OBRADOWAŁ ZARZĄD POLSKIEGO ZWIĄZKU PODNOSZENIA CIĘŻARÓW
W dniach 03-04 grudnia 2015 w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Wśród wielu punktów obrad najwięcej czasu poświęcono ocenie występu naszych reprezentantów podczas imprez międzynarodowych: juniorskich (MŚ we Wrocławiu oraz ME w Kłajpedzie), młodzieżowych (ME Kłajpeda) oraz zakończonych niedawno Mistrzostw Świata Seniorów w Houston. Przedstawione wyniki znacząco odbiegają od oczekiwań Zarządu i sztabu trenerskiego.
W przededniu gali z okazji 90-lecia PZPC wybrano najpopularniejszą zawodniczkę, zawodnika, trenera i imprezę sportową. W wyniku głosowania w konkursie zamieszczonym na stronie związkowej do ścisłego finału wybrano po 3 kandydatury z największą liczbą głosów w każdej kategorii. Spośród nich kapituła konkursu złożona z członków Zarządu PZPC wybrała najpopularniejszych w swoich kategoriach. I tak, najpopularniejszą zawodniczką została Agata Wróbel, a zawodnikiem Waldemar Baszanowski. Za najpopularniejszego trenera uznano Klemensa Roguskiego, a najpopularniejszą imprezą zostały Mistrzostwa Świata Warszawa 1969 r.
Wiele również dyskutowano o formule rozgrywek ligowych w przyszłym roku. DMP w 2015 roku odbywały się w nowej, zmienionej formule, i jak to bywa w takich przypadkach nie wszystko było idealne. Zarząd przyjął kilka istotnych zmian na przyszły rok, najistotniejsze to:
- w rundzie zasadniczej będzie decydować suma punktów sinclaira uzyskana przez zespół, a nie „duże” punkty za zwycięstwo w meczu;
- drużyna musi się składać min. z 4, a max z 6 zawodników – „punktuje” 5 najlepszych;
- kara za nie przystąpienie do meczu w rundzie zasadniczej – podwójne startowe liczone od 5 zawodników;
- możliwość wypożyczenia jednego zawodników na całe rozgrywki ligowe;
- finał rozgrywany w formie meczu – z uwzględnieniem połowy punktów zgromadzonych w rundzie zasadniczej.
Wkrótce zaprezentowany zostanie regulamin rozgrywek DMP 2016 uwzględniający wszystkie zatwierdzone wnioski.
Zarząd zatwierdził również drobne zmiany w kryteriach zdobywania klas sportowych (wkrótce na stronie) oraz regulaminie sportowym – na wniosek Rady Trenerów zlikwidowane zostały najlżejsze kat. wagowe (44 i 50 kg) podczas OOM i zastąpione cięższymi (75 i +75 kg oraz 105 i +105 kg) oraz wprowadzono limity wynikowe podczas MP Seniorek i Seniorów. Wiele dyskusji wywołała sprawa orzełków na strojach sportowych – ostatecznie postanowiono, że zakaz ten nie będzie dotyczył reprezentantów kraju we wszystkich grupach wiekowych, a kara dla klubu za jego zaklejanie na strojach zawodników wyniesie 500 zł.
Na posiedzeniu zatwierdzono również kalendarz i organizatorów imprez na 2016 rok. I tak: MP Młodzików U15 odbędą się w Biłgoraju, MPJ U20 w Nidzicy, MP Seniorów w Mroczy, Indywidualny PP Mężczyzn w Opolu, a Drużynowy PP Kobiet w Wierzbnie. Gospodarzem OOM (wracamy do zasad z 2014 roku) będzie woj. dolnośląskie. Wciąż brakuje chętnych do organizacji MP Kobiet, Indywidualnego PP Kobiet i Młodzieżowych MP U23.
W związku ze zbliżającymi się wyborami do Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów wytypowano kandydatów do władz EWF. I tak, do komisji lekarskiej zaproponowano Daniela Kopko, do komisji naukowo-technicznej – Bogusława Mokranowskiego, a na stanowisko Viceprezydenta EWF – Szymona Kołeckiego.
Zarząd zatwierdził również stypendia i nagrody dla zawodników i trenerów za osiągnięcia sportowe w 2015 roku oraz skład osobowy kadry narodowej PZPC i nowy program szkolenia w ramach kadr makroregionalnych na 2016 rok (bez juniorów młodszych, którzy „wracają” do okręgów).
Postanowiono również, że podczas MP Młodzików do 15 lat, w najlżejszych kat. wagowych (44 kg u dziewcząt i 45 u chłopców) zawodnicy mogą startować na lżejszych gryfach niż 15 i 20 kg. Odrzucono także wniosek komisji sędziowskiej o zniesienie limitu wiekowego do 70 lat dla sędziów centralnych.
RG