CIĘŻAROWCY KIBICUJĄ PIĘCIOBOISTOM!
W dniach 1-7 września na obiektach AWF w Warszawie rozegrane zostaną mistrzostwa świata w pięcioboju nowoczesnym. Ciężarowcy będą kibicować polskim reprezentantom na te zawody.
W Warszawie wystąpi ponad 170 zawodniczek i zawodników z 31 krajów. Zapowiada się wielkie święto sportu, a niewątpliwym walorem tegorocznych mistrzostw świata jest ich lokalizacja. Obiekty mistrzostw rozmieszczone są bowiem w bezpośredniej bliskości – sala szermiercza, pływalnia, tereny do bieg, strzelnica oraz parcours do jazdy konnej – wszystko z dala do miejskiego zgiełku i pośród zieleni, tylko uatrakcyjni tygodniowe zmagania pięcioboistów.
Po wielu latach na obiektach AWF ponownie zagoszczą najlepsi sportowcy wspaniałej olimpijskiej dyscypliny, jakże zasłużonej dla polskiego sportu. Mieliśmy bowiem w pięcioboju nowoczesnym mistrzów olimpijskich jak Janusz Pyciak-Peciak (złoto w Montrealu 1976) czy Arkadiusz Skrzypaszek (mistrz olimpijski indywidualnie oraz w drużynie w Barcelonie w 1992 roku) - Dariusz Goździak i Maciej Czyżowicz (złoci medaliści w drużynie z Barcelony). Ogromne sukcesy pięcioboiści odnosili w mistrzostwach świata, a złotymi medalami MŚ indywidualnie, wśród kobiet , mogą pochwalić się – Barbara Kotowska (1985), Dorota Idzi (1988), Iwona Kowalewska (1992), Anna Sulima (1998), Marta Dziadura (2006) i w gronie mężczyzn – Janusz Pyciak-Peciak (1977, 1981) oraz Arkadiusz Skrzypaszek (1991).
Jeśli chodzi o skład naszej reprezentacji kobiet na tegoroczny czempionat – w mistrzostwach wystąpi czwórka – Oktawia Nowacka (CWKS Legia Warszawa), Aleksandra Skarżyńska (UKS G-8 Bielany Warszawa), Anna Maliszewska (UKS Żoliborz Warszawa), Paula Markowska (CWKS Legia Warszawa. Wśród panów mamy 6 kandydatów do 4 miejsc: Łukasz Klekot (ZKS Drzonków), Remigiusz Golis ((UKS G-8 Bielany Warszawa), Szymon Staśkiewicz (ZKS Drzonków), Sebastian Stasiak (UKS Żoliborz Warszawa), Jarosław Świderski (UKS G-8 Bielany Warszawa), Krzysztof Kuruc (CWKS Legia Warszawa). Decyzja o składzie naszych panow zapadnie 30 sierpnia.
Program mistrzostw
Poniedziałek, 1 września – Sztafety (kobiety).
Wtorek, 2 września – Sztafety (mężczyźni).
Środa, 3 września – Eliminacje indywidualne kobiet.
Czwartek, 4 września – Eliminacje indywidualne mężczyzn.
Piątek, 5 września – Finał – kobiety.
Sobota, 6 września – Finał mężczyzn.
Niedziela, 7 września – Sztafeta mieszana.
Pięciobój nowoczesny w „pigułce”.
Dyscyplina olimpijska od 1912 roku dla mężczyzn, dla kobiet - od 2000 roku. W skład dyscypliny wchodzą następujące konkurencje: szermierka, pływanie, jazda konna, bieg połączony ze strzelaniem. Pięciobój nowoczesny wymaga od zawodników wszechstronności, dobrego przygotowania fizycznego i odporności psychicznej. W obecnej formule zawody rozgrywane są w ciągu 1dnia. W stawce finałowej występuje 36 zawodniczek i 36 zawodników, gdzie walczą o medale w klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej. Podczas imprez mistrzowskich rozdawane są także medale w klasyfikacji sztafet kobiet i mężczyzn oraz sztafet mieszanych (kobieta + mężczyzna).
Szermierka: Turniej rozgrywany jest systemem każdy z każdym. Zawodnicy mają do stocznia 35 walk z przeciwnikami. Walka trwa 1 minutę lub kończy się obopólną przegraną. Każde trafienie jest warte 6 pkt wielobojowych (25 wygranych walk = 250 pkt).
Pływanie (styl dowolny): Zawodnicy mają do pokonania 200 metrów. Wynik 2:30 daje zawodnikom 250 pkt za każdą sekundę +/- 3 pkt wielobojowe.
Kombinacja (konkurencja łączona – strzelanie + bieg): 4 rundy – strzelanie (5 celnych strzałów w 50 sekund) + 800 metrów biegu.
Zawodnicy startują do tej konkurencji z tzw. handicapem czyli ich różnice punktowe zdobyte w poprzednich 3 konkurencjach przeliczane są na sekundy. Zawodnik z największą liczbą punktów startuje jako pierwszy. Kolejni zgodnie z uzyskaną do lidera stratą punktową . Pięcioboiści strzelają z pistoletów laserowych do tarcz oddalonych o 10 m. Mają na oddanie 5 celnych strzałów w 50 sekund. Zasada im szybciej tym lepiej. Wynikiem nie są uzyskane punkty tarczowe, ale czas jaki zawodnik potrzebował na celne strzelanie. Każda runda biegu to 800 metrów. Po czwartym strzelaniu zawodnicy na ostatnim okrążeniu walczą o ostateczny triumf. Ten kto przekroczy jako pierwszy linię mety zwycięża w całodniowych zmaganiach. Wynik 13:20 daje zawodnikowi 500 pkt. Każda sekunda ma wartość 1 punktu.
Jazda konna (skoki przez przeszkody): Zawodnicy losują konie ze stawki wierzchowców dostarczonej przez organizatora. Każdy pięcioboista ma 20 minut i 5 próbnych skoków na zapoznanie i zgranie się z koniem. Na parkurze do pokonania jest 12 przeszkód o maksymalnej wysokości 120 cm. Zawodnik wjeżdżając na parkur ma 300 pkt, za każdy błąd podczas przejazdu są odejmowane punkty karne, np. każda sekunda przekroczenia normy czasu to 1 pkt karny, zrzutka 7 pkt karnych, odmowa konia 10 pkt.
MareK, www.pentathlon2014.pl