22. MP SENIOREK. JOANNA ŁOCHOWSKA NAJLEPSZA W MAKOWIE MAZOWIECKIM
Po raz trzeci w historii, a drugi z kolei – w Makowie Mazowieckim rozegrane zostały 22. Mistrzostwa Polski Kobiet. W jednodniowym turnieju wystąpiło 56 zawodniczek. Trzeci raz z rzędu najlepszą zawodniczką MP seniorek została Joanna Łochowska, złota medalistka kat. 58 kg. Historyczny tytuł dla Legii Warszawa - Ola Mierzejewska królową kat. + 75 kg.
W jedenastogodzinym turnieju w kat. 48 kg wystąpiło 12 zawodniczek, w kat. 53 kg – 6, w kat. 58 kg – 9, w kat. 63 kg – 10, w kat. 69 kg – 6, w kat. 75 kg – 7 i w kat. + 75 kg – 6. W wadze najlżejszej faworytka – Agnieszka Zacharek (AKS Białogard) nie zawiodła – ale dodajmy od razu – zadanie miała ułatwione. Nie startowała bowiem w tej wadze obrończyni tytułu Wioleta Jastrzębska (WLKS Siedlce). W tym roku panie postanowiły zamienić się kategoriami. Agnieszka dźwigała nie w 53 kg jak w 2014, a Wioleta – odwrotnie, w sobotę widzieliśmy ją nie w 48 kg, a w wadze 53 kg! Mistrzyni Europy z Kłajpedy do lat 23 w najlżejszej kategorii - w dwuboju uzyskała 154 kg, i to był kilogram niej niż na Litwie, gdy zdobywała młodzieżowe złoto ME. Agnieszka miała udane cztery podejścia – w rwaniu na 65 i 68 kg, 71 kg spadło jej za plecy. W podrzucie zaś – 83 kg i 86 kg, zatrzymała się na 88 kg. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Feledyn (KS Wisła Puławy) 139 kg (58 kg + 81 kg), brąz (pierwszy medal MP w gronie seniorek!!!) dla Sylwii Oleśkiewicz (LKS Omega Kleszczów) – 136 kg (62 kg + 74 kg) i rekordy życiowe! Przed rokiem w wadze tej na makowskim pomoście, w 21. MP seniorek triumfowała.... Wioleta Jastrzębska (WLKS Siedlce) z wynikiem o... 11 kg lepszym. W sobotę sztangistka ta zgłosiła się do rywalizacji w kat. 53 kg. A w niej przed rokiem zwyciężyła... Zacharek. Zawodniczka WLKS Siedlce zaliczyła w dwuboju 162 kg (73 kg + 89 kg) i jest rezultat lepszy od dwubojowego ciężaru ubiegłorocznej mistrzyni o.... 13 kilogramów. Drugiem miejsce w Makowie zajęła niedawna koleżanka z klubowego zespołu Wiolety – Kinga Mróz – teraz sztangistka nowego ośrodka ciężarowego w Siedlcach SKS Feniks. To był pierwszy – ale nie jedyny w tej imprezie - medal dla tego klubu w MP seniorek 2015. Wynik Kingi – 156 kg (71 kg + 85 kg), a także brązowej medalistki Marleny Polakowskiej (POM Iskra Piotrowice) 154 kg (70 kg + 84 kg) i czwartej – Aleksandry Pepłowskiej (CLKS Mazovia Ciechanów) – to rezultaty lepsze od ubiegłorocznego wyniku 149 kg, który Agnieszce Zacharek dał złoty medal MP 2014!
Bardzo dobre dźwiganie zaprezentowała w wadze 58 kg jedna z naszych najlepszych sztangistek ostatnich lat – Joanna Łochowska (UKS Zielona Góra). W Makowie wywalczyła złoto MP seniorek nr 6 w swojej kolekcji wartościowym wynikiem – 206 kg w dwuboju (94 kg + 112 kg). Taki ciężar na tegorocznych listach rankingowych na świecie lokuje ją w okolicach 10-12 miejsca. Przed rokiem Joanna w MP w Makowie uzyskała 204 kg – teraz dwa kg nadrobiła w rwaniu. Drugie miejsce w tej wadze dla Katarzyny Kraski 178 kg (78 kg + 100 kg), a trzecie dla Agaty Rok (SKS Feniks Siedlce) – taki sam wynik, ale większa waga ciała. - Przyjechałam do Makowa, by się ciężarami bawić. Chciałam się sprawdzić i odpowiedzieć na pytanie – na co mnie stać aktualnie, na tym etapie treningu. Można wiele jeszcze poprawić, ale cieszy mnie na przykład wynik z rwania, bo dziewięćdziesiąt cztery kilogramy to mój rekord życiowy – powiedziała Joanna dziennikarzowi portalu Polska Kadra TV. Dodajmy, że 206 kg w tej wadze dawało srebrny medal podczas kwietniowych ME w Tbilisi. Joasia zdecydowanie zwyciężyła w punktacji Sinclaira na najlepszą zawodniczkę MP. Wygrywała w tej klasyfikacji także w roku 2013 i 2014! Wielkie gratulacje!
