Sportowa polityka startów zagranicznych w podnoszeniu ciężarów
Starty zawodniczek i zawodników na zawodach organizowanych poza granicami naszego kraju regulują przepisy wewnętrzne PZPC i Ministerstwa Sportu. Zarząd PZPC, podczas posiedzenia wyjazdowego w Ciechanowie w grudniu ubiegłego roku, podjął uchwałę, że wszystkie kluby sportowe - członkowie PZPC, muszą uzyskać pozytywną akceptację Związku przed wyjazdem na zawody zagraniczne. Większość klubów sportowych dostosowała się do tych warunków. Zarówno zawodnicy, jak i kluby sportowe, oświadczają, że będą przestrzegały zasad Kodeksu Antydopingowego IWF oraz Regulaminu Antydopingowego PZPC. W ostatnim okresie Prezydium Zarządu PZPC, na posiedzeniu w Terespolu, wyraziło zgodę na start zawodniczek i zawodników dorocznym turnieju międzynarodowym w Kłajpedzie. Taką zgodę uzyskały m.in. CLKS „Mazovia" Ciechanów i WLKS Siedlce - Iganie Nowe.
Niedopuszczalny jest start zawodniczek i zawodników w imprezach międzynarodowych bez zgody PZPC. Członkowie kadry narodowej, we wszystkich kategoriach wiekowych, nie mogą wziąć udziału w zawodach takich jak mistrzostwa świata, Europy i imprezy równorzędne, bez akceptacji PZPC i Ministra Sportu. Wszystkie związki sportowe muszą każdorazowo uzyskiwać zgodę na wyjazd wydawaną przez właściwe organy, w tym przypadku PZPC i Ministra Sportu.
Dlaczego ciągle przypominamy o przestrzeganiu tych zasad?
Członkowie kadry narodowej (wszystkich kategorii wiekowych) są zgłoszeni do Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF), WADA oraz Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie i to właśnie oni poddawani są częstszym kontrolom antydopingowym. Gdyby zawodnicy startujący na zawodach zagranicznych mieli pozytywny wynik badań antydopingowych na tych zawodach, start naszej reprezentacji na mistrzostwach świata może być zagrożony. Wystarczy, że w okresie jednego roku np. stwierdzi się pozytywny wynik, PZPC może być zawieszony i nie będzie miał prawa startu w mistrzostwach świata przez okres 2 lat. W ten sposób można stracić szansę uzyskania kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.
Dlatego apelujemy do zawodniczek i zawodników, trenerów klubowych i działaczy klubowych - przestrzegajmy zasad Kodeksu Antydopingowego i przepisów wewnętrznych PZPC w tym zakresie. Jest to apel zwłaszcza do tych zawodników i klubów sportowych, które jeszcze nie zrozumiały, że stosowanie niedozwolonych środków w podnoszeniu ciężarów przynosi szkodę nie tylko samym zawodnikom, ale również naszemu Związkowi. Według naszej oceny takich osób jest coraz mniej, ale pojawiają się jeszcze takie przypadki, o czym świadczą np. ostanie Drużynowe Mistrzostwa Polski.
Nie zabierajmy naszym reprezentantom szansy startu na mistrzostwach świata i Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.