Sympozjum IWF w Rzymie (Włochy) zakończyło się w dniu 4 marca 2007
W niedzielę w godzinach popołudniowych powróciła do kraju delegacja PZPC, która przebywała w dniach 1-4.03.2007 w Rzymie na Sympozjum IWF.
Program Sympozjum był bardzo bogaty i został podzielony na sześć bloków tematycznych. W Sympozjum wzięło udział ponad 200 osób z całego świata.
Historię ciężarów na świecie, począwszy od Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1986 roku do chwili obecnej, przedstawił Pan dr Tamas Ajan - Prezydent Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów. Pan Prezydent nie omieszkał wymienić przy tej okazji dokonań Waldemara Baszanowskiego, który dwukrotnie zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich, a obecnie jest członkiem Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF) oraz Prezydentem Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów (EWF). Dr Tamas Ajan poświęcił dużo miejsca swoim w wystąpieniu zagrożeniom, jakie czyhają na naszą dyscyplinę, a między innymi sprawom dopingu.
Walka z tą plagą to podstawowy obowiązek IWF i narodowych federacji podnoszenia ciężarów na całym świecie. Od tego zależy nasz byt jako dyscypliny w programie Igrzysk Olimpijskich. Jednak pomimo tych zagrożeń pozycja ciężarów w międzynarodowym ruchu olimpijskim jest dobra. Dyscyplina reprezentowana jest we władzach MKOl, gdzie jej członkiem jest Pan dr Tamas Ajan.
Narodowe federacje i przedstawicieli kontynentalnych federacji oraz władz IWF powitał dr Antonio Urso - Prezydent Włoskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów, która była organizatorem konferencji.
Bardzo dużo miejsca poświęcono "Solidarności Olimpijskiej", która działa od 1961 roku i ma swoją siedzibę w Lozannie w Szwajcarii. O jej założeniach i obecnej sytuacji oraz o przyszłości mówił Pan Oliver Niamkey. Aktualnie budżet tej organizacji wynosi 250 mln USD. W ramach "Solidarności Olimpijskiej" działa 6 programów. Polska również korzysta z tych środków pomocowych. Dla osób zainteresowanych szczegółami związanymi z działalnością "Solidarności Olimpijskiej" zapraszamy na stronę internetową www.olympic.org
Kolejny blok tematyczny dotyczył antydopingu i prowadzony był przez Pana Philippe Saint-Cyr - Przewodniczącego Komisji do Walki z Dopingiem IWF. Historię walki z dopingiem przekazał dr Patric Schamasch - Dyrektor Medyczny IOC, który m.in. poinformował, że na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie zostaną przeprowadzone testy w ilości 4 500 (przed zawodami, w trakcie i po ich zakończeniu). Takich kontroli na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach było 2 500. W trakcie zawodów kontroli będzie podlegać 7 zawodników, którzy zajęli miejsca 1-5 i 2 osoby będą losowane. Poinformowano, że są już bardzo dobrze opracowane metody badawcze hormonu wzrost6uwzrostu, który jest zakazany.
Kolejny wykład w sprawach antydopingu wygłosił Pan Bernard Dörr z IWF. Przypomniał, w szczególności uczestnikom Mistrzostw Europy w Strasburgu, że na terytorium Francji kreatyna jest zabroniona i jej zażywanie niedozwolone. Ponadto Komisja Antydopingowa IWF poinformowała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kreatyny nie wolno podawać młodzieży do 18 lat. Z obserwacji, jakie poczynili naukowcy kreatyna jest w wielu przypadkach zanieczyszczona, dlatego należy bardzo uważać z podawaniem jej zawodnikom.
Kolejnym bardzo ważnym blokiem tematycznym była współpraca z mediami, a szczególnie telewizją. O nowym spojrzeniu na te sprawy bardzo obszernie mówił w swoim wystąpieniu Pan David Goldstrom - Dyrektor ds. Telewizji EWF. Musimy jeszcze inaczej spojrzeć na naszą dyscyplinę, a mianowicie tak, jak na sprzedaż transmisji telewizyjnejproduktu, w naszym przypadku tym produktem jest transmisja telewizyjna z zawodów ciężarowych.
Nasze środowisko bardzo dobrze zna Pana Davida Goldstroma, chociażby za sprawą relacji dla Eurosportu Mistrzostw Świata w Podnoszeniu Ciężarów W Warszawie w 2002 roku i Mistrzostw Europy we Władysławowie w 2006 roku.
Pan redaktor Alain Lanzenfichter - Przewodniczący Komisji ds. współpracy z prasą IWF omówił zasady współpracy z prasą oraz dziennikarzami radia i telewizji. Podstawa jest promocja zawodów i przedstawianie wyników sportowych. Telewizja robi, zdaniem Pana A. Lanzfichtera, z zawodów spektakl telewizyjny, natomiast dziennikarze opisują imprezę i przekazują wyniki sortowe. Do działań prasy, radia i telewizji należy również popularyzacja ciężarów. Bardzo ważnym elementem jest przedstawianie "mistrzów" w mediach, co również wpływa na popularyzację dyscypliny.
Kolejnym ważnym elementem w sporcie jest marketing. O problemach z nim związanych informował zebranych dr Stephan Grober.
Sam Coffa I Wiceprezydent IWF omówił sprawy techniczne związane z przeprowadzeniem Mistrzostw Świata i Igrzysk w Pekinie. Nie sposób jest w krótkiej informacji omówić wszystkie tematy jakie były omawiane podczas Sympozjum w Rzymie. Sądzimy, że przy następnych okazjach będziemy przekazywać informacje i tematy poruszane na Sympozjum.
W późniejszych relacjach omówimy sprawy związane z przebiegiem kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich.
O tych sprawach w swoim wystąpieniu mówiła Pani Aniko Nemeth Mora Dyrektor IWF oraz Attyla Adami.
Sympozjum było bardzo owocne i ciekawe. Na zakończenie informujemy, że dużo miejsca poświęcono podczas Sympozjum organizacji Mistrzostw Świata i Europy przez Polski Związek Podnoszenia Ciężarów - tej rangi imprez odbyło się w Polsce dwadzieścia.
Od lewej: Zygmunt Smalcerz, Ryszard Soćko, Zygmunt Wasiela. Jarosław Krzywański