OLIMPIADOWY PÓŁMETEK. JERZY WRACAJ DO ZROWIA!
Rywalizacją w kategoriach 63 kg oraz 69 g juniorek rozpoczął się w sobotni ranek drugi dzień ciężarowego turnieju w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Drugiej dnia czeka nas prawdziwy maraton, na pomoście zaprezentowało się ponad 90 zawodniczek i zawodników.
W kategorii 63 kg zgłoszono 13 zawodniczek, interesującą walkę o złoto stoczyły – Sandra Kowalska z LKS Dobryszyce z Magdą Mędzą z WLKS Siedlce Nowe Iganie. Po rwaniu Sandra wygrywała różnicą 3 kg – zaliczyła 70 kg, Magda zaś za trzecim razem (dwie pierwsze próby były „spalone”) wyrwała 67 kg. W podrzucie obydwie uzyskały po 88 kg. Zatem przewaga z pierwszej części dała wygraną zawodniczce LKS Dobryszyce – 158 w dwuboju, Magda Mędza zaliczyła 155 kg. Brąz w tej wadze dla zawodniczki gospodarzy Dominiki Tomkowskiej (CLKS Mazovia Ciechanów) – 135 kg w dwuboju. W wadze 69 kg wśród dziewiątki zgłoszonych (rywalizację ukończyła siódemka) kolejną ciekawą walkę na kilogramy stoczyły o końcowy triumf rywalizowały Maria Wrzosek (MLKPC Sokołów Podlaski) z Magdaleną Kożuchowską (AKS Myślibórz). W rwaniu Marysia wywalczyła 4 kg przewagi – 74 kg nad Małgośką – 70 kg, W podrzucie różnica była już mniejsza – Wrzosek – 93 kg, Kożuchowska – 92 kg, W dwuboju obie uzyskały odpowiednio – 167 kg i 162 kg. Z medalem brązowym w przedostatniej kategorii juniorek ciechanowskiej olimpiady została sztangistka KS Wisły Puławy – Adrianna Majewska.
Jednak największe emocje wzbudził wśród kibiców przebieg konkursu w kat. 69 kg juniorów. Zdecydowanym faworytem był Piotr Kudłaszyk – brązowy medalista mistrzostw świata juniorów do lat 17 z tego roku z Limy. Krwi meli mu napsuć – Łukasz Łęgowski z Nidy Nidzica oraz Szymon Jurecki z Tarpana Mrocza. Tego ostatniego przyjechał zobaczyć prezes mroteckich Tarpanów – Henryk Szynal. Walka miała miejsce od samego początku – Kudłaszyk spokojnie rozpoczął do 108, potem poprawił na 112 i 115 kg. Łęgowski z kolei zaliczał 100, 106 i 110. Najbardziej chyba zaryzykował Jurecki – rozpoczynając od 113 i od razu podwyższył aż o 7 kg więcej. A takiego cięzaru Szymon w sobotę wyrwać nie był w stanie. W podrzucie pięknie dźwigał z kolei Łęgowski – 130, 131 i aż 141 kg sprawiło, że Kudłaszyk ani na moment nie mógł sobie pozwolić na „lekkie” dźwiganie. W spokojny sposób jednak kontrolował sytuację – zaliczył 140 kg i w efekcie o cztery kilogramy wyprzedził w dwuboju (255 kg) Łukasza (251 KG) i o pięć kilogramów (250 kg) Jureckiego.
Na zakończenie rywalizacji juniorek – w kat. + 69 kg z przewagą 25 kg nad drugą, wygrała Magdalena Karolak (Włókniarz Konstantynów) – 175 kg (80 kg + 95 kg). Taki wynik uzyskała, wykonując tylko trzy próby – dwie w rwaniu na 75 i 80 kg, w podrzucie – pierwsze podejście na 95 kg. Srebro w tej wadze dla Magdaleny Dulęby (GKS Andaluzja Piekary Śląskie) 150 kg (65 kg + 85 kg), a brąz – dla Klaudii Głąb (LKS Dobryszyce) – 146 kg (64 kg + 82 kg). Najlepszą zawodniczką w punktacji Sinclaira Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży została w Ciechanowie Aleksandra Pepłowska, triumfatorka w kat. 58 kg.
