiec), mężczyźni – kat. 77 kg Krzysztof Szramiak (Budowlani Opole), kat. 94 kg Tadeusz Drzazga (Mazovia Ciechanów), kat. 105 kg Robert Dołęga, kat. + 105 kg Grzegorz Kleszcz (Start Otwock) i Paweł Najdek (Okęcie Warszawa). Trenerem kadry kobiet był Ryszard Soćko, mężczyzn – Ryszard Szewczyk, w jury zasiadał Janusz Przedpełski, lekarz – Jarosław Krzywański, masażysta: Piotr Jakubowski. Wiele okoliczności sprawiło, że w Atenach nasza sztanga nie miała aż tak wielkiej mocy. Jedna nadzieje na podtrzymanie medalowych tradycji, sięgających 1956 roku i Marina Zielińskiego, była pod Akropolem Agata Wróbel. Chociaż i jej z coraz większym trudem przychodziło bronić pozycji jednej z liderek światowych kategorii superciężkiej pań. O medalach wśród mężczyzn nikt nie marzył. Nasza najwybitniejsza sztangistka w historii nie zawiodła – po walce została trzecią zawodniczką igrzysk. Po srebrze w Sydney w roku 2000, Agata dołożyła drugi krążek olimpijski do kolekcji. Jej wynik w Atenach to 290 kg (130 kg + 160 kg). Aleksandra Klejnowska – podobnie jak w Australii – w Atenach także na piątej pozycji – 220 kg (97,5 kg + 122,5 kg). Najlepszy w męskim gronie występ zanotował Paweł Najdek – w porównaniu z występem w Sydney, poprawił się w stolicy Grecji o jedno miejsce – zajął szóstą pozycję – 430 kg (190 kg + 240 kg). Dziesiąty był Grzegorz Kleszcz w kat. 105 kg – 415 kg (190 kg + 225 kg), trzynasty Tadeusz Drzazga w kat. 94 kg – 370 kg (170 kg + 200 kg). Krzysztof Szramiak (kat. 77 kg) i Robert Dołęga (kat. 105 kg) nie zostali sklasyfikowani w dwuboju.
MareK
- Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
- Reprezentacje wystawiły 202 narodowe komitety olimpijskie.
- Rozegrano 301 konkurencji w 28 dyscyplinach.
- W igrzyskach udział wzięło 11 099 sportowców.
- Igrzyska otworzył prezydent Grecji Konstantinos Stefanopulos.
- Przyrzeczenie składał pływak Zoi Dimoschaki.
- Znicz zapalił mistrz olimpijski z Atlanty w windsurfingu Nikos Kaklamanakis.
- Ateny zostały wybrane jako organizator Igrzysk w 5 września 1997 na 106. sesji MKOl w Lozannie w Szwajcarii. kontrkandydatami Aten były miasta - Buenos Aires, Kapsztad, Rzym i Sztokholm.
- Na pływalni emocji dostarczała rywalizacja takich gwiazd jak Amerykanin Michael Phelps, Australijczyk Ian Thorpe czy Holender Pieter van den Hoogenband.
- Phelps zapowiadał pobicie rekordu Marka Spitza (siedem złotych medali podczas IO '72), ale się nie udało. Zdobył 6 złotych medali, dołożył do nich 2 brązowe i stał się tym samym drugim w historii (po Aleksandrze Ditiatinowie) sportowcem, który na jednych igrzyskach zdobył 8 medali.
- Największy konkurent Phelpsa, Ian Thorpe musiał zadowolić się 4 medalami (2 złote, 1 srebrny, 1 brąz).
- Nasza pływaczka Otylia Jędrzejczak zdobyła 3 medale (1 złoty, 2 srebrne). Był to najlepszy występ polskiego pływaka w historii igrzysk.
- Na stadionie olimpijskim Brytyjka Kelly Holmes wygrała biegi na 800 m i 1500 m i stała się trzecią lekkoatletką w historii, która tego dokonała.
- Składająca się z największych gwiazd zawodowej ligi NBA, reprezentacja USA zdołała wywalczyć jedynie brązowy medal. Amerykanie ulegli w półfinale późniejszym triumfatorom turnieju, Argentyńczykom.
- Turniej bokserski zdominowali Kubańczycy, którzy w 11 kategoriach wagowych zdobyli 5 złotych i 2 srebrne medale.
- Ateny będziemy pamiętać również jako igrzyska walki z dopingiem. Po raz pierwszy w historii letnich igrzysk odebrano 4 złote medale za doping. Wielu sportowców zrezygnowało z udziału w igrzyskach pod różnymi pretekstami. W sumie na 3000 testów antydopingowych, 25 okazało się pozytywnych.
- 202-osobowa reprezentacja Polski nie zaliczyła ateńskich igrzysk do udanych. Tylko 10 medali (3 złote, 2 srebrne i 5 brązowych) - to najsłabszy wynik od igrzysk w Melbourne w 1956 roku. Klasę potwierdziły jedynie gwiazdy polskiego sportu. Oprócz Otylii Jędrzejczak i Roberta Korzeniowskiego po tytuły mistrzów olimpijskich sięgnęli wioślarze Robert Sycz i Tomasz Kucharski. Nie zawiedli zdobywcy brązowych medali: florecistka Sylwia Gruchała, sztangistka Agata Wróbel, kajakarki Aneta Pastuszka i Beata Sokołowska-Kulesza oraz żeglarz Mateusz Kusznierewicz. Jedyną medalową niespodzianką był brązowy medal Anny Rogowskiej w skoku o tyczce.
- Klasyfikacja medalowa: 1. USA 103 (36, 29, 28), 2. Chiny 63 (32, 17, 14), 3. Rosja 92 (27, 27, 38)… 23. Polska 10 (3,2,5).
- „Polskie” medale w Atenach - złote: Otylia Jędrzejczak – pływanie, 200 m stylem motylkowym; Robert Korzeniowski – chód na 50 km; Tomasz Kucharski, Robert Sycz – wioślarstwo, dwójka podwójna wagi lekkiej; srebrne medale: Otylia Jędrzejczak – pływanie, 100 m stylem motylkowym; Otylia Jędrzejczak – pływanie, 400 m stylem dowolnym; brązowe medale: Sylwia Gruchała – szermierka, floret indywidualnie; Mateusz Kusznierewicz – żeglarstwo, klasa Finn; Anna Rogowska – skok o tyczce; Agata Wróbel – podnoszenie ciężarów, waga ciężka; Aneta Pastuszka, Beata Sokołowska-Kulesza – kajakarstwo, dwójka na 500 m.
Źródło: www.pkol.pl, www.olympic.org, „Z kart historii polskiej sztangi” Zb. Gorlewski, J. Sacharuk.
Fot. www.olympic.org
Fot. Jan Rozmarynowski