W „telewizyjnej” kategorii (bezpośrednia relacja z rywalizacji w tej wadze w TVP Sport) – czyli w kat. 63 kg, emocji jakby mniej niż się spodziewaliśmy. Po rwaniu na czele znajdowała się Marieta Gotfryd (MAKS Tytan Oława) z ciężarem 85 kg. Wyrwała tyle w pierwszej próbie, pozostałe dwie na 88 kg nie były udane. Jedna z najbardziej zasłużonych i utytułowanych polskich sztangistek do Makowa przyjechała po swój 15 medal dwubojowych MP seniorek w karierze! Po rwaniu wszystko szło zgodnie z planem. Marieta wyprzedzała o kilogram Aleksandrę Klejnowską-Krzywańską (najlżejsza zawodniczka w stawce – 59,6 kg) oraz o trzy Aleksandrę Michalską (KPC Górnik Polkowice) i Katarzynę Ostapską (MAKS Tytan Oława). W podrzucie dobra karta z rwania Mariecie się odwróciła. Nie udało się jej trzykrotnie podrzucić 103 kg. Wykorzystała to Aleksandra - za drugim razem (pierwsza próba na 106 kg), podrzuciła 110 kg i po raz 11. w karierze zdobyła złoto MP seniorek! Bardzo dzielnie walczyła ubiegłoroczna mistrzyni kraju w tej kategorii – Katarzyna Ostapska. Także multimedalistka MP, w ostatnim roku mniej trenuje, mimo tego, w Makowie potrafiła sięgnąć po srebro – 186 kg (80 kg + 106 kg). Trzecie miejsce zajęła nadzieja naszej kobiecej sztangi Ola Michalska – 180 kg (82 kg + 98 kg). - Ostatnio miałam trochę klopotów zdrowotnych, więc te moje treningi nie wyglądały tak jak powinny. Pojawiło się osłabienie organizmu. Moja optymalna waga ciała, to okolice sześćdziesięciu kilogramów, więc w Makowie nic nie zbijałam. Szykuję się na Houston, tam będę w formie optymalnej – powiedziała po starcie Aleksandra Klejnowska-Krzywańska.
Siedem zawodniczek wystąpiło w kat. 75 kg – pierwszy tytuł mistrzyni Polski seniorek dla klubu SKS Feniks Siedlce wywalczyła Katarzyna Lisewska – 210 kg (97 kg + 113 kg), tym samym obroniła pozycję nr 1 w tej wadze sprzed roku. Wicemistrzynią kraju, podobnie jak w 2014, została Kinga Kaczmarczyk (MAKS Tytan Oława) – 180 kg (80 kg + 100 kg), a trzecie miejsce zajęła Dorota Kubica (LKS Dobryszyce) 160 kg (66 kg + 94 kg). W przedostatniej kategorii tegorocznych MP – 69 kg w gronie 6 zawodniczek najbardziej interesowała dyspozycja Patrycji Piechowiak (Budowlani Nowy Tomyśl). Trener kadry narodowej Ireneusz Pepłowski podczas zbliżających się mistrzostw świata w Houston liczy na udane występy także i tej sztangistki. Patrycja w rwaniu zaliczyła trzy podejścia – na 93 kg, 96 kg oraz 98 kg i do podrzutu przystępowała z 8 kg przewagi nad drugą Jolantą Wiór (GKS Andaluzja Piekary Śląskie) oraz 21 kg nad - obok Dominiki Tomkowskiej z Mazovii Ciechanów - najmłodszą w stawce Marią Wrzosek (MLKPC Sokołów Podlaski). W podrzucie też wszystko zgodnie z przewidywaniami – zawodniczka Budowlanych w ostatniej próbie podrzuca 115 kg i z wynikiem 213 kg w dwuboju pewnie sięga po krajową koronę w tej wadze. Srebrny krążek dla Wiór – 195 kg (90 + 105 kg), brąz dla Wrzosek – 172 kg (77 kg + 95 kg). Patrycja obroniła tytuł sprzed roku, w sobotę, w porównaniu z wynikiem z 2014 mamy poprawę o 4 kg. Cieszy, że brązowa medalistka - młodziutka przecież - Marysia Wrzosek, powoli zaczyna liczyć się także w gronie seniorek!
Na koniec turnieju oglądaliśmy walkę w najcięższej z kategorii – +75 kg, i doszło tu do ciekawej rywalizacji obrończyni tytułu sprzed roku Sabiny Bagińskiej (WKS Śląsk Wrocław), brązowej medalistki ME U23 Aleksandry Mierzejewskiej (Legia Warszawa), wielokrotnej mistrzyni kraju Ewy Mizdal-Usowskiej (Unia Hrubieszów) oraz dawno nie widzianej na pomostach Małgorzaty Wiejak (CWZS Zawisza Bydgoszcz). To była najbardziej emocjonująca odsłona tych mistrzostw i znakomita walka na kilogramy na pomoście. No i wydarzenie doprawdy epokowe – oto Ola Mierzejewska wywalczyła dla Legii Warszawa po raz pierwszy w historii tego niezwykle zasłużonego dla polskich ciężarów klubu – tytuł mistrzyni Polski seniorek!
Po rwaniu Aleksandra była na miejscu drugim – 102 kg, a prowadziła Małgorzata Wiejak – 104 kg. Trzecia – Ewa Mizdal-Usowska zaliczyła 98 kg. Porywającą walkę zaprezentowały panie w podrzucie – tu najlepiej radziła sobie Bagińska - 129 kg, Ola podrzuciła dwa kg mniej, ale to wystarczyło do osiągnięcia życiowego sukcesu! W dwuboju zawodniczka Legii uzyskała 229 kg, drugie miejsce zajęła Małgorzata Wiejak – 228 kg, brąz – Sabina Bagińska – 226 kg.
Impreza – tak jak przed rokiem – organizacyjnie bardzo udana. A sportowo? Makowianin z zamieszkania, trener kadry kobiet Ireneusz Pepłowski ma o czym myśleć....
Marek Kaczmarczyk