PROGRAM SZKOLENIA TRENERÓW I INSTRUKTORÓW NAJWAŻNIEJSZYM PUNKTEM KURSOKONFERENCJI W BIAŁEJ PODLASKIEJ
Gościnna i przyjazna naszej dyscyplinie Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej była gospodarzem drugiej w tym roku Kursokonferencji Szkoleniowo Metodycznej Trenerów i Instruktorów PZPC. Udział wzięło 60 szkoleniowców z całego kraju.
Uroczystego otwarcia trzydniowego spotkania, dokonał prezes PZPC Szymon Kołecki oraz dziekan wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej prof. Krystyna Górniak. Po części oficjalnej rozpoczęły się panele dyskusyjne, spotkania i wykłady. Po raz pierwszy w tego typu wydarzeniu bardzo duży nacisk położony został na korelację treningu sportowego z badaniami naukowymi. W piątek (12 września) uczestnicy Kuroskonferencji zapoznali podczas specjalnej prezentacji ze sprzętem naukowo-badawczym firmy „ EC TEST SYSTEM Sp. Z o.o.”, który jest bardzo przydatny w diagnostyce treningu w podnoszeniu ciężarów. Wykład Rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie prof. Andrzeja Mastalerza o analizie ruchu w 3D, połączony został z prezentacją aparatury badawczej Xsens (zawodniczka AZS-AWF Biała Podlaska wykonała w „kosmicznym” stroju rwanie i podrzut), następnie wyniki próby poddane zostały analizie. Trenerzy i Instruktorzy wysłuchali też wykładu prowadzonego przez Michała Rynkowskiego - dyrektora Biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.
Istotnym punktem bylo wystąpienie mgr Pauliny Szyszki z Katedry Sportów Siłowych AWF w Białej Podlaskiej i jednocześnie Koordynatora PZPC ds. Metodyczno-Szkoleniowych. Pani Paulina zaprezentowała program Kursokonferencji Metodyczno-Szkoleniowych Trenerów i Instruktorów Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów na lata 2014-2016. Wielkie nadzieje wiąże z tym projektem prezes PZPC Szymon Kołecki: - Jest on opracowany we współpracy z Wydziałem Wyszkolenia PZPC i powoli wdrażany, a na dobre wejdzie w życie w roku przyszłym. W założeniu ma trwać dwa i pół roku. Jestem przekonany, że znacząco podniesie kwalifikacje i wiedzę naszych szkoleniowców.
W sobotę (13 września) bardzo interesujący wykład o istocie nauki w sporcie wyczynowym przedstawił prof. Krzysztof Perkowski. Kolejnym punktem Kursokonferencji w Białej Podlaskiej stanowilo spotkanie w laboratorium Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju, gdzie zaprezentowano aparaturę badawczą z zakresu fizjologii, psychomotoryki, biomechaniki, biochemii, a na zakończenie dnia uczestnicy wysłuchali wykładu dr Ewy Jówko dotyczącego genetycznych możliwości diagnostyki predyspozycji do danych dyscyplin sportowych, jak również kontuzji.
W ostatnim dniu (14 września) Kierownik Wyszkolenia PZPC Bogusław Maliszewski przedstawił propozycje programu przydzielania licencji trenerskich od 2016 roku oraz omówił Konsultacje Kadr Makroregionalnych PZPC w Giżycku. Z kolei trener kadry narodowej seniorek Waldemar Ostapski zaprezentował założenia startowe naszych reprezentantek na zbliżające się indywidualne mistrzostwa Polski seniorek (10-12 października w Makowie Mazowieckim) i IWF Mistrzostwa Świata Kobiet i Mężczyzn (4-16 listopada w Ałmatach), przedstawiona została informacja odnośnie programu diagnostyki obciążeń treningowych i Szkoły Trenerów PZPC. Trener klubu Budowlani Nowy Tomyśl Marcin Lampe przedstawił program indywidualnego szkolenia juniorek i juniorów w klubach PZPC.
O ocenę spotkania trenerów i instruktorów w Białej Podlaskiej poprosiliśmy wiceprezesa PZPC ds. sportowych, szefa klubu Budowlani Nowy Tomyśl - Jerzego Nowaka. – Najważniejszym przesłaniem z Białej Podlaskiej jest dla mnie to, że rozpoczęliśmy projekt szkolenia naszych trenerów i instruktorów. To dopiero początek, a takich konferencji będzie znacznie więcej i zostaną one wprowadzone do kalendarza. Kwalifikacje naszych szkoleniowców będą znacznie wyższe, jestem o tym przekonany. Właśnie dzięki takim spotkaniom, jak to ostatnie w salach AWF w Białej Podlaskiej. Istotna jest rola nauki i badań, co zostało zaprezentowane. Wykorzystanie nowinek z zakresu nauki – wyjdzie dyscyplinie tylko na dobre. Tu widzę ogromny potencjał… Trochę smutne jest to, że mało trenerów i instruktorów dyscypliny wzięło udział w tej Kursokonferencji. Mam jednak nadzieję, że podczas kolejnej, frekwencja wszystkich nas zadowoli. Program kursokonferencji metodyczno-szkoleniowych związku na lata 2014-2016 był dla mnie najważniejszym akcentem spotkania w Białej Podlaskiej.
Trener kadry juniorów do lat 20 oraz klubu CWSPC Zawisza Bydgoszcz Piotr Wysocki: - Po raz pierwszy nasza konferencja została nastawiona na praktyczne wykorzystanie nauki w sporcie, a pod tym względem - jako dyscyplina sportowa - mamy duże zaległości. Poznaliśmy wiele nowatorskich metod badawczych - od termowizyjnych, poprzez trójwymiarowy model zawodnika i badania składu ciała. A to jest rzecz kapitalna! Nauka daje nam narzędzia, które musimy zacząć wykorzystywać jako trenerzy. Podsumowaliśmy niezwykle udane konsultacje makroregionalne w Giżycku. Ta mpreza i kursokonferencja w Białej Podlaskiej pokazały naprawdę nową jakość w działaniach PZPC.
P.Sz, MareK