Ważne!!! Nowe przepisy dotyczące badań lekarskich dla sportowców i trenerów.
Z dniem 1 marca 2019 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące badań lekarskich dla sportowców-amatorów i trenerów! Bardzo istotne zmiany stanowią ogromne ułatwienie dla zainteresowanych. Badania będą wykonywane rzadziej, a koszt ich przeprowadzenia znacząco się zmniejszy. Ale to nie wszystko….
Oto najważniejsze kwestie związane z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 27 lutego 2019 zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu (DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, Warszawa, dnia 28 lutego 2019 r. Poz. 396 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 27 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu):
- zmiana częstotliwości badań - będą one ważne przez rok zamiast dotychczasowych sześciu miesięcy;
- zwiększenie grupy uprawnionej do wydawania orzeczeń o lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej;
– w odniesieniu do zawodników amatorów oraz osób po ukończeniu 23 roku życia, obecne przepisy nie ustanawiają wymogu przeprowadzania badań (uzyskania orzeczenia lekarskiego).
W związku z tym na naszym ciężarowym poletku, pojawiły się wątpliwości, co do konieczności przeprowadzania badań lekarskich przy ubieganiu się o licencje zawodnicze oraz trenerskie PZPC. Wobec nowego prawa, o bezprzedmiotowości egzekwowania dotychczasowych przepisow w przypadku licencji trenerskich, uwagę zwrócił trener i działacz klubu MLKS Lechia Sędziszów Małopolski Mateusz Błachowicz. Panu trenerowi Mateuszowi serdecznie za to dziękujemy.
Biuro PZPC o wyjaśnienie tej kwestii zwróciło się do naszego prawnego partnera Kancelarii Prawnej Tomasz Dauerman. Oto opinia w tej sprawie:
1. Zawodnicy posiadający badania, którym orzeczenia już wydano. Trwające badania.
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia zmieniającego, orzeczenia lekarskie, które zostały wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność przez okres, na który zostały wydane. Ust. 2 stanowi, że do badań rozpoczętych przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia (1.03.2019 r.) stosuje się przepisy dotychczasowe.
Oznacza to, iż wszystkie dotychczasowe badania nadal będą ważne przez czas, który został w nich wskazany, a zawodnicy nie muszą wykonywać badań ponownie.
W przypadku zawodników, którzy rozpoczęli badania przed 1.03.2019 r. należy je dokończyć w oparciu o przepisy dotychczasowe, czyli wg „starych” zasad. Następnie tak wydane orzeczenie lekarskie będzie ważne przez czas w nim wskazany.
2. Zawodnicy bez aktualnych orzeczeń lekarskich, którzy będą wykonywali badania po 1.03.2019 roku
Rozporządzenie wprowadza kilka zmian dotyczących badań lekarskich.
a) Wprowadza się możliwość wydawania orzeczeń lekarskich przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie profilaktycznego badania lekarskiego (bilansu zdrowia) i posiadanej dokumentacji medycznej dla dzieci i młodzieży do 19 roku życia.
b) W przypadku zawodników pomiędzy 19 i 23 rokiem życia orzeczenie może wydać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie posiadanej dokumentacji medycznej.
W obu powyższych przypadkach lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może skierować dzieci, młodzież i zawodników do lekarza specjalisty w celu wykonania wszelkich niezbędnych badań, jeżeli stwierdzi, że konieczne jest przeprowadzenie szerszych badań, niż wykonywanych podczas profilaktycznego badania lekarskiego.
c) Zmiany objęły również katalog badań:
1) Ogólne badanie lekarskie wraz z oceną stanu uzębienia i oceną ostrości wzroku przy pomocy tablic Snellena;
2) badanie ortopedyczne;
3) badania elektrokardiograficzne 12-odprowadzeniowe z opisem;
4) pomiary antropometryczne;
5) badanie morfologii krwi obwodowej wraz ze wzorem odsetkowym;
6) oznaczenie stężenia glukozy w surowicy krwi;
7) badanie ogólne moczu;
8) badanie spirometryczne;
9) konsultację neurologiczną.
Wskazano jednak, że lekarz może zlecić również przeprowadzenie innych badań, jeżeli uzna to za konieczne. Może zatem dojść do sytuacji, że któryś z zawodników będzie zmuszony wykonać dodatkowe badania.
Zawodników ubiegających się po raz pierwszy o wydanie orzeczenia będą dotyczyły badania z punktów 1-7. Pkt 8 został przeznaczony dla zawodników uprawiających płetwonurkowanie, a pkt 9 dla sportów walki (pkt 8 i 9 nie obejmują podnoszenia ciężarów).
Ponadto zmiany nastąpiły w czasie wykonywania badań okresowych:
- Badania z pkt 1-7 należy przeprowadzać co 12 miesięcy;
- Dodatkowo, co 6 miesięcy należy przeprowadzać badania z pkt 1, 2 i 4 u zawodników do 16 roku życia, jeżeli wymaga tego stan ich zdrowia lub specyfika trenowanej dyscypliny sportowej;
- Co 24 miesiące dodatkowo pkt 8 i 9 dla płetwonurkowania i sportów walki (nie dotyczy podnoszenia ciężarów).
W rozporządzeniu pojawił się nowy zakres badań kontrolnych, ale zmiana sprowadza się praktycznie do innego sposobu sformułowania przepisu. Oto nowe brzmienie:
Badanie kontrolne obejmuje ogólne badanie lekarskie oraz badania specjalistyczne i diagnostyczne uwarunkowane stanem zdrowia. Badania kontrolne wykonuje się u zawodników, którzy podczas uprawiania sportu doznali urazów, w tym urazów głowy, zmian przeciążeniowych, utraty przytomności lub porażki przez nokaut.
W dotychczasowym rozporządzeniu uchylono § 5 dający lekarzowi możliwość zlecenia dodatkowych badań, jednak treść ta została zawarta w nowym § 3 ust. 2.
Podsumowując, orzeczenia lekarskie wydane przed 1.03.2019 r. są ważne przez czas ich obowiązywania. W przypadku badań rozpoczętych przed 1.03.2019 r. stosuje się przepisy dotychczasowe, a po 1.03.2019 r. już przepisy nowe, w obowiązującym brzmieniu.
W sprawie dotyczącej dostarczania nowych badań przy aktualizacji licencji trenerskiej - regulamin nie nakłada takiego wymogu. Również przepisy ustawy o sporcie nie traktują o obowiązku wykonywania badań przez trenera. W związku z tym, na trenerach będą ciążyły obowiązki wynikające z umowy oraz odpowiednich przepisów prawa powszechnie obowiązującego, również w zakresie badań lekarskich (w przypadku umowy o pracę – art. 229 Kodeksu Pracy i stosowne rozporządzenie Ministra Zdrowia sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie Pracy).
PZPC/Kancelaria Tomasz Dauerman/ MareK