TRENERZY I INSTRUKTORZY PZPC CHCĄ SIĘ SZKOLIĆ
Ponad 90 uczestników aktywnie uczestniczących w wykładach i panelach dyskusyjnych, 21 osób na egzaminie uprawniającym otrzymanie licencji PZPC to dowód, że trenerzy i instruktorzy PZPC chcę i korzystają z propozycji szkoleniowych oferowanych przez związek.
W niedzielę zakończyła się trzydniowa kursokonferencja metodyczno – szkoleniowa PZPC skierowana do trenerów i instruktorów. Zaproponowana tematyka oraz możliwość wzięcia udziału w egzaminie przyciągnęła rekordową ilość uczestników z całej Polski.
Pierwszy dzień szkolenia rozpoczął wykład mgr Grzegorza Kępy, którzy przybliżył temat roli węglowodanów w podnoszeniu ciężarów. Zwrócił on szczególną uwagę na indeks i ładunek glikemiczny w żywieniu zawodników i zawodniczek w każdej grupie wiekowej. Dzień zakończyła ożywiona i bogata w ciekawe pomysły oraz propozycje zmian dyskusja na temat Kalendarza Imprez PZPC oraz formuły rozgrywek ligowych w 2016. Wszelkie uwagi zostały spisane i stanowiły jeden z punktów posiedzenia rady trenerów, jakie odbyło się w sobotę.
Dużą frekwencją i aktywnym udziałem cieszył się sobotni panel edukacyjny przedstawicieli Carolina Medical Center. Panowie Daniel Kopko, Dariusz Straszewski i Patryk Ulicki podsumowali badania seniorów i młodzieżowców podczas grudniowej konsultacji w Ciechanowie oraz przedstawili porównanie wyników badań między kadrą makroregionalną z Giżycka a seniorami i młodzieżowcami z Ciechanowa. Prezentowane wyniki wywołały wiele spostrzeżeń i pytań oraz wniosków dla obecnych trenerów co do ewentualnych zmian w systemie treningowym. Blok medyczny zakończył temat biologicznych metod leczenia urazów w sporcie oraz przedstawienie wybranych problemów medycznych zawodników takich jak patomechanizm, anatomia, leczenie.
Sobotni blok szkoleniowy zakończy temat dr Kamila Wódki (psycholog kadry narodowej seniorów) - czy psychologia w naszej dyscyplinie jest potrzebna. Tematyka taka pojawił się po raz pierwszy na kursokonferencji, ale wzbudziła duże zainteresowanie i pokazała, iż powinna ona wejść na stałe w cykl kursokonferencji.
Nie mniejsze zainteresowanie wzbudził materiał opracowany przez mgr inż. Tomasza Sacewicza „Rozkład sił nacisku na stopy w poszczególnych fazach ruchu w zależności od rodzaju obuwia” zaprezentowany przez mgr Paulinę Szyszkę a także „Technologia treningu wybitnych juniorów” panów mgr Sebastiana Ołubka i mgr Dawida Fertykowskiego oraz „Współpraca z mediami” autorstwa mgr Roberta Salwowskiego.
Frekwencja w Zakopanem potwierdziła, że jest duże zapotrzebowanie trenerów i instruktorów na tego typu szkolenia, to nie tylko edukacja i możliwość poruszenia tematów ważnych dla dyscyplin, ale również możliwość wymiany doświadczeń, podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i problemami. Dla organizatorów to też wskazówka jakie tematy powinny zostać poruszone na kolejnych Kursokonferencjach.
PZPC