KURSOKONFERENCJA TRENERSKA PZPC. W FALENTACH GŁÓWNIE O CIĘŻARACH, ALE TEŻ O PIŁCE RĘCZNEJ I ... KATARZE.
Za nami pierwszy dzień Kursokonferencji Metodyczno-Szkoleniowej Trenerów i Instruktorów PZPC. W Centrum Konferencyjnym w podwarszawskich Falentach zjawiło się ponad 70 szkoleniowców.
Trenerskie spotkanie w Falentach jest niejako inauguracją sezonu w naszej dyscyplinie. Dodajmy – sezonu niesłychanie ważnego, weszliśmy bowiem w rok przedolimpijski. To, czego nie udało się dokonać w 2014 roku - czyli uzyskać olimpijskich kwalifikacji (kobiety) lub wywalczyć ich jeszcze więcej (mężczyźni) – trzeba uczynić pod koniec roku w mistrzostwach świata seniorek i seniorów w Houston. W piątkowe popołudnie zaplanowaną do niedzieli kursokonferencję, otworzył wiceprezes PZPC ds. sportowych Jerzy Nowak. W pierwszym panelu o ogólnej sprawności fizycznej zawodniczek i zawodników kadr makroregionalnych i narodowych opowiedział trener i naukowiec w jednym – czyli dr Jarosław Sacharuk z AWF Biała Podlaska. Przypomnijmy – we wrześniu i grudniu ubiegłego roku odbyły się bardzo szerokie konsultacje naukowo-badawcze, z udziałem młodych zawodniczek i zawodników oraz członków kadr narodowych w różnych kategoriach wiekowych. Tak komplementarne badania zorganizowano po raz pierwszy w polskich ciężarach. Głównym przesłaniem testu międzynarodowego sprawności fizycznej było określenie poziomu sprawności fizycznej ogólnej zawodniczek i zawodników trenujących podnoszenie ciężarów. No i ta sprawność - ukazana - w procentach, nie wygląda imponująco! Trzeba to jasno powiedzieć! I tak – bardzo niską sprawnością wykazało się 20 procent przebadanych, niską – aż 48 procent, 31 procent ma sprawność fizyczną ogólną średnią, i tylko 1 procent – wysoką. Panowie trenerzy i instruktorzy, jest się nad czym pochylić i zastanowić! Z tego względu, że są to pierwsze badania – mają kapitalne znaczenie na przyszłość, bo przecież badane grupy można poddać podobnym testom za jakiś czas i dokonać porównania. Po co? W celu wypracowania modelu młodego zawodnika pod kątem uprawiania podnoszenia ciężarów.
Gdy doktor Sacharuk kończył wystąpienie, na telebimie biało-czerwoni „szczypiorniacy” próbowali opanować... Katar. Półfinałowy mecz mistrzostw świata piłkarzy ręcznych z gospodarzami Mundialu piłkarzy ręcznych, rozgrzał niemal wszystkich kursantów. Wiadomo, nasi rady nie dali, katarska Legia Cudzoziemska, składająca się z graczy wielu nacji, głównie z Bałkanów, w piątek o dwa gole okazała się lepsza. Nasi zagrają o brązowy medal z obrońcami tytułu (jeszcze!!!) Hiszpanami. O złoty medal Katar zetrze się z Francją. Swoją drogą – ale będzie... śmiesznie, jeśli to gospodarze sięgną po tytuł! Przymierzając Katarczyków do ciężarów, przypomina się sytuacja sprzed 16 lat – mistrzostwa świata w 1999 roku w Atenach (srebro Agaty Wróbel i Szymona Kołeckiego). Na dzień przed rozpoczęciem zawodów poinformowano, że cały zespół (8 chłopa!) złożony z wybitnych sztangistów Bułgarii za „grubą” kasę przyjął obywatelstwo Kataru. Bułgarscy „Katarczycy” nie podźwigali długo. W każdym razie trenerzy podnoszenia ciężarów, którzy biorą udział w konferencji w Falentach, nasze całe środowisko – serdecznie gratuluje ekipie piłkarzy ręcznych awansu do czwórki najlepszych zespołów tych mistrzostw, i trzymamy kciuku w walce o brąz!
Wracając do tematyki obrad – kolejnym punktem w piątek było wystąpienie dyrektora Biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie – Michała Rynkowskiego. Dowiedzieliśmy się m.in. jaki jest proces legislacji wprowadzonych od 1 stycznia 2015 zmian w przepisach antydopingowych. U nas nowe przepisy musi uchwalić Walne Zgromadzenie Delegatów PZPC. Na zakończenie piątkowych paneli tematycznych – mgr. Paulina Szyszka z AWF Biała Podlaska opowiedziała o specjalnej sprawności fizycznej zawodniczek i zawodników kadr makroregionalnych i narodowych na podstawie przeprowadzonych testów i ćwiczeń. Paulina Szyszka: - Testy potwierdziły zasadność poszukiwania korelacji prób testu trenerskiego a rwaniem i podrzutem. Wybrane próby wskazują na wysoką zależność z ćwiczeniami technicznymi. Analiza badań wskazuje na słabe punkty w obrębie obręczy barkowej czyli górnej polowy ciała, zarówno u zawodniczek jaki u zawodników. Na poszczególnych etapach szkolenia należy uwzględnić ćwiczenia kształtujące te grupy mięśniowe.
W sobotę – kolejne ciekawe wystąpienia - przedstawione zostaną wyniki badań składu ciała i analizy pierwiastkowej włosy. Uczestnicy konferencji zapoznają się z metodyką badań przeprowadzonych w roku ubiegłym przez specjalistów kliniki Carolina Medical Center, w tym metodyką i analizą badania FMS oraz badania biomechanicznego, zaprezentowany zostanie program prewencyjno-usprawniający „Weightlifting Eight”. Interesującym punktem spotkania będzie przedstawienie koncepcji przygotowań reprezentacji kobiet i mężczyzn do Igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 przez nowych trenerów kadr narodowych – kobiet Ivane Grikurovi oraz mężczyzn Ryszarda Soćko. A wieczorem – bohaterami zostaną najlepsze zawodniczki i najlepsi zawodnicy 2014 roku. Podczas uroczystej Gali wręczone zostaną im oraz ich trenerów nagrody oraz wyróżnienia w kategorii najlepszy zawodnik, zawodniczka, klub w XXIV edycji CHALLENGE ZŁOTEJ SZTANGI.
Marek Kaczmarczyk