W AŁMATACH WŚRÓD KOBIET MISTRZOSTWA ŚWIATA CZY AZJI?
Stolicą światowej sztangi w najbliższych dniach będą Ałmaty. W reprezentacyjnym obiekcie największego miasta Kazachstanu - Baluan Sholak Sports Palace, w dniach 8-16.11.2014 rozegrane zostaną IWF Mistrzostwa Świata Kobiet i Mężczyzn.
Mistrzowski turniej w Ałmatach będzie pierwszą kwalifikacją do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Pierwszy raz zastosowane zostaną nowe zasady - dotychczas liczyły się punkty wytypowanych 4 zawodniczek danego kraju oraz 6 zawodników, teraz ten przepis uległ modyfikacji. Na pomoście w Ałmatach liczone będą punkty 4 najlepszych sztangistek i 6 najwyżej sklasyfikowanych ciężarowców danego kraju. Za rok, podczas mistrzostw świata 2015 w Houston (USA) - druga i ostatnie szansa kwalifikacyjna do igrzysk w Rio de Janeiro 2016! Na kilkanaście godzin przed posiedzeniem Komisji Technicznej oraz weryfikacją list startowych, wiemy, że do mistrzostw zgłoszonych zostało 683 zawodniczek i zawodników (279 kobiet + 404 mężczyzn) z 75 państw. Obok reprezentantów Polski, w MŚ 2014 wystąpią zawodniczki i zawodników z takich krajów jak: Albania, Algieria, Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Brazylia, Bułgaria, Chile, Chiny, Chińskie Tajpej, Chorwacja, Cypr, Czechy, Kanada, Kolumbia, Kuba, Dania, Dominikana, Ekwador, Egipt, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Gruzja, Grecja, Indonezja, Indie, Iran, Irak, Irlandia, Izrael, Japonia, Kazachstan, Kirgistan, Korea Płd., Korea Płn., Litwa, Liban, Libia, Łotwa, Malezja, Mołdawia, Meksyk, Mongolia, Mauritius, Niemcy, Nigeria, Norwegia, Portoryko, Rumunia, Rosja, Słowacja, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Turkmenistan, Turcja, Tunezja, Uganda, Ukraina, Uzbekistan, Wenezuela, Włochy, Wietnam, Wielka Brytania, Węgry, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Można być pewnym, że w Ałmatach padnie wiele wspaniałych rezultatów, z rekordami świata włącznie i brylować w tym będą głównie reprezentanci kontynentu azjatyckiego! Oto krótki przegląd faworytek w poszczególnych kategoriach wagowych kobiet.
Rozpoczynamy od wagi 48 kg, na listach rankingowych trzy pierwsze pozycje okupują sztangistki z Chin, z których dwie – Li Yang (196 kg w dwuboju w tym sezonie!) oraz Tian Yuan (204 kg) zobaczymy na pomoście w najbliższą sobotę. To główne kandydatki do złota. O podium, może nawet o najwyższy stopień powalczy też atletka gospodarzy – Margarita Jelisejewa (194 kg). Najlepsza z Europejek – mistrzyni Starego Kontynentu z tego roku z Tel Awiwu – Włoszka Genny Pagliaro (180 kg) daleko za czołową piątką. Ta kategoria zdecydowanie dla Azji (czytaj: Chin!).
Podobnią sytuację mamy w wadze do 53 kg – obok zawodniczki reprezentującej Chińskie Tajpej – Shu Hsu (233 kg), są też Chinka Li Yajun (231 kg) oraz mistrzyni olimpijska z Londynu, dwukrotna mistrzyni świata – atletka Kazachstanu Zulfia Czinsalo (228 kg). Najlepsza z Europejek – Ukraina Julia Paratowa (211 kg) odstaje w dwuboju o wiele kilogramów.
Kolejna waga to 58 kg – i fantastyczna rekordzistka świata z września i Igrzysk Azjatyckich w Incheon (Korea Płd.) – Koreanka z Północy – Ri Jong Hwa (236 kg!!!), jest też Chinka Jun Zhou (zgłoszony w Ałmatach ciężar – 240 kg w dwuboju!!!) oraz jej koleżanka – Deng Mengrong (233 kg), a także Hsing-Chun Kuo (Chińskie Tajpej, 210 kg). Najlepsza z europejek – Rosjanka Jelena Szadrina – z szóstym wynikiem w tym roku (222 kg).
Idźmy dalej – w kat. 63 kg. na czele tegorocznych tabel jest Lin Tzu-Chi (Chińskie Tajpej, 261 kg), przed Chinką Deng Wei (259 kg). O medale powinny walczyć także – obrończyni tytułu sprzed roku z Wrocławia Rosjanka Tima Turiewa (zgłoszony ciężar w Ałmatach 245 kg) i Białorusinka Anastasia Nowikawa (w tym sezonie 250 kg).
W kat. 69 kg nadal dominacja Azji – faworytkami są – Chinka Chen Youjuan (262 kg w tym sezonie), Koreanka Ryo Un Hui (262 kg) i atletka gospodarzy Zhazira Zhaparkul (w Ałmatach zgłoszony ciężar 255 kg). Co ciekawe – atletki tej nie ma w gronie 20 najlepszych w tym sezonie w wadze 69 kg, widnieje za to na 7. miejscu w wadze 75 kg (263 kg). Mocna będzie Dżina Sazanawiec z Białorusi (być może wystąpi w kategorii wyższej) oraz Kolumbijka Yesennia Leidy Arboleda Solis (237 kg).
W kat. 75 kg faworytki to – Północna Koreanka Kim Un Ju (292 kg! W tym sezonie), jej koleżanka z reprezentacji Sim Jong Rim (271 kg), Chinka Yue Kang (291 kg) oraz mistrzyni olimpijska z Londynu w kat. 75 kg, dwukrotna mistrzyni globu – niegdyś obywatelka Rosji, a od 2008 roku dźwigająca dla Kazachstanu – Swietłana Podobiedowa (zgłoszony ciężar - 280 kg), wicemistrzyni świata z Wrocławia – Nadieżda Jewtuszina z Rosji (275 kg zgłoszone) oraz Lidia Valentin Perez z Hiszpanii (268 kg w tym sezonie).
Wreszcie – w ostatniej kategorii wagowej pań – ponad 75 kg na czele list rankingowych jest mistrzyni olimpijska z Londynu Chinka Lulu Zhou – 334 kg w dwuboju w tym sezonie), przed obrończynią tytułu sprzed roku, z Wrocławia – Rosjanką Tatianą Kasziriną (323 kg). Obie panie biły rekordy świata, ale… na wstępnych listach zgłoszeń brak jest Lulu, a zamiast niej federacja chińska zgłosiła Meng Suping ("tylko" 315 kg na liście wstępnej). Podczas weryfikacji ostatecznej może się okazać, że jednak Lulu Zhou wystąpi i będziemy świadkami pasjonującej walki o złoto i tytuł najsilniejszej kobiety mistrzostw. Czy w Ałmatach rozegrane zostaną mistrzostwa globu czy… Azji? O kandydatach do medali w gronie mężczyzn – napiszemy osobno.
MareK