Im wyższe kategorie – tym większe ciężary, a i temperatura emocji wzrasta. Tak jak podczas walki w wadze 77 kg i 85 kg juniorów. W pierwszej z nich – zwycięzca Kacper Kłos z MGLKS Tarpana Mrocza miał w dwuboju wynik lepszy od drugiego i trzeciego o 14 kg, jednak za jego plecami efektowną walkę o srebro stoczyli – Przemysław Korneluk (TS Nida Nidzica) i Rafał Cichosz (KKS Włókniarz Konstantynów). Po rwaniu Cichosz miał przewagę 2 kg – zaliczył w najlepszej probie 122 kg, Przemek – 120 kg. Najlepszy Kłos – odskoczył na 5 kg – 125 kg. W podrzucie ponownie najlepszy zawodnik z Mroczy – 160 kg, za nim – Korneluk niweluje stratę 2 kg – 151 kg – do Cichosza, a że był lżejszy – stanął na drugim stopniu podium.
Emocjonujące widowisko stworzyła czołówka zawodników kat. 85 kg. Po rwaniu na prowadzeniu z inentycznym wynikiem – 135 kg znajdowała się dwójka – Kacper Badziągowski z Tarpana Mrocza i Mateusz Skulimowski z MULKS Zirve Terespol. Obaj taki wyniki uzyskali w drugich podejściach. Cztery kilogramy mnie miał trzeci po rwaniu – Paweł Szmeja z Narwi Pultusk. W podrzucie walka między Kacprem i Mateuszem szła na całego – Badziągowski 160 kg, Skulimowski o kilogram więcej w pierwszych próbach, potem pierwszy 165, no to drugi – ponownie kilogram więcej, gdy sztangista z Mroczy spasował na 168 kg, terespolanin do trzeciej próby już nie podchodził. Kacper w dwuboju miał 300 kg, Mateusz – 301 kg. Złoto w tej wadze pojechało do Terespola. Trzeci – Szmeja uzyskał w dwuboju 281 kg.
Najbardziej utytułowanym trenerem turnieju OOM 2015 został Sebastian Ołubek. To szkoleniowiec, który obok pracy nauczycielskiej – jako trener „obrabia” dwa poletka – w LKS Dobryszyce i w LKS Omedze Kleszczów. Mocni młdzi ludzie Ołubka wywalczyli 5 medali – 3 złote, 1 srebrny i 1 brązowy. Dorobek godny pozazdroszczenia, a trenerowi Sebastianowi gratulujemy!
Olimpiadowy młodzieżowy maraton w Ciechanowie możemy śledzić na stronach www.pzpc.pl, dzięki internetowej transmisji MediaSportTV Leszka Kołeckiego. TRANSMISJA LIVE10,11,12 LIPCA 2015
Na półmetku trzydniowego turnieju wypada bardzo serdecznie napisać o organizatorach – bo przygotować zawody dla blisko dwustu zawodników nie jest tak prosto. A wszyscy są tu zadowolni z fajnego przyjęcia! Słowa podziękowania należą się między innymi Jerzemu Ostrowskiemu – wicedyrektorowi ciechanowskiego klubu, który mimo problemów zdrowotnych do końca współdziałał przy organizacji tego wydarzenia. Jurku – wracaj szybko do zdrowia! Tego życzą ci zawodniczki, zawodnicy, trenerzy, sędziowie – uczestnicy olimpiadowej rywalizacji w twojej hali!!!
Organizacja Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w podnoszeniu ciężarów w 2015 roku została dofinansowana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Marek Kaczmarczyk
Fot. Norbert Kowalewski