TE OPOLSKIE DZIOUCHY! SZTANGISTKI WLKS SIEDLCE Z PUCHAREM POLSKI 2015!
Klubowy zespół WLKS Siedlce Nowe Iganie w składzie Wioleta Jastrzębska, Magdalena Mędza, Karolina Miszczak i Maria Wrzosek wywalczył Drużynowy Puchar Polski w sezonie 2015. W imprezie, w sali sportowej Budowlanych Opole, drugie miejsce zajęły drużyny – CLKS Mazovii Ciechanów, trzecie miejsce przypadło UKS Talentowi Wrocław. Startowało 10 zespołów. Najlepszą zawodniczką turnieju została Patrycja Piechowiak (Budowlani Nowy Tomyśl).
Tego w historii Budowlanych Opole jeszcze nie było. Najbardziej utytułowany klubowy ośrodek kraju w męskich ciężarach minionego ćwierćwiecza w piątek, 18 września 2015 roku na cały dzień przyjął pod swój dach czołowe sztangistki Polski! Dziesięć kobiecych drużyn w sali sportowej opolskiego klubu rywalizowało niemal przez 6 godzin o Drużynowy Puchar Polski. Dyrektor Budowlanych i trener jednocześnie Ryszard Szewczyk sam przyznał, że kobiety w sali przy ulicy Dubois 39 A nie dźwigały nigdy! Ale – tak jak w innych aspektach życia – najważniejszy jest ten pierwszy raz!
Impreza... wypaliła, miała swoje tempo, emocje i stanowiła świetną, bo kameralną promocję dyscypliny. Zawodniczki wyprowadzali sztangiści Budowlanych – a w role.... hostess wcielili się Łukasz Krawczyk i Sebastian Hoim. W przerwie między startami atletek pierwszej i drugiej grupy uroczystego otwarcia zawodów dokonał naczelnik Wydziału Sportu Urzędu Miejskiego Łukasz Strzelecki. - Proszę przyjąć najserdeczniejsze pozdrowienia i życzenia znakomitej rywalizacji i wspaniałych wyników od prezydenta miasta Opole Arkadiusza Wiśniewskiego – to słowa na przywitanie pana Łukasza.
Do dźwigania o pucharowe punkty, piękne puchary i okazałe czeki zgłosiło się 10 klubowych zespołów - LKS Omega Kleszczów, LKS Dobryszyce, MAKS Tytan Oława, Andaluzja Piekary Śląskie, CLKS Mazovia Ciechanów, UKS Talent Wrocław, LKS Polwica Wierzbno, KS Wisła Puławy, WLKS Siedlce Nowe Iganie i LKS Budowlani Nowy Tomyśl. Zapowiadało to oczywiście emocje, zwłaszcza, że do walki w sali Budowlanych zgłosiło kilka zawodniczek, których ze względu na kontuzje w ostatnich miesiącach nie widzieliśmy, tak jak na przykład utalantowanej Kingi Kaczmarczyk (MAKS Tytan Oława). Po pierwszej serii prowadził klub trenera Sebastiana Ołubka – LKS Dobryszyce i dwukrotna mistrzyni Europy do lat 15 i 17 – Sylwia Oleśkiewicz (45,50 waga ciała) – 228,11 pkt – 121 kg w dwuboju (55 kg + 66 kg). Ale pierwsza seria i występy pierwszej grupy stanowiły jedynie preludium do tego, co działo się później. Druga seria i wyniki wywindowały na pierwsze miejsce ekipę Mazovii Ciechanów – po pierwszej części na trzecim miejscu – w drugiej odsłonie dzięki punktom Mileny Rutkowskiej podopieczne trenera Marka Sachmacińskiego objęły prowadzenie. Na drugiej pozycji po dwóch seriach znalazły się Dobryszyce, na trzecim – WLKS Siedlce Nowe Iganie. Skoro jesteśmy przy tym zespole – w składzie miał Marysię Wrzosek – wypożyczoną z klubu MLKPC Sokołów Podlaski. Ciekawie zrobiło się w serii trzeciej – w której siedlczanki utrzymały prowadzenie, a najlepsza w tej turze dźwigania okazała się Wioleta Jastrzębska (waga ciała 51,40) uzyskała 250,53 pkt – 162 kg (72 kg + 90 kg). Co prawda jeszcze w czwartej odsłonie Marysia Wrzosek punktowała jako czwarta w grupie – ale przewaga siedlczanek uzyskana wcześniej, wystarczyła do końcowego triumfu. A wygrała w ostatniej grupie, oraz z z najlepszym wynikiem punktowym całego turnieju DPP Kobiet – Patrycja Piechowiak (waga ciała 70,6, Budowlani Nowy Tomyśl) – 260,00 pkt – 210 kg (94 kg + 116 kg).
Fajne, z tempem zorganizowane zawody. Skoro na starcie pojawiło się aż 10 zespołów, gotowych do rywalizacji w „drużynówce”, to może warto wrócić do kobiecej ligi. Niech panie także mają swoją Ekstraklasę! Dla najlepszych doszłyby po trzy, cztery starty w roku w „ostrej” rywalizacji turniejowej.
Jedno nie ulega wątpliwości – tak jak w roku 1968 podczas 6. Festiwalu Polskiej Piosenki dziewczyny z Opola i okolic wychwalał oraz pięknie o nich śpiewał w wielkim przeboju „Te opolskie dziouchy” Piotr Janczarski z zespołem NO TO CO, tak teraz należy pogratulować... najsilniejszym dziouchom kraju - nie z Opola przecież - za ich naprawdę efektowną walkę po raz pierwszy w historii na pomoście w sali sportowej Budowlanych. A że czasami dźwigane ciężary nie były zbytnio ciężkie!? Cóż, kobieta zmienną jest!!!
Kolejność w Drużynowym Pucharze Polski Kobiet 2015:
1. WLKS Siedlce Nowe Iganie (Wioleta Jastrzębska, Magdalena Mędza, Karolina Miszczak, Maria Wrzosek) – 926,5 pkt
2. CLKS Mazovia Ciechanów (Paulina Rutkowska, Milena Rutkowska, Aleksndandra Pepłowska, Hanna Sobczyk) 904,2 pkt;
3. UKS Talent Wrocław (Agnieszka Baczewska, Monika Dzienis, Daria Nowak, Agnieszka Zacharek) 903,6 pkt;
4. Budowlani Nowy Tomyśl (Patrycja Piechowiak, Marta Wesoła, Natalia Kudłaszyk, Sylwia Miczyńska) 894,7 pkt;
5. LKS Dobryszyce (Sylwia Oleśkiewicz, Sandra Kowalska, Klaudia Głąb, Dorota Kubica) 877,2 pkt;
6. MAKS Tytan Oława (Patrycja Kotłowska, Agata Grzegorek, Katarzyna Ostapska, Kinga Kaczmarczyk) 864,8 pkt;
7. LKS Polwica Wierzbno (Katarzyna Kraska, Natalia Pawlik, Kamila Czechowska, Sylwia Grzegorzewska) 846,0 pkt;
8. GKS Andaluzja Piekary Śląskie (Jolanta Wiór, Wiktoria Barzak, Magdalena Dulęba, Julia Król) 810,1 pkt;
9. KS Wisła Puławy (Dominika Bachan, Katarzyna Feledyn, Adrianna Majewska, Zuzanna Majewska) 769,4 pkt;
10. LKS Omega Kleszczów (Klaudia Ołubek, Katarzyna Żabińska, Aleksandra Kopka, Dominika Kępińska) 685,9 pkt.
Marek Kaczmarczyk, Fot. Norbert Kowalewski