OSTATNI DZIEŃ MP JUNIORÓW W ZAMOŚCIU
W Zamościu finiszują mistrzostwa Polski juniorek i juniorów (do 20 lat). Trzydniowe zawody w Hali Sportowej miejscowego OSiR-u były generalnym sprawdzianem dla kadrowiczów przed czerwcowymi mistrzostwami świata juniorów we Wrocławiu.
Składy – kto i w jakiej wadze wystąpi, nasi trenerzy kadr - juniorek Marek Sachmaciński i współpracujący z kadrą do lat 20 Jacek Mazur z Andaluzji Piekary Śląskie oraz juniorów Zdzisław Faraś z Mirosławem Chleboszem – mają pewnie już ustalone. Teraz podane zostaną one do zaopiniowania przez Wydział Wyszkolenia PZPC, zapozna się z nimi prezes związku Szymon Kołecki. Kto wystąpi ostatecznie na wrocławskim pomoście – dowiemy się niebawem. 6 maja trzeba wysłać składy, bowiem mija tego dnia termin FINAL ENTRY do wrocławskiego czempionatu.
W niedzielę na pomoście w Zamościu rywalizowali wyłącznie juniorzy w najcięższych kategoriach – 94 kg. 105 kg i + 105 kg. W kat. 94 kg powody do radości miała ekipa Zawiszy Bydgoszcz. Tytuł mistrza kraju zdobył Arkadiusz Krakowski z tego klubu – 302 kg (133 kg + 169 kg). Prowadzący po rwaniu (134 kg) – Mieczysław Dereń (Polwica Wierzbno) – w podrzucie do Krakowskiego stracił siedem kilogramów. Jego wynik w dwuboju – 296 kg (134 kg + 162 kg). Brązowy krążek dla Macieja Jarosza z Wimetu Józefów – 289 kg (128 kg + 161 kg). Niespodziewanie zawodów nie ukończył Jakub Kozyra (MKS Atleta Gdańsk). Jeden z głównych kandydatów do zwycięstwa, trzeci po rwaniu (130 kg), pogubił się w podrzucie, trzykrotnie „paląc” podejścia na 160 kg. Kozyra na sześć podejść zaliczył jedno!
Szesnastu zawodników mieliśmy w kategorii 105 kg. Trzy krążki złote wywalczył zawodnik klubu LUKS Meyer Elbląg Julian Falkowski. W rwaniu uzyskał 145 kg, o siedem więcej niż drugi Jarosław Daniluk (Orlęta Łuków) – 138 kg i dziewięć niż Karol Klimaszewski (Rzemieślnik Malbork) – 134 kg. W podrzucie Julian dolożył do swojej przewagi kolejne 4 kilogramy (175 kg) i w dwuboju jego wynik to 320 kg. 11 kilogramów mniej (309 kg) i srebro dla Jarka Daniluka, a brązowy krążek wywalczył Klimaszewski – 294 kg.
Turniej zakończyli juniorzy kategorii superciężkiej (+105 kg). Typowany do końcowego zwycięstwa Krystian Augustyniak (TS Nida Nidzica) nie zawiódł. Walczył w rwaniu i podrzucie samotnie, gdy rywale już pokończyli swoje podejścia. W rwaniu Krystian uzyskał 150 kg, w podrzucie – 180 kg. Dwa ataki na 191 kg. nie powiodły się. Srebro w tej wadze dla Radosława Jarnuta (LKS Budowlani Nowy Tomyśl) – 307 kg (135 kg + 172 kg), brązowy krążek – przypadł Mateuszowi Sikorze (MULKS Terespol) – 306 kg (135 kg + 171 kg).
W klasyfikacji Sinclaira najlepszy wynik uzyskał mistrz kraju w kat. 69 kg Piotr Poniedziałek (Promień Opalenica) – 375,45 pkt (waga ciała 68,2 kg – wynik 277 kg w dwuboju).
W klasyfikacji klubowej MP juniorów najlepsza CLKS Mazovia Ciechanów, przed KS Agrosem Zamość i LKS Polwicą Wierzbno (sklasyfikowano 51 klubów). W klasyfikacji wojewódzkiej zwyciężyło woj. Lubelskie, przed wo. Mazowieckim i wo. Dolnośląskim.
Należy podkreślić świetną organizację trzydniowego turnieju, Zamość na sportowej mapie naszej dyscypliny liczy się bardzo – sportowo i organizacyjnie.
MareK