ATLANTA 1996 - MEDALOWE TRADYCJE PODTRZYMANE! ANDRZEJ COFALIK NIE ZAWIÓDŁ!
W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku polskie ciężary miały swój słabszy czas. Na igrzyska w Atlancie (1996) pojechała pięcioosobowa ekipa, olimpijskie medalowe tradycje podtrzymał Andrzej Cofalik, który w kat. 83 kg przegrał tylko ze znakomitościami – Pyrrosem Dimasem z Grecji i Marckiem Husterem z Niemiec.
Do miasta Coca-Coli, na XXVI igrzyska olimpijskie pojechali – Marek Gorzelniak, kat. 54 kg, Śląsk Wrocław), Wojciech Natusiewicz (kat. 64 kg, Budowlani Koszalin), Andrzej Cofalik (kat. 83 kg, Śląsk Tarnowskie Góry), Marek Maślany (kat. 91 kg, Śląsk Tarnowskie Góry), Dariusz Osuch (kat. 108 kg, Światowit Myszków). To skład optymalny, taki na jaki wtedy stać było polskie ciężary. Nasza pozycja na arenie międzynarodowej z różnych względów nie była wówczas wysoka. Medalowe nadzieje wiązaliśmy w Atlancie z występem Andrzeja Cofalika w kat. 83 kg. Znany z ogromnej waleczności popularny „Cofal” nie zawiódł, walcząc z takim tuzami światowej sztangi jak obrońca tytułu z Barcelony – Grek Pyrros Dimas czy Niemiec Marc Huster, zdołał podtrzymać medalowe tradycje naszych ciężarowców i wywalczył olimpijski brązowy medal! Jego wynik to 372,5 kg (170 kg + 202,5 kg). Dimas zdobył swój drugi olimpijski złoty krążek! Z pozostałych Polaków w Atlancie najwyżej w klasyfikacji znalazł się Dariusz Osuch – ósme miejsce (8) w wadze 108 kg – 392,5 kg (177,5 kg + 215 kg), jedenasty (11) w wadze 91 kg był Marek Maślany – 370 kg (165 kg + 205 kg), trzynasty (13) w kat. 54 kg Marek Gorzelniak – 245 kg (107,5 kg + 137,5 kg) i dwudziesty pierwszy (21) w kat. 64 kg Wojciech Natusiewicz – 282,5 kg (122,5 kg + 160 kg).
MareK
- Ceremonia otwarcia Igrzysk XXVI Olimpiady w Atlancie odbyła się 19 lipca 1996, olimpijskie zmagania zakończyły się 4 sierpnia.
- Rozegrano 271 konkurencji w 26 dyscyplinach.
- W igrzyskach udział wzięło 10318 sportowców, 6806 mężczyzn i 3512 kobiet.
- Igrzyska otworzył prezydent USA Bill Clinton.
- Przyrzeczenie złożyła koszykarka Teresa Edwards.
- Znicz zapalił bokser Muhammad Ali.
- W Atlancie sportowcy zmagali się w nowych konkurencjach: siatkówce plażowej, kolarstwie górskim i piłce nożnej kobiet oraz w softballu.
- Stadion olimpijski Centennial Olympic Stadium (85 tysięcy widzów) - powstał specjalnie na igrzyska. Jego budowa rozpoczęła się w 1993 roku i udało ją się ukończyć w maju 1996 niedługo przed olimpijskimi zmaganiami. Odbywały się tam ceremonie otwarcia i zamknięcia, a także zawody lekkoatletyczne. Po zakończenia paraolimpiady stadion przekazano baseballistom Atlanta Braves, po przebudowie funkcjonuje jako Turner Field.
- Przyznanie Atlancie organizacji igrzysk w 100-lecie ich ery nowożytnej uznane zostało za spore nieporozumienie. Wielkim przegranym głosowania w MKOl. zostały Ateny.
- Igrzyska w Atlancie ze względu na problemy z komunikacją i transportem były męczące dla sportowców. Sportowcy, trenerzy i dziennikarze spędzali wiele godzin w samochodach przenosząc się z jednej areny na drugą, a odległości były bardzo duże.
- Chorąży reprezentacji Rosji Aleksandr Karelin pełnił tę funkcje w trzech reprezentacjach. W Seulu (1988) niósł flagę ZSRR, w Barcelonie (1992) - Wspólnoty Niepodległych Państw, w Atlancie (1996) - Rosji.
- Sportowymi bohaterami byli lekkoatleci – sprinterzy: Donovan Bailey (USA) - wygrał bieg na 100 m w znakomitym czasie 9,84, Michael Johnson (USA), trzykrotnie pierwszy - w biegu na 200 m z rekordem świata 19,32, w biegu na 400 m i w sztafecie 4 x 400 metrów, Francuzka Marie Jose Perec - złota medalistka na 400 m z Barcelony, w Atlancie wygrała biegi na 200 i 400 m.
- Amerykański lekkoatleta (sprinter, skoczek w dal) Carl Lewis zdobył swój 9 złoty medal olimpijski! Tym razem święcił triumf w skoku w dal.
- Amerykańska pływaczka Amy Van Dyken zdobyła cztery złota olimpijskie, w tym dwa indywidualne. Irlandka Michelle de Bruin, zdobywa trzy złota i jeden brąz (wszystkie medale indywidualne).
- Pływacki dublet na 50 i 100 m dow. Zaliczył znakomity Rosjanin Aleksandr Popow. Po igrzyskach raniony nożem na ulicy w Moskwie, z trudem uratował życie, a cztery lata później znowu wystartował na igrzyskach (Sydney 2000) i zdobył srebrny medal.
- Brytyjski wioślarz Steve Redgrave zdobył swój czwarty (z pięciu) złoty medal na kolejnych igrzyskach z rzędu. Jest to absolutny rekord.
- Po trzecie złoto w karierze sięgnął w ciężarach „Kieszonkowy Herules” – Turek Naim Suleymanoglu.
- W nocy z 26 na 27 lipca w Centennial Park w centrum Atlanty wybuchła bomba, 2 osoby zginęły, 112 było rannych.
- Wagę ciężką w turnieju zdominował kubański kolos Felix Savon.
- Pierwszy złoty medal igrzysk trafił do strzelającej z karabinka sportowego Renaty Mauer.
- Seria sukcesów naszych zapaśników stylu klasycznego – złoto zdobyli: Włodzimierz Zawadzki w wadze do 62 kg, Ryszard Wolny w wadze do 68 kg i Andrzej Wroński, który wygrał kategorię do 100 kg. Jacek Fafiński musiał zadowolić się srebrem.
- Na tatami tytuł mistrza olimpijskiego wywalczył Paweł Nastula, w akwenie żeglarz Mateusz Kusznierewicz i w chodzie na 50 km Robert Korzeniowski.
- Paweł Nastula w kategorii do 95 kilogramów nie miał sobie równych, a jego walkę w półfinale z Brazylijczykiem Miguelem okrzyknięto jako jedną z piękniejszych na całych igrzyskach.
- Artur Partyka do brązu z Barcelony, w Atlancie dodał srebro.
- Honor polskich ciężarowców obronił Andrzej Cofalik. Zdobył brązowy medal w kategorii wagowej do 83 kilogramów.
- Siedem złotych krążków, pięć srebrnych i pięć brązowych dało Polsce awans z miejsca 19. W Barcelonie na 11. w Atlancie.
- W klasyfikacji medalowej najlepsi w Atlancie byli gospodarze 101 medali – 44 złote, 32 srebrne i 25 brązowych, przed Rosją – 63 (26, 21, 16) i Niemcami – 65 (20, 18, 27).
- „Polskie” medale w Atlancie – złote: Robert Korzeniowski – chód na 50 km; Mateusz Kusznierewicz – żeglarstwo, klasa Finn; Renata Mauer – strzelectwo, karabinek pneumatyczny; Paweł Nastula – judo, waga półciężka; Ryszard Wolny – zapasy w stylu klasycznym, waga lekka; Andrzej Wroński – zapasy w stylu klasycznym, waga ciężka; Włodzimierz Zawadzki – zapasy w stylu klasycznym, waga piórkowa; srebrne medale: Jacek Fafiński – zapasy w stylu klasycznym, waga półciężka; Artur Partyka – skok wzwyż; Mirosław Rzepkowski – strzelectwo, rzutki "skeet"; Aneta Szczepańska – judo, waga średnia; Piotr Kiełpikowski, Adam Krzesiński, Jarosław Rodzewicz, Ryszard Sobczak – szermierka, floret drużynowo; brązowe medale: Andrzej Cofalik – podnoszenie ciężarów, waga półciężka; Piotr Markiewicz – kajakarstwo, jedynka na 500 m; Renata Mauer – strzelectwo, karabinek standard; Józef Tracz – zapasy w stylu klasycznym, waga półśrednia; Iwona Dzięcioł, Katarzyna Klata, Joanna Nowicka – łucznictwo, drużynowo.
Źródło: www.pkol.pl, www.olympic.org, „Z kart historii polskiej sztangi” Zb. Gorlewski, J. Sacharuk.
Fot. www.olympic